Najnowsza historia Polski 1939-1945

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Najnowsza historia Polski 1914-2011". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
8 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
kiniol89

Autor opisuje m.in. kampanię wrześniową, politykę okupantów i sprawę polską na arenie międzynarodowej, kształtowanie się i działalność Państwa Podziemnego - aż do akcji "Burza" i Powstania Warszawskiego. Ostatnie rozdziały poświęcone są Polsce "w cieniu Jałty" - pogrążającej się coraz bardziej w zależności od Moskwy.

źródło opisu: http://www.weltbild.pl

źródło okładki: http://www.weltbild.pl

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-15

Rzetelna i bardzo dobra książka historyczna. Książka składa się z trzech części: "Widmo zagłady", "U boku wielkiej trójki" oraz "Gwałt na Polsce".
W pierwszej części autor omawia kampanię wrześniową, przekształcenia terytorialno-polityczne, polityką niemiecką na ziemiach okupowanych, politykę radziecką na terenach zagarniętych, sprawę polską na arenie międzynarodowej oraz początki podziemnego państwa i wojska polskiego. Część druga mówi o najeździe Niemiec na ZSRR, współpracy polsko-radzieckiej, o okupowanym kraju, rozwoju podziemia politycznego i wojskowego w Polsce oraz kryzysie i zerwaniu stosunków polsko-radzieckich. Trzecia część omawia m.in. zagadnienia związane z sytuacją pod okupacją hitlerowską, akcją "Burza", Powstaniem Warszawskim, Jałtą i Teheranem.
Jedna z najlepszych książek historycznych jakie czytałem. Polecam historykom, zainteresowanym historią, ale też wszystkim chcącym lepiej poznać historię Polski w latach 1939 - 1945. Ocena "rewelacyjna" zasłużona i...

nailty | 2016-06-30
Przeczytana: 25 czerwca 2016