Imperium peryferii. Rosja i system światowy

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Pierifierijnaja impierija: Rossija i mirosistiema
978-83-62467-82-2
historia Rosji, imperium
historyczna

Ambitne ujęcie tysiącletniej historii Rosji. Pasjonująca analiza kształtowania się współczesnego systemu-świata, tak jak zarysowuje go Wallerstein, w którym nic nie dzieje się przypadkiem. Książka obejmuje wszystkie okresy dramatycznego rozwoju Rosji, począwszy od wczesnych osadników, przez średniowieczną zapaść, Iwana Groźnego – „angielskiego cara”, Piotra Wielkiego, Wojnę Krymską, aż po nastanie kapitalizmu, rewolucję i okres sowiecki, a w końcu powrót kapitalizmu po 1991 roku.

Imperium peryferii jednych oburzy, innych zafascynuje. W przyszłości powinno stać się klasyką.

źródło opisu: www.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: www.krytykapolityczna.pl

Łukasz Lelonek | 2015-05-05
Przeczytana: 02 maja 2015

Obszerna praca dotycząca Rosji i jej miejsca w świecie podzielonym na ekonomiczne i polityczne: centrum - peryferia.
Książka niewątpliwie zawiera ciekawe analizy, szczególnie XIX wieku pod kątem tworzenia się nowego porządku świata, który miał definiować cały XX wiek. Analizy gospodarcze z uwzględnieniem bankowości, przepływu kapitału i konsekwencji dla życia gospodarczego kraju są niewątpliwym atutem tej pozycji.

Niestety, szkoda, że ta dociekliwość znika w momencie gdy władzę zdobywają Bolszewicy. Tutaj nie znajdziemy nic poza sloganami i pobieżną analizą posiadającą jakąkolwiek wartość o tyle, o ile interesuje nas światopogląd autora.

Na końcu, opis Rosji Jelcyna i Putina, jako światowego dostawcy surowców energetycznych z nieustannym deficytem technologii i kapitału, nie wyrasta przenikliwością ani głęboką diagnozą ponad publicystyczne artykuły w gazetach.

Lukas | 2013-10-20
Przeczytana: 17 września 2013

→ http://discrust.wordpress.com/2013/09/17/borys-kagarlicki-imperium-peryferii-rosja-i-system-swiatowy-2/

rocombey | 2017-06-28
Jazir | 2017-02-21