Wiara demonów

Tłumaczenie: Maria Żurowska
Wydawnictwo: Esprit
978-83-61989-88-2
Versatile

"Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz – lecz także i złe duchy wierzą i drżą” Jk 2, 19 Świat demonów jest niepokojąco blisko nas. Często prawdziwe zło kryje się tam, gdzie najmniej byśmy się go spodziewali – w „pobożnych uczynkach”, które nie mają nic wspólnego z miłosierdziem, w fanatycznych okrzykach tych, którzy z Boga uczynili slogan, w naszych własnych sercach. Wobec takiej...

Świat demonów jest niepokojąco blisko nas. Często prawdziwe zło kryje się tam, gdzie najmniej byśmy się go spodziewali – w „pobożnych uczynkach”, które nie mają nic wspólnego z miłosierdziem, w fanatycznych okrzykach tych, którzy z Boga uczynili slogan, w naszych własnych sercach. Wobec takiej wiary – pewnej swego, tryumfującej, pozbawionej wdzięczności, fałszującej przesłanie Ewangelii – nawet ateizm wydaje się mniej szkodliwy; „komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie” (Łk 12, 48). To właśnie wiara demonów, które wiedzą, że Bóg istnieje, ale odrzucają Jego miłość, poszukując złudnej, piekielnej wolności.

Czy człowiek również może wierzyć na sposób demoniczny? W swojej bezkompromisowej i odważnej książce Fabrice Hadjadj podejmuje trudny, lecz fascynujący temat moralnego opętania oraz zwodniczego oblicza zła. Jego rozważania inspirowane są uważną lekturą Pisma Świętego i klasycznych tekstów chrześcijaństwa, ale również znanych i cenionych autorów współczesnych – m.in. C.S. Lewisa i G.K. Chestertona. Erudycja Hadjadja i oryginalność jego refleksji sprawia, że Wiara demonów to lektura wartościowa i wciągająca, zaś wyrazisty styl i ironiczne poczucie humoru są znakiem firmowym autora.

To książka, która ma budzić zdrowy niepokój i chęć poszukiwania Prawdy, ale także głęboką ufność, że Ten, który oddał za nas życie na krzyżu, ma moc, by ocalić nas przed zakusami Szatana.

źródło opisu: http://www.esprit.com.pl/229/Wiara-Demonow.html

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/229/Wiara-Demonow.html

Versatile | 2012-12-30
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Istnieją książki wymagające, których przeczytanie i przede wszystkim zrozumienie nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Szczególnie te poruszające sprawy wiary stanowią dla czytelnika osobliwe wyzwanie. Nikt bowiem chętnie nie zmienia własnych, utrwalonych już poglądów i racji.

Fabrice Hadjajd - francuski pisarz, wcześniej anarchista i ateista, pod koniec zeszłego stulecia gwałtownie nawrócił się na katolicyzm. Od tego czasu zyskał sławę jako autor paręnastu książek o tematyce religijnej. Jego powieść „Wiara demonów” została we Francji okrzyknięta „religijnym utworem roku”.

W swojej publikacji autor porusza dość specyficzną kwestię, mianowicie odkłada on na bok pobożność i postawy, które reprezentowały osoby święte czy nawet zwykli ludzie. Pisarz skupia się na przekonaniach i słowach duchów nieczystych. Jak się okazuje demony wielokrotnie dały świadectwo swojej wiary w Boga i jego wielkość. Na dowód swoich spekulacji Fabrice Hadjadj nieraz przywołuje fragmenty Pisma Świętego a...

apache_server | 2014-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2014

Hadjadj wymiata. Geniusz wnikliwości w odczytywaniu treści biblijnych. Dzięki niemu można w pełni zrozumieć Księgę Hioba. Jego tezy można wypisać na ścianach mieszkania ale ścian zabraknie. Procent treści na jedną kartkę to 200.
Tłumaczenie wiary filozofią i i teologią w sposób awangardowo przenikliwy. Wiary demonów i wiary, którą powinniśmy mieć my.
Niektóre tylko tezy budzą wątpliwości. Lecz może wynikają z niewiedzy czytelnika.

"Diabeł postępuje z nami jak dobry wychowawca: dostosowuje swoje metody pedagogiczne do uczniów, na początek stara się ich poznać i zaproponować im zbrodnię, którą będą w stanie popełnić w przyszłości".

"Wolnomyślicielskie rozpływanie się w miłości własnej, totalitarne utwierdzenie w nienawiści do Boga. Bezosobowa orgia w biegu, bezwzględna konkurencja jednostek. Oto jak wygląda rytm piekielny".

"Paradoks napomnienia skierowanego do Piotra polega na dążeniu do zamiany krzyża w leżak. Właśnie to dążenie Jezus utożsamia z istotą piekła".

"Demony wierzą...

potulna | 2015-12-26