Pismo

Tłumaczenie: Krystyna Klejn
Seria: Patrzę. Podziwiam. Poznaję.
Wydawnictwo: Arkady
Eyewitness Guides - Writing
pismo, księgi
Bakteriofag

Oryginalny i fascynujący przewodnik po dziejach pisma - jego rozlicznych odmianach i metodach zapisu. Wspaniałe kolorowe fotografie starożytnych tabliczek glinianych, piór i atramentów, maszyn drukarskich oraz książek pozwalają nam wędrować przez świat pisma. Patrzę: na książki pisane na kości słoniowej i bambusie, na pismo Waszyngtona i Napoleona, na pierwszą książkę drukowaną, na książkę w...

Patrzę: na książki pisane na kości słoniowej i bambusie, na pismo Waszyngtona i Napoleona, na pierwszą książkę drukowaną, na książkę w kształcie miotły.

Podziwiam: sposoby zapobiegania kradzieży książek z bibliotek w średniowieczu, metody pisania na glinianych tabliczkach, iluminowane rękopisy.

Poznaję: jak introligator oprawia książkę, jak powstały pierwsze biblioteki, jak działały pierwsze drukarnie i wiele, wiele więcej.

źródło opisu: opis z tyłu okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

goskrzys | 2017-03-16
Przeczytana: 15 marca 2017

Skrótowe, ale bardzo treściwe kompendium wiedzy o piśmie i książce, przeznaczone dla młodszego czytelnika. Mnóstwo ilustracji pozwala świetnie rozeznać się w opisywanej tematyce (np. prezentacja po kolei, jak wygląda druk książki). Stosunkowo mało tekstu, ale mimo wszystko dużo treści - i wiedzy.

Dla przybliżenia dzieciakom, że kiedyś to dopiero musiano się namęczyć przy nauce pisania - bezcenna ;)

Nebulka | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Będąc dzieckiem przeczytałam dobre kilka książek z tej serii i chyba do nich wrócę. Oglądanie ilustracji w książce jest o wiele wygodniejsze niż na ekranie komputera.

Część "Pismo" zawiera mnóstwo pięknych zdjęć różnych rodzajów książek, czcionek czy przedmiotów użytkowych z napisami. Można się też dowiedzieć paru ciekawych rzeczy o procesie tworzenia manuskryptów i książek drukowanych. Polskie tłumaczenie nie jest najwyższych lotów, ale nie przeszkadza w czytaniu.

Bakteriofag | 2012-10-31
kimnesobie | 2017-05-14