Pieśń o Rolandzie. Dzieje Tristana i Izoldy. Wielki Testament.

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Le chanson de Roland. Le roman de Tristan et Iseut. Le testament.
klasyka
tyberiusz

W jednym tomie zamieszczono trzy bezcenne zabytki literatury średniowiecznej. Pieśń o Rolandzie jest najstarszą epopeją francuską, będącą zarazem najpiękniejszym poematem o czynach Karola Wielkiego, wielkim eposem rycerskim o odwadze, zdradzie i śmierci. Dzieje Tristana i Izoldy to "najpiękniejszy, najgłębszy poemat o miłości, jaki ludzkość kiedykolwiek wydała". Prastary celtycki mit,...

W jednym tomie zamieszczono trzy bezcenne zabytki literatury średniowiecznej.

Dzieje Tristana i Izoldy to "najpiękniejszy, najgłębszy poemat o miłości, jaki ludzkość kiedykolwiek wydała". Prastary celtycki mit, powstały wśród plemion zamieszkujących wybrzeża kanału La Manche, przechodził drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Dopiero w połowie XII wieku został spisany w kilku poematach, które zachowały się we fragmentach. Zrekonstruował je romanista Joseph Bedier, zachowując pierwotny wdzięk rycerskiego romansu.

Wielki testament to cykl ballad i wierszy o przemijaniu miłości i uciech doczesnych, jędrny i zarazem tragiczny zapis obyczajów "jesieni średniowiecza" autorstwa paryskiego włóczęgi i złodziejaszka, Francoisa Villona.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Piesn_o_Rolandzie__Trista...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie