Savoir-vivre. Sztuka dyplomacji i dobrego tonu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kasiek m

Niniejsza książka to praktyczny przewodnik dla każdego, kto chce na stałe wprowadzić do swojego życia zwyczaje i zachowania z tak zwanych salonów dyplomatycznych. Jest ona próbą dostosowania tych wszystkich pięknych form kontaktów międzyludzkich, wypracowywanych na przestrzeni lat i ujętych w formie protokołu dyplomatycznego, do możliwości i potrzeb życia codziennego. Autor, czerpiąc z doświadczenia wybitnych dyplomatów i znawców oraz własnej wiedzy, doradza nie tylko, jak należy się zachować w określonych sytuacjach, by pozostawić po sobie wyłącznie dobre wrażenie i osiągnąć zamierzone przez siebie cele, ale także udziela wskazówek dotyczących pielęgnowania relacji międzyludzkich i troski o własny wizerunek.

FRAGMENT KSIĄŻKI:
W czym tkwi tajemnica kulturalnego człowieka? Dlaczego mówimy, że ktoś jest kulturalny, mimo iż jego wygląd może nie sprawiać najlepszego wrażenia? Sposób bycia, wysławiania się, uśmiech, gesty, spojrzenie — właśnie to wszystko decyduje o tym, jak jesteśmy postrzegani. Nasze zachowanie świadczy o naszym wychowaniu. Dobre maniery sprawiają, że stajemy się bardziej wrażliwi na drugiego człowieka; wyzbywamy się egoizmu i postrzegamy świat w nieco szerszej perspektywie.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Savoir-vivre_-_Piotr_Kuspys

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Savoir-vivre_-_Piotr_Kuspys

Kasiek m | 2012-10-25
Przeczytana: 25 października 2012

W drodze do szpitala, spotkałam listonosza, który przekazał mi paczkę w której była między innymi książka wyglądająca niesamowicie elegancko. Jak? Widzicie po okładce. Elegancka w swej prostocie., naprawdę byłam oczarowana. Zaczęłam sobie podczytywać, racząc współpasażerów co ciekawszymi fragmentami. I chociaż w torebce miałam inną lekturę do poczekalni, błyskawicznie wsiąkłam w lekturę o zasadach sztuki życia, jak przekłada się na „nasze” ten zwrot.

Przyznam się do pewnego zboczenia. Uwielbiam prawo stosunków dyplomatycznych i konsularnych. Uwielbiam czytać o etykiecie, o sztywnych zasadach, które pozwalają lepiej dogadać się z drugim człowiekiem, bez uchybień, w duchu wzajemnego szacunku.
Oczywiście nikt nie wymaga od nas, tak sformalizowanych stosunków w życiu codziennym, ale uważam, że XXI wiek nie zwolnił nas z wzajemnego szacunku. Ręce w kieszeni podczas rozmowy z drugą osobą, puszczanie muzyki na cały regulator w środkach masowej komunikacji. To wszystko świadczy o...

kris81CK | 2015-02-26
Przeczytana: luty 2015

Poradnik ten składa się z trzech części. Pierwsza mówi o savoir-vivre czyli o tym w jaki sposób zachować się w różnych sytuacjach, jak podejmować gości honorowych, jak przygotować nakrycia stołów itp. Druga podpowiada nam jak kreować własny wizerunku, czyli jak się ubierać i dbać o swój wygląd. Trzecia objaśnia nam tajemnice zachowań dyplomatycznych, wskazując cechy charakteru oraz umiejętności, jakimi powinna dysponować osoba dobrze wychowana.
Poradnik godny uwagi - wiedzy na ten temat nigdy nie za wiele :)
Jedyna moja krytyczna uwaga dotyczy sposobu wydania - marginesy w tej książce są zbyt duże. Zmniejszenie ich wpłynęłoby na zredukowanie liczby stron = ilości zużytego papieru = kosztów druku.

kinkiet | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, Poradnik, Biblio
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Książka ta składa się z 3 części: savoir-vivre, kreowanie wizerunku, tajemnice zachowań dyplomatycznych. Najbardziej podobał mi się pierwszy, w którym opisano zasady obowiązujące przy stole i dotyczące reguł związanych z kontaktem z innymi ludźmi, w tym tego najważniejszego - pierwszego. Później było już trochę gorzej, ale to chyba dlatego, że dla mnie kwestia ubioru nie stanowi zagadnienia potrzebującego objaśnień. W tej materii trochę literatury już poznałam, widziałam również różne programy, dlatego też był tylko formą powtórki. Jednakże ktoś, kto do tej pory nie interesował się strojem, znajdzie tu dla siebie kilka cennych rad. Ostatni rozdział - tajemnice zachowań dyplomatycznych - to już taka psychologia w pigułeczce. Znalazłam tu trochę ciekawych trików, dzięki który rozmowa może być utrzymana w milszej atmosferze oraz jak postawić na swoim, by nikogo nie urazić. Ogólnie mówiąc, książkę tę warto przeczytać, bo zawarto w niej wiele mądrych rzeczy, a jej znajomość może nam...

Serenada | 2013-02-01
Przeczytana: luty 2013

Miałam styczność z wieloma książkami o dobrych manierach, ta jednak wywarła na mnie szczególne wrażenie. Każdy tego typu poradnik zawiera zasady dotyczące zachowania się przy stole, dobierania stroju do okazji, przygotowywania stołu na przyjęcie czy podstawowych form towarzyskich - Piotr Kuspys rozpisał się bardziej niż pierwszy z brzegu autor.
Zrobił to jednak z wyczuciem, wiedział pewnie, iż fundamet poprawnych relacji z ludźmi to rozmowa i wrażenie, jakie wywieramy na partnerze. Wszystko, czego uczył w "Sztuce dyplomacji i dobrego tonu" ma zastosowanie w życiu codziennym. Postępując zgodnie ze wskazówkami niniejszego poradnika, o wiele łatwiej funkcjonować w społeczeństwie.W swojej książce udzielił wielu porad dotyczących dyskusji i dialogów, sytuacji nerwowych i niepryjemnych, planowania i osiągania - kto by pomyślał?
Jak na obecną chwilę, to moja ulubiona książka o tematyce savoir-vivre. Z pewnością jeszcze wiele razy powrócę do tego dzieła, niezbędnego każdemu, kto...

keza | 2013-09-09

Świetne, krótkie, zwięzłe i praktyczne porady dotyczące stroju, mówienia, dobrego zachowania i ogłady towarzyskiej. Wiele nas zaskoczy, wiele się nauczymy - warto przeczytać, by wzbogacić się o niegdyś podstawową i obligatoryjną wiedzę konieczną do funkcjonowania w środowisku :) Zasady ważne i dziś! Polecam! :)

Michelle | 2015-09-18

Przystępnie napisana, dość zwięźle, w niektórych opisach mi czegoś brakowało. Na pewno się przyda, zwłaszcza jeśli często jest się organizatorem.

Dominika | 2015-05-27

Książka zawiera dużo przydatnych ciekawostek.

| 2018-03-13
Przeczytana: lipiec 2013