Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą

Wydawnictwo: Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA
978-83-88644-35-1
anowi-chan

Poradnik metodyczny zawierający zbiór 150 zabaw z wykorzystaniem muzyki, plastyki, śpiewu i tańca z płytą CD i grą planszową dla pedagogów i animatorów kultury (również bez przygotowania muzycznego) Książka składa się z trzech części. Część pierwsza jest wprowadzeniem w główne obszary założeń teoretycznych animacji muzycznej. Wskazuje na inspiracje teoretyczne i metodyczne oraz definiuje...

Książka składa się z trzech części.

Część pierwsza jest wprowadzeniem w główne obszary założeń teoretycznych animacji muzycznej. Wskazuje na inspiracje teoretyczne i metodyczne oraz definiuje pojęcie animacji muzycznej poprzez wykorzystanie metod pedagogiki zabawy. Zawiera także cenne informacje o praktyce warsztatowej.

Część druga zawiera 150 zabaw ułożonych według kategorii:

– metody wstępne na początek zajęć – wizytówki, zdania niedokończone, zabawy na poznanie imion, metody na wzajemne poznanie się, kontrakt;

– metody taneczne jako forma ekspresji twórczej – tańce integracyjne, improwizacje taneczno-rytmiczne;

– metody rozwijające ekspresję wokalną – muzyczne zabawy z dźwiękiem, ruchem i rytmem, zabawy z głosem, zabawy z piosenką;

– metody z wykorzystaniem instrumentów – zabawy z instrumentami orkiestry symfonicznej, zabawy z instrumentami perkusyjnymi;

– metody integrujące muzykę, plastykę i działania parateatralne – zabawy plastyczne z muzyką artystyczną, zabawy inscenizacyjne z muzyką artystyczną, scenariusze zabaw;

– metody relaksacyjne – zabawy uwrażliwiająco-uspakajające, aktywna relaksacja.

Część trzecia opisuje pomoce dydaktyczne ułatwiające i uatrakcyjniające pracę z grupą: karty ECCO i Dyrygent, quizy muzyczne.

Do podręcznika dołączona jest gra planszowa i płyta CD zawierająca 26 nagrań do poszczególnych zabaw, piosenek i tańców ułatwiających przyswojenie i przeprowadzenie proponowanych działań.

źródło opisu: Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, 2007.

źródło okładki: http://klanza.eu/

anowi-chan | 2012-11-02