8,19 (452 ocen i 41 opinii) Zobacz oceny
10
89
9
99
8
126
7
98
6
31
5
5
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
liczba stron
508
kategoria
historyczna
język
polski

Tom 3: Wieża trzech sióstr. Tom 4:Jerozolima wyzwolona. Zofia Kossak pisząc "Krzyżowców", wykorzystując obraz Europy Zachodniej, Bizancjum i Bliskiego Wschodu z okresu I wyprawy krzyżowej, stworzyła powieść o Człowieku. Nie takim, jakim chciałby siebie widzieć, lecz takim, jakim był on naprawdę. Święci i złodzieje żyli obok siebie, troszcząc się z taką samą gorliwością o wyzwolenie Grobu...

Tom 3: Wieża trzech sióstr.
Tom 4:Jerozolima wyzwolona.

Zofia Kossak pisząc "Krzyżowców", wykorzystując obraz Europy Zachodniej, Bizancjum i Bliskiego Wschodu z okresu I wyprawy krzyżowej, stworzyła powieść o Człowieku. Nie takim, jakim chciałby siebie widzieć, lecz takim, jakim był on naprawdę. Święci i złodzieje żyli obok siebie, troszcząc się z taką samą gorliwością o wyzwolenie Grobu Świętego, jak o zawartość swojego skarbca. W warunkach wieloletniej podróży, ciągłych zmagań z Saracenami, przyrodą i samym sobą, święci rycerze stawali się demonami, zaś złoczyńcy zdobywali się na gesty przekraczające granice człowieczeństwa. W istocie - nic co ludzkie nie było im obce.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 851
Marcin | 2017-07-10

Zofia Kossak-Szczucka to postać znana nie tylko za sprawą swych znamienitych dokonań literackich, lecz również,a to za przyczyną "Żegoty", z chwalebnej obrony Żydów w trudnym czasie okupacji hitlerowskiej. Podobnie jak inny pisarz katolicki i autor wielu powieści historycznych, Jan Dobraczyński (któremu nb. życie zawdzięczał znany krytyk literacki Michał Głowiński), tak i Kossak-Szczucka (secundo voto Szatkowska), mimo deklarowanej niegdyś niechęci do Żydów ostatecznie okazała się zdolną do ryzykowania własnym życiem w ich obronie. W jej przypadku ceną okazał się pobyt w obozie koncentracyjnym. Także i jej powojenne doświadczenia nie były łatwe. Powróciła wprawdzie do Polski, jednak mimo sporej popularności (powieści jej masowo publikowano w wydawnictwie Pax) życie jej obfitowało w liczne upokorzenia, a także doświadczenia biedy i niedostatku. Komunistycznej władzy kupić się nie dała, nie zwykła chodzić na kompromisy (niczym wspomniany już Dobraczyński), a na wszelkie względem tego zarzuty miała jedną tylko odpowiedź: "Jestem pisarką katolicką". Jej katolicyzm nie pozostawał w sferze deklaracji. Był to w istocie wybór trudny i bezkompromisowy.
"Krzyżowcy" są powieścią o pierwszej wyprawie krzyżowej. Podejmując wyzwanie rzucone w Clermont w 1095 roku przez papieża Urbana II liczni rycerze z Europy Zachodniej, jak również z Węgier i Polski ruszają do Jerozolimy, by z rąk Saracenów odbić Grób Pański. Powieść napisana przepięknym poetyckim językiem, dziś już nieco "barokowo" przeładowanym, jednak jego archaiczny duch pozwala czytelnikowi bez pamięci zanurzyć się w klimacie średniowiecza. Utwór żadną miarą nie stanowi apologii wypraw krzyżowych. Tytułowi "Krzyżowcy" to postaci niejednoznaczne. Choć niczym ognia piekielnego wystrzegają się kłamstwa, to z drugiej strony popełniają cały szereg bezmyślnych okrucieństw, tarzają się w rozpuście, nie wolni od najgorszych przywar podążają za najnikczemniejszymi instynktami. Jest to więc książka bardzo ludzka, nie unikająca tego co w historii chrześcijaństwa zwykło się uważać za tematy trudne (podobnie zresztą jest z inkwizycją). Mimo to ów misternie odmalowany obraz średniowiecza kusi szczególnym wdziękiem i budzi rodzaj niekoniecznie irracjonalnej tęsknoty za czasem, w którym słowa takie jak wiara i honor nie były bynajmniej pustymi dźwiękami.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Opinie czytelników


O książce:
Ojciec chrzestny

Długo przyglądałam się tej książce stojącej u mnie na półce, z wielką niechęcią. Obawiałam się dwóch rzeczy: trudnego, niezrozumianego języka, jakby p...

zgłoś błąd zgłoś błąd