rozwiń zwiń

Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945

Okładka książki Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2012-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326807787
Tagi:
literatura polska wspomnienia zapiski
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Poezja miłosna Bolesław Leśmian, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Leopold Staff, William Butler Yeats
Ocena 8,7
Poezja miłosna Bolesław Leśmian,&n...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 8 (68) / 2023 Wiktoria Amelina, Krystyna Dąbrowska, Kamil Fejfer, Maria Hawranek, Urszula Jabłońska, Leszek Kassijan-Wicherek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Maciej Moskwa, Szymon Opryszek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Redakcja magazynu Pismo, Małgorzata Sokorska, Marcelina Szumer-Brysz, Anne Weber
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Wiktoria Amelina, K...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Jak więdnący kwiat…



4220 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
185
184

Na półkach:

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to uznana polska poetka i dramatopisarka. Żyła na przełomie XIX/XX wieku. Pochodziła z rodziny szlacheckiej, jej ojcem był znany malarz – Wojciech Kossak. Twórczość kobiety przypadła na okres dwudziestolecia międzywojennego. Książka, której poświęcona jest ta recenzja została zredagowana przez Rafała Podrazę, badacza losów rodu Kossaków. Zawiera ona zapiski z dziennika, prowadzonego przez M. Pawlikowską-Jasnorzewską, w trakcie II wojny światowej.

Jest to swoiste kalendarium z ostatnich sześciu lat życia poetki. Poznajemy jej przeżycia, emocje oraz trudy samotnej walki z chorobą na obczyźnie. Kobieta przeżywała ogromne rozterki z powodu rozstania z najbliższą rodziną. Mąż (trzeci z kolei) wielokrotnie ją zawodził (podobnie jak pozostali), często była zdana tylko na siebie. Pomimo wielu trudności i braku zrozumienia - oboje jednak do końca bardzo się kochali.

Życie na emigracji nauczyło ją zdania na samą siebie. Okazało się, że rodacy często żywią wobec siebie dużą zawiść i niechęć. Musiała walczyć na co dzień z takimi właśnie zachowaniami. Wielokrotnie na łamach swego dziennika poetka wyrażała swą odrazę wobec wojny samej w sobie, a także wobec mężczyzn, którzy ją wywołali i trwali przy niej. Pisała:
„Mężczyźni, czegóż to szukacie u wojny? Miłości, nowości, natchnienia, wielkości, postępu, zmiany losu? Znajdujecie: grozę, kalectwo, niesprawiedliwość, poniżenie, rozłąkę, znużenie, obrzydzenie do klęsk i zwycięstw.” [s. 29].

Książka ta jest przepięknie zredagowana, uwagę przykuwa okładka, na której znajduje się czarno – białe zdjęcie eleganckiej kobiety – jednej z największych dam polskiej poezji. Pan R. Podraza świetnie udokumentował znajdujące się w środku zapiski. Poza nimi znajduje się tutaj bowiem wiele zdjęć zarówno poetki, jak i jej rodziny. Na łamach książki pojawiają się również kopie różnych dokumentów, należących do M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (są to np. paszport, wizy, przepustki). Są również kopie maszynopisów wierszy z naniesionymi przez nią własnoręcznie poprawkami…

Jest to dzieło, które każdy kto ceni sobie dorobek literacki M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej mieć powinien. Jest to coś więcej niż zwykłe kompendium wiedzy o tej znanej poetce. Książka ta daje nam bowiem możliwość zrozumienia i poznania jej jako (nie)-zwykłej kobiety, która do końca swych chwil pozostała DAMĄ…

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to uznana polska poetka i dramatopisarka. Żyła na przełomie XIX/XX wieku. Pochodziła z rodziny szlacheckiej, jej ojcem był znany malarz – Wojciech Kossak. Twórczość kobiety przypadła na okres dwudziestolecia międzywojennego. Książka, której poświęcona jest ta recenzja została zredagowana przez Rafała Podrazę, badacza losów rodu Kossaków....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    158
  • Przeczytane
    108
  • Posiadam
    26
  • Teraz czytam
    5
  • 2014
    4
  • Literatura polska
    3
  • Ulubione
    2
  • 2013
    2
  • Historia
    2
  • 2012
    2

Cytaty

Więcej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945 Zobacz więcej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945 Zobacz więcej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także