Fałszywa pamięć

False Memory
83-7311-648-6
thriller, horror, koontz, autofobia
pastelova

Poprzednie książki Deana Koontza przyzwyczaiły nas do najwyższej formy, dlatego tak trudno uwierzyć, że "Fałszywa pamięć" jest książką jeszcze lepszą. Dostajemy do ręki powieść, która mrozi krew w żyłach i pokazuje, dlaczego pisarz zasłużył na miano "najpopularniejszego amerykańskiego autora dreszczowców". Jest nie tylko niezapomnianą lekturą, ale również doświadczeniem, które może zmienić nasze życie.
Koontz, o czym wie każdy, kto przeczytał choćby jedną z jego powieści, potrafi tworzyć niezwykle przekonywającą atmosferę, wiarygodne postacie i aż nazbyt prawdopodobne sytuacje, odsłaniając koszmar, który czai się na obrzeżach codziennego życia. W tej niezapomnianej książce snuje opowieść o szaleństwie, niepewności, miłości i cierpieniu, jakiego przysparza zaburzenie psychiczne tak niezwykłe i opisane tak sugestywnie, że wstrząśnie nawet jego najbardziej zahartowanymi czytelnikami: autofobia - strach przed samym sobą.

źródło opisu: Świat Książki, 2003

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

| 2013-10-06
Przeczytana: 06 października 2013

Zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami a w szczególności jednego użytkownika LC sięgnęłam po "Fałszywą pamięć" Deana Koontza.
I muszę przyznać, że był to strzał w 10.
W którejś opinii przeczytałam i pozwolę sobie przytoczyć to zdanie, że umysł ludzki jest niezbadany. Nie. To umysł pana Koontza jest niezbadany. Wymyślić coś takiego. Autor posiada ten szczególny talent do tworzenia przerażających historii. To trzeba przyznać.
Bardzo dobrze napisana powieść. Wciąga i przeraża.
Dobry styl, ciekawie przedstawione postacie, żartobliwe dialogi.
Rewelacyjna rozrywka na kilka ( w moim przypadku ) wieczorów.
Tak, "Fałszywa pamięć" bardzo mi się podobała i... poproszę o więcej.
Polecam gorąco.

ForeverYoung | 2013-12-01
Przeczytana: 27 października 2013

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Z początku nudna, lecz później rewelacja - nie mogłam się od niej oderwać. Niestety później robi się zbyt złożona i nawet trochę przewidywalna - szkoda, bo mogłaby być naprawdę bardzo dobra. Na pewno jest to książka, która trzyma czytelnika w napięciu, przeraża,a momentami zaskakuje. Ogólnie polecam.

Adrian Jeżak | 2015-09-17
Na półkach: Przeczytane, Dean koontz
Przeczytana: 16 września 2015

Książka dziwna i trudna. Zawiła psychologicznie i nie posiada żadnych wątków fantastycznych a jedynie realne możliwości zastosowania głębokiej hipnozy i oddziaływania na podświadomość ludzką. Obrzydliwe zastosowanie tej techniki przez lekarza i dopuszczenia się złamania wszelkich możliwych norm etyki lekarskiej na swoich pacjentach. Może dlatego książka ta budzi we mnie mieszane uczucia. Nie potrafię jednoznacznie określić czy jest ona dobra czy też odrzucająca dlatego moja ocena stoi pośrodku.
Jeżeli poszukujecie sensacyjnego dreszczowca, "którego akcja jest wciągająca, postacie barwne, strzelaniny, pościgi i zawiłe wątki", śmiało stwierdzicie, że "podoba wam się",a lekarz "doktor Ariman jest biegłym specjalistą, który szczerze troszczy się o swoich pacjentów".
Polecam
Adrian Jeżak

PABLOPAN | 2012-02-10

Świetna!

Paulina | 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

"Boi się własnego cienia" - taki popularny, oklepany wręcz związek frazeologiczny, oznaczający osobę strachliwą, przerażoną, z którą mogą się łączyć inne związki, jak np. siedzieć cicho jak mysz pod miotłą, siedzieć jak na gwoździach, chować głowę w piasek. Kiedy boimy się własnego cienia? Kiedy wracamy ciemną nocą do domu przez las. Kiedy czekamy na wynik egzaminu. Kiedy kładziemy się spać po obejrzeniu strasznego filmu.
A gdyby tak... dosłownie bać się własnego cienia? Swojego odbicia w lustrze?
Samego s i e b i e ?

