978-83-61464-97-6
Paulina

W budowaniu tożsamości lokalnej i aktywizowaniu lokalnej społeczności ogromną rolę pełnią instytucje działające w danym środowisku, wśród nich szczególne miejsce przypada bibliotekom. Teksty, które znalazły się w tej książce poruszają wybrane problemy, aktualne i istotne, dla małych bibliotek publicznych. Przybliżona została koncepcja biblioteki, jako ważnego miejŞsca, w którym możemy spędzić wolny czas i prowadzić życie towarzyskie i społeczne. Zwrócono uwagę na potrzebę współpracy różnych instytucji działających w środowisku. Omówiono znaczenie działań teatralnych, które pełnią funkcje: kulturalne, edukacyjne, literaturoznawcze, czytelnicze, a także kulturowe, społeczne, środowiskowe i etniczne. Zwrócono uwagę na to, że nazwy własne są cennym bogactwem każdego narodu. Kryją w sobie wiedzę o historii politycznej i społecznej, o historii religii, kultury, właściwościach, jak i krajobrazie rodzinnej ziemi. Przybliżono również problemy związane z informowaniem i korzystaniem z bezpośrednich źródeł informacji. Nie pominięto problemów związanych z automatyzacją małych bibliotek i ich finansowaniem. Dla porównania opisano udział francuskich bibliotek publicznych w pielęgnowaniu narodowego i lokalnego dziedzictwa kulturowego

źródło opisu: Stowartzyszenie Bibliotekarzy Polskich 2012

źródło okładki: http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=177