Hrabina de Charny. Gilotyna tom 1

Okładka książki Hrabina de Charny. Gilotyna tom 1 Aleksander Dumas
Okładka książki Hrabina de Charny. Gilotyna tom 1
Aleksander Dumas Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Cykl: Pamiętniki lekarza (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Pamiętniki lekarza (tom 4)
Mémoires d'un médecin
Wydawnictwo Łódzkie
1959-01-01
1959-01-01
Róża Czekańska-Heymanowa
Francja XVIII wiek rewolucja francuska

Takie ciut nudnawe - rozczarowałem się nieco.

Takie ciut nudnawe - rozczarowałem się nieco.

Żeby przeczytać i wiedzieć o czym się czyta, to należałoby zapoznać się trochę z historią. Nie ukrywam, że było trochę ciężko przez nią przebrnąć bez jakiejkolwiek wiedzy na temat Rewolucji Francuskiej. Dodatkowo język jest odrobinę przestarzały i nie ułatwia zadania. Jednocześnie historia jest bardzo wciągająca. Przeczytałam jedynie I tom.

To była żmudna przeprawa. Prawie tysiąc stron, napisane dość przestarzałym językiem, ale było warto.

Emocje, emocje, emocje!

Emocje, emocje, emocje!

Tylko 1 tom, dalej nie mam i nie mam ochoty. Ciężko się czyta.

Tylko 1 tom, dalej nie mam i nie mam ochoty. Ciężko się czyta.

chciałabym jeszcze raz ją przeczytać

chciałabym jeszcze raz ją przeczytać

Wszystkie wydarzenia, zgodnie z zastosowaną przez autora logiką, mają swoje przyczyny i skutki, będące naturalną konsekwencją zorganizowanych i zaplanowanych dużo wcześniej działań, nic nie dzieje się przypadkowo. Sprawcą tych wszystkich zdarzeń jest oczywiście, znany z tomów wcześniejszych, hrabia Cagliostro alias Józef Balsamo alias bankier Zannone. Wysłannik i główny przedstawiciel potężnych wielkich mistrzów, tworzących tajną i zorganizowaną siatkę lóż masońskich, która za cel postawiła sobie doprowadzić do upadku królestwa we Francji i wprowadzenia nowych zasad demokratycznego społeczeństwa opartego o ideały wolności, równości i braterstwa, ideały które, jako obce i nowe, choć pociągające, wzbudzają strach i wywołują zamieszki, stając się powodem do wybuchu wielkiej rewolucji francuskiej, która swym zasięgiem ogarnia całą Francję i wszystkich jej mieszkańców. Społeczeństwo jest wewnętrznie podzielone i skłócone, trwająca od wieków hegemonia szlachty i duchowieństwa spowodowała, że polaryzacja poglądów wyraźnie przebiega na linii tych, którzy do tej pory byli w pełni uprzywilejowani i nigdy nie zaznali biedy, a ich życie to rozrywka i nieustanna zabawa, a tymi, którzy odkrywają, że mają jednak coś do powiedzenia, mieszczan i chłopów, najbardziej wykorzystywanych i prześladowanych, którzy poznawszy prawdę o życiu arystokracji poznają też prawdę o swych kłopotach i niczym wulkan, w którym wzbiera lawa, wyrzucają wzbierający w nich gniew, zwłaszcza kiedy dostrzegają, jak byli uciskani, okłamywani i ograniczani. Teraz chcą za te upokorzenia i krzywdy zapłacić. Udaremniają ucieczkę króla, nie jest on dla nich już autorytetem, ich monarcha, lecz zwykłym obywatelem, który otrzymawszy sute apanaże, nie rządzi lecz spiskuje i chce opuścić swój kraj. Nie przyjmują już pustych obietnic i nic nie wartych słów, zrażeni żądają konstytucji i prawdziwych swobód obywatelskich, gdzie ich prawa będą zabezpieczone i przestrzegane. Stajemy się też świadkami powstawania i wprowadzania w życie zasad wielkiego terroru, gdzie rewolucja, jak hydra, najpierw zjada swych przeciwników, by później zacząć zjadać swoich własnych twórców. Poznajemy kulisy powstania najbardziej humanitarnego urządzenia do zadawania śmierci, sławetnej gilotyny i tych, którzy wykorzystali ją do dzieła zniszczenia godności człowieka w imię jego wolności. A to wszystko połączone barwnymi perypetiami i losami bohaterów, którzy w tej epoce śmierci i strachu chcieli kochać i być kochanymi. Stajemy się uczestnikami batalii o takie wartości jak męstwo, honor i lojalność aż po grób, gdzie zasady to wartości bez których nie ma prawdziwego człowieczeństwa, a ci którzy z nich rezygnują stają się bezwolną masą i są niczym zwierzęta. Oto każdemu ludzkiemu doświadczeniu towarzyszy potrzeba szczęścia, niezależnie od tego kim się jest, czy zwykłym chłopem czy królową, i mimo, że nad nami może wisieć ostry sztylet gilotyny, to i tak, niczym on będzie, jeśli umierać będziemy ze świadomością, że nasze życie miało sens, i że przeżyliśmy je z kimś kto dał nam tyle szczęścia i miłości, że nie żal umierać lub sprawa dla której oddajemy życie to sprawa honoru, a honor to fundament, na którym wszystko, co ważne jest zbudowane. Dumas obrazami pełnymi emocji, gdzie miłość wyznacza rytm życia, buduje prawdziwą opowieść o tym, jaki jest człowiek, i co tak naprawdę ma w życiu znaczenie.

Na chwilę obecną przeczytałam pierwszy tom, a z racji tego, że nie ma tutaj rozróżnienia na części oznaczam jako przeczytaną całość (będę zmieniać datę :)).
Nie przeczytałabym jej, gdyby nie fakt, że została przyniesiona na mój regał, a skoro już tak leżała i na mnie patrzyła to się skusiłam, a jak już zaczęłam czytać to byłam pozytywnie zaskoczona.
Naprawdę ciekawiły mnie dalsze losy bohaterów, a także samej Francji. Nie jestem pasjonatką historii i nie znam wydarzeń z tamtego okresu, więc szczerze mnie to wciągnęło.
Ocenę jednak trochę zaniżyłam ze względu na fakt iż niektóre opisy były tak zawiłe i pisane tak skomplikowanym językiem, że musiałam czytać je kilka razy - wiem, że to powieść historyczna, ale mimo wszystko trochę mnie to uwierało.
Poza tym jestem pewna, że w najbliższym czasie sięgnę po kolejne tomy.

Naprawdę ciekawiły mnie...

chce przeczytać ale nie mogę nigdzie jej znaleźć

chce przeczytać ale nie mogę nigdzie jej znaleźć

Przeczytałam tylko 2 tomy nie mogę spotkać w żadnej bibliotece pozostałej części .Mam pytanie czy ktoś nie posiada tej właśnie części

• Powieść historyczna
  • Klasyka
  • Z historią w tle
  • Papierowe
  • Aleksander Dumas (ojciec)

Dodaj cytat z książki Hrabina de Charny. Gilotyna tom 1