Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina

Wydawnictwo: Replika
The Hobbits: The Many Lives of Bilbo, Frodo, Sam, Merry and Pippin
978-83-76741-00-0
Commando

Jak w miarę upływu lat pod piórem Tolkiena zmieniały się imiona, charaktery oraz działania Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina? Co zmieniano w ich charakterystykach, usiłując zaadaptować historię Jedynego Pierścienia na potrzeby telewizji, radia, kina i sceny? Jak autor Hobbita reagował na pierwsze tego typu próby? Lynette Porter podąża śladami hobbitów od poprawek dokonywanych przez...

Jak autor Hobbita reagował na pierwsze tego typu próby?

Lynette Porter podąża śladami hobbitów od poprawek dokonywanych przez samego Tolkiena na marginesach powieści i niezrealizowanych scenariuszy Johna Boormana, po filmy animowane, trylogię Petera Jacksona i jej musicalowy odpowiednik. Omawia również ponad 50 lat „hobbiciej sztuki”, łącznie z dziełami Alana Lee, Johna Howe'a oraz Teda Nasmitha.
Podróżując przez światy fanzinów, gier komputerowych, dzieł fanowskich i dalej, Porter ukazuje, jak hobbici – ich postacie i historie – zdobywają nowych wielbicieli Śródziemia.

źródło opisu: www.replika.eu

źródło okładki: www.replika.eu

madziusia | 2013-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2013

Lynette Porter jest członkiem Tolkien Society oraz US Popular Assosciation. Jej artykuły i recenzje o tematyce tolkienowskiej były publikowane w wielu źródłach. Autorka interesuje się dziełami J.R.R. Tolkiena od ponad trzydziestu lat. Niniejsza książka jest owocem dziesięciu lat badań.

Czy wiedzieliście, że na podstawie utworów Tolkiena powstała kreskówka? Albo opera? Pewnie podobnie jak ja nie wiedzieliście również o hobbiciej symfonii , musicalu i słuchowisku radiowym. A to nie koniec licznych adaptacji najbardziej znanych dzieł Tolkiena: „Władcy pierścieni” i „Hobbita”. Autorka powołując się na obszerną bibliografię udowadnia, że postać hobbita zagościła na stałe w kulturze i jest przez niemal wszystkich rozpoznawalna. Jak pisze: „Bez względu na to, czy jest się fanem postaci Tolkiena, czy nie, wszyscy znamy Froda i jego pobratymców”.

Autorka w kolejnych rozdziałach śledzi zmiany jakim byli poddawani hobbici Tolkiena, od ręcznie pisanych i wielokrotnie skreślanych notatek...

andziorek | 2013-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Za sprawą niedawnej ekranizacji książki Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” – literatura z cyklu fantasy – znowu znalazła się na topie. Świat Śródziemia ponownie zyskał rzesze fanów (zarówno tych książkowych, jak i kinowych). Wierni miłośnicy tej tematyki niezwykle cenią sobie świat nakreślony przez J.R.R. Tolkiena, a zwłaszcza takie małe istoty nazwane hobbitami.

Książka L. Portera jest wyjątkowa. Stanowi bowiem swoiste kompendium twórczości Tolkiena, z naciskiem na hobbity. Autor wykonał kawał dobrej roboty. Przez blisko 10 lat pracował nad tą właśnie pozycją. Porter wspomina nie tylko o czasach współczesnych, ale dokonał również retrospekcji w czasie. Uświadamia nam w jaki sposób powstawały książki, które obecnie znajdują się w kanonie światowej literatury.

Tolkien swoje największe dzieła napisał w 1. poł. XX wieku. Jego książki powstawały wówczas na kartkach papieru, pisał ręcznie, nanosząc wiele poprawek na marginesach. Główne postaci (zanim autor nie uznał, iż są...

Łędina | 2014-07-31
Na półkach: SPRZEDAM, Przeczytane