Echo

Wydawnictwo: Czytelnik
perez550

"Echo", najnowsza powieść Juliana Stryjkowskiego, jakkolwiek można ją traktować jako odrębne dzieło, jest kontynuacją napisanych z górą trzydzieści lat wcześniej "Głosów w ciemności". Utwór przynosi opis dalszych dziejów małomiasteczkowej społeczności żydowskiej w Galicji przed I wojną światową. Głębokie problemy religijne i filozoficzne bohaterów łączą się tu ściśle z dramatycznymi wydarzeniami z ich życia codziennego, które kruszy odwieczne obyczaje i rygory wynikające z przynależności do zamkniętej, odizolowanej grupy narodowościowej i wyznaniowej. Obrazowi bolesnych zmagań bohaterów zmuszanych przez okoliczności do trudnych wyborów towarzyszy w powieści znakomity, zasnuty mgłą tajemnicy i oddalenia opis kultury i rzeczywistości dziś mało już znanej, niemal egzotycznej.

źródło opisu: z okładki

Łokieć_Pana_D | 2017-03-13

Ważniejsza miłość do dziecka czy do Boga? Tak pyta tylko religijny fanatyk. Komu piętno religijne nie zaćmiło mózgownicy, ten wie. Nawet pytania nie stawia.
Przełomy w świecie Żydów z galicyjskiej mieściny. Zmiana pokoleń, fałszywe idee, nawyki zamiast wiary. Bożochwalstwo bez refleksji, które prowadzi do zła i tragedii. Zawsze ma obrońców wśród tych, których wyrzeczenie nie dotyczy. Obowiązkowa dla spazmujących "obrońców". Mało ważne: Tory, Krzyża, czy Koranu. Jednako im rozum potrzebny, bo w każdą religię wstawić można fałsz i władzę nad duszą otumanionych.
Zaskoczyła mnie ta społeczność. Pęknięcia, polityczne dryfy. Dużo z książki straciłem. Czułem uniwersalnie wątek religijny, a smaczki żydowskie mi uciekały. Mało wiem o Żydach. Szkoda.

Eliahu | 2013-11-08
Artur Kiela | 2013-02-12