Modern Physics
978-83-01-16718-9
fizyka, nauka
Trojka

Nowoczesny podręcznik ujmujący w sposób jednolity fizykę współczesną. Autorzy zaczynają od wprowadzenia do teorii względności oraz fizyki kwantowej, a następnie przechodzą do zastosowań. Przedstawiają najbardziej aktualny stan wiedzy z takich dziedzin, jak fizyka ciała stałego (wiązania metaliczne, magnetyzm oraz nadprzewodnictwo), fizyka jądrowa (budowa jąder oraz ich właściwości, promieniotwórczość i zastosowania reakcji jądrowych), fizyka cząstek elementarnych (wiązania w cząsteczkach oraz podstawowe typy laserów) oraz astrofizyka i kosmologia (najnowsze obserwacje gwiazd i galaktyk, teorie dotyczące powstania i ewolucji Wszechświata od Wielkiego Wybuchu do ciemnej energii).

Książkę wzbogacają zdjęcia badaczy i używanej przez nich aparatury, a także krótkie cytaty z wypowiedzi uczonych, którzy odegrali ważną rolę w rozwoju fizyki współczesnej.

Niewątpliwymi zaletami podręcznika są:

*układ zgodny z nowoczesnymi standardami – zasadniczy tekst wykładu przeplatany pytaniami i zadaniami kontrolnymi, przykładowymi problemami;
*jasny, prosty język wykładu;
*liczne tabele, ilustracje, wykresy i rysunki, a przede wszystkim przykłady ułatwiające przyswojenie materiału;
*podstawowy aparat matematyczny zastosowany do opisu zjawisk nie wykraczający ponad poziom obecnego licealisty.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

adamson | 2015-05-23

Znakomita. Bardzo prosta. Opisowa. Obrazowa. Jakościowa. Nie tylko CO wiadomo, ale także SKĄD wiemy to, co wiemy i JAK dokonuje się odkryć. Przy tym ścisła i rzetelna. Słowem - zachwycająca.

Za co straciła aż 3 punkty?

Za pierwsze 2 rozdziały. Mam pierwsze wydanie i należy spodziewać się literówek, ale, na Miłość Boską, nie tylu. Dwie lub trzy na każdej stronie to, niestety, norma, zarówno we wzorach (znak '-' zamiast '=', pomijane czynniki, niezamknięte nawiasy, '01' zamiast '10', itp.), jak i w tekście. Czasami trzeba się domyślać co i jak powinno być. W kolejnych partiach książki też są drobne błędy edytorskie, ale już w liczbie akceptowalnej dla pierwszego wydania. Od takiego wydawnictwa i w takiej cenie, spodziewać się należy lepszej pracy korektorskiej. Nie wiem jak kolejne wydania.

Wojtek | 2016-11-24
Przeczytana: 18 lutego 2017