Zapiski o herbacie

Wydawnictwo: Fu Kang
978-83-922634-4-9
Marcin

apiski o herbacie - to efekt wieloletniego zgłębiania kultury herbaty i podróży w odległe regiony Dalekiego Wschodu, obserwacji lokalnych zwyczajów i rozmów ze znawcami - zarówno z nauczycielami różnych szkół sztuki herbaty, jak i z przedstawicielami miejscowych społeczności. Jest też źródłem bardzo bogatej dokumentacji fotograficznej wykonanej osobiście przez autora w setkach miejsc, które zwiedził, uwieczniając często miejsca produkcji herbaty od kuchni.
Wiedza na temat krzewu herbacianego i jego wytworów przekazana jest w sposób przystępny i mimo dużej dawki wiadomości, nie jest dla czytelnika męczącą lekturą - przeciwnie prowadzi go w sposób lekki i relaksujący w bogaty świat herbaty. Spełnia ona w ten sposób zamierzenie jakim było oddanie ducha herbaty. Pojęcie herbata bowiem, obejmuje nie tylko napar z przetworzonych listków krzewu herbacianego - jest ono zjawiskiem tak wielowymiarowym, że mieści się w nim hobby, sztuka duchowa i użytkowa, filozofia, medytacja, kultura, sposób relaksacji, poszerzanie świadomości pozwalającej na odmienne spojrzenie na zjawiska przyrody zachodzące wokół i wiele innych wartości. Zgłębianie zagadnień związanych z herbatą otwiera nas świat różnorodnych doznań. W Zapiskach o herbacie możemy prześledzić jak nie wyróżniający się w bogatym świecie roślin, skromny krzew herbaciany wywarł olbrzymi wpływ na kulturę i obyczajowość krajów Dalekiego Wschodu i jak elementy kultury herbacianej zaczynają coraz silniej przenikać do krajów Zachodu.
Książka jest ponadto skondensowanym zbiorem zagadnień, poruszających duchowe, kulturowe a także praktyczne wiadomości o herbacie. Z jej kart czytelnik dowie się jak to możliwe, że z tego samego krzewu herbacianego można uzyskać wiele odmiennych smaków i gatunków, znajdzie praktyczne wiadomości na temat akcesoriów, sposobów traktowania i parzenia ponad 50 rodzajów herbat, a także będzie miał możliwość zapoznania się z oryginalną pisownią używaną w państwach z których dany gatunek pochodzi (co może okazać się praktyczne w podróżach).

źródło opisu: http://fukang.pl

źródło okładki: http://fukang.pl

Narquelie | 2016-07-04

Jest to jedyna sensowna książka o herbacie w języku polskim.