Życie. Zderzenie czołowe

Wydawnictwo: Carta Blanca
literatura faktu

Zbiór rozmów o sprawach najważniejszych z polskimi humanistami, osobistościami życia społecznego i kulturalnego. Autorka, dziennikarka radia TOK FM, pyta o miłość, śmierć, sens życia, Boga, honor i ojczyznę. W odpowiedzi otrzymuje nie tylko intymne opowieści z życia rozmówców, ale także kolejne pytania. Co stanowi o człowieczeństwie? To jak wstajemy po upadku, raz za razem, jak przyjmujemy...

Co stanowi o człowieczeństwie? To jak wstajemy po upadku, raz za razem, jak przyjmujemy ciosy, których nie szczędzi codzienność? Jakich wyborów dokonujemy „w czasach zarazy”?

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/

Marzenia | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Ilu ludzi, tyle prawd o życiu, ile przeżytych, doświadczonych zdarzeń osobistych, społecznych, tyle opowieści. Owszem, mądre, zacne, uwypuklające główną esencję życia. Jednak ja już chyba nie szukam podpowiedzi u innych, o tę esencję życia, dotykam swojej własnej.

Martuszka | 2014-01-14

W życiu tak się zdarzyło, że poznałam trzy z pięciu opisanych tutaj osób. Dlatego podziwiam. Autorka lawiruje po tematach tak aby w żaden sposób nie zaburzyć równowagi między tym co publiczne, a prywatne z mistrzowską precyzją pisząc prawdę. Ma pomysł i go realizuje. Nie jest jej celem jak sądzę szokować, a jednak mnie szokuje - ton w jakim książka jest napisana przypomina prostą opowieść o codzienności, ale to co pisze tworzy niesamowity kontrast. Warto wiedzieć, że tacy ludzie istnieją.

jarr74 | 2013-01-25
Przeczytana: 2013 rok

„Pewność, że posiadło się prawdę absolutną, jest zła”

Raz na jakiś czas w nawale różnorakiej literatury ( lepszej lub gorszej) którą czytamy na co dzień trafia się pozycja która wywiera na nas ogromne wrażenie i porusza nas do głębi. Zmusza do refleksji, zadumy, zatrzymania się na chwilę i spojrzenia w siebie. Taką właśnie książką stała się dla mnie lektura Anny Wacławik-Orpik „Życie, zderzenie czołowe”.
To zbiór rozmów, bardzo osobistych a miejscami rzekłbym intymnych, z wielkimi humanistycznymi umysłami naszych czasów: Ks. Adamem Bonieckim, Andą Rottenberg, Krystyną Starczewską, Siostrą Małgorzatą Chmielewską, Evią-Elvirą Klonowski. Rozmów o rzeczach ważnych, fundamentalnych i ponadczasowych. O Bogu, Ojczyźnie, miłości, śmierci, bólu, honorze, ukojeniu, bohaterstwie, przebaczeniu i sensie życia. To rozmowy z ludźmi których życie nie rozpieszczało, którzy wiele przeszły i doświadczyły, mają jasno sprecyzowane poglądy, określony światopogląd ma wiele spraw, system wartości,...

Paulina Kwiatkowska | 2012-11-23

,, Zbiór rozmów o sprawach najważniejszych z polskimi humanistami, osobistościami życia społecznego i kulturalnego. Autorka, dziennikarka radia TOK FM, pyta o miłość, śmierć, sens życia, Boga, honor i ojczyznę. W odpowiedzi otrzymuje nie tylko intymne opowieści z życia rozmówców, ale także kolejne pytania.
Ta książka to opowieść o ludziach, którzy ze zderzenia z życiem wyszli obronną ręką. Dzięki temu refleksje bohaterów można potraktować jak drogowskaz na trudne czasy, na czas kryzysu. "

Anna Wacławik-Orpik z wykształcenia jest archeologiem, od wielu lat pracuje jako dziennikarka radiowa; specjalizuje się w tematyce społecznej, w Radiu TOK FM prowadzi