Narzędzie magii. Historia luster i zwierciadeł

Tłumaczenie: Barbara Walicka
Wydawnictwo: Bellona
Histoire du miroir
popularnonaukowa
Miss_Melancholy

Lustro - przez długi czas przedmiot rzadki i kosztowny, dziś codziennego użytku - wytyczało szlaki naszej cywilizacji. Autorka opisuje początkowo prymitywne techniki wytwarzania luster i zwierciadeł, zastosowanie w nich metalu, szkła dmuchanego i lanego, stopniowe doskonalenie produkcji, wreszcie - ogromną rolę, jaką w niej odegrały słynne manufaktury i warsztaty, przede wszystkim weneckie i francuskie.

Lecz lustro, które na przestrzeni wieków przeszło liczne metamorfozy, jest także od dawien dawna narzędziem magii, a jego historia to zarazem dzieje stosunku człowieka do własnego sobowtóra, a także ludzkich namiętności i urojeń. Niektórzy uważają je za odbicie boskości, inni utrzymują, ze jest to zwodnicze i kłamliwe narzędzie, którym posługują się złe moce. Wprawdzie lustereczka u kapturów średniowiecznych pielgrzymów miały wychwytywać emanujące od relikwii promienie łaski, lecz zwierciadeł używali też magowie, wróżbici i czarownicy. Lustro może również rzucić urok, odmłodzić ciało - lecz i zgubić duszę...

źródło opisu: opis z okładki

Aleksandra | 2015-07-14
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Tytuły rozdziałów brzmiały zachęcająco. Część pierwsza, opisująca historię luster, była całkiem ciekawa. Niestety, następnych dwóch części nie dało się czytać. Nie mogłam przebić się przez nic nie wnoszący bełkot. Wspomniane na początku tytuły nijak miały się do treści rozdziałów. Zawiodłam się na tej książce.

Izabela | 2016-09-16
Przeczytana: 23 października 2016