Autofobia jest zaburzeniem osobowości. Terminu używa się na określenie trzech różnych schorzeń: 1) strachu przed samotnością, 2) strachu przed egotyzmem, 3) strachu przed samym sobą. Trzecie schorzenie jest najrzadsze.

Martine Rhodes to kobieta pełna życia. Tworzy gry komputerowe, kocha swojego męża, rozmawia ze swoim psem, Lokajem (oczywiście, golden retrieverem, inne rasy dla Koontza nie istnieją;)). Dwa razy w tygodniu opiekuję się najlepszą przyjaciółką,...

Przeczytana: 25 listopada 2011

Niesamowita historia, przedstawiająca fatalne w skutkach eksperymenty na ludzkich umysłach. W sposób bardzo emocjonalny, autor przedstawia oddziaływanie różnego stopnia traumy z dzieciństwa, na nasze dorosłe życie. Jak w sposób zimny i wyrafinowany potrafimy zabijać (nawet własne dzieci), dla wyimaginowanych i pielęgnowanych całymi latami, we własnej podświadomości, idei i nienawiści.
Jak miłość na dobre i na złe, leczy wszelkie rany i motywuje nas do działania po właściwej stronie.
Polecam

Lethin | 2013-11-27

Dean Koontz napisał wiele książek, nie dziwi więc fakt że wśród nich są zarówno świetne jak i słabe. Znam twórczość autora całkiem dobrze jednak Fałszywa pamięć mnie zaskoczyła. W najmniej spodziewanym momencie książka wydała mi się niesamowita.
Bardzo długo byłam zawiedziona lekturą bo od początku było nudnawo i autor się powtarzał. Opisywane były zachowania ludzi którzy zmagają się ze strachem powodowanym fobiami.
Doceniam to że Koontz potrafi wgłębiać się w umysły i przelewać to na papier, ale jeśli trwa to przez kilkanaście kartek…. czuję się znużona. Po czymś takim mam ochotę odstawić książkę i dać sobie spokój, jednak ze względu na autora postanowiłam przeczekać bo może będzie lepiej.
Gdy dotarłam do strony 130, w końcu zaczęło dziać się trochę więcej po czym znowu trochę nudy i…. pełne zaskoczenie od strony 200 kiedy cała historia w końcu nabrała rozpędu.
Od tamtej pory było już tylko lepiej i z zaciekawieniem czyta%

PO DŁUŻSZYM CZASIE OD UKAZANIA SIĘ MOJEJ...

tomeczqu | 2011-04-27

Jedna z lepszych rzeczy, jakie wyszły spod pióra Koontza. Wielowątkowa, trzymająca w napięciu do samego końca.

Mieczysław | 2013-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2013

Ciekawa historia, wspaniały pomysł na horror, gdzie zagrożenie pojawia się we wnętrzu ludzkiej psychiki. Niestety, Koontz nieco się "rozgadał", powieść jest długa, miejscami nużąca a nawet nudna. Ale w sumie na pewno godna polecenia.

ObserwatorX | 2012-05-17
Przeczytana: 17 maja 2012

Zachęcony opiniami, które przeczytałem na tym portalu z wielką nadzieją sięgnąłem po tę książkę. Początek, który wydawał mi się bardzo ale to bardzo długi poprzez swoje zbędne opisy przebrnąłem z wielkim trudem... pomimo tego uważałem, że trzeba dać tej książce szansę, poza tym miałem cał czas na uwadze wszystkie pochlebne opinie, które przeczytałem. Łudziłem się, że historia "rozkręci" się, że będę zszkokowany biegiem wydarzeń i losem bohaterów. Wydarzenia wciągną mnie bez końca i będę pragnął każdej kolejnej strony jak łyku zimnej wody po wyczerpującym biegu. Niestety tak się nie stało. Dosyć często męczyłem się, nie potrafiłem kibicować bohaterom. Czy im się uda czy nie - było mi to obojętne. Nie zrozumcie mnie źle. Nie uważam, że książka jest beznadziejna. Nie przekreślam jej. Były dobre kawałki. Gdy podsumuję całość jest w porządku, noo.. przeciętnie, a nie zaskakująco i wybitnie. Nigdzie po prostu nie dojrzałem tej rewelacji i zasługi aby przyznać wysokie noty. Być może jest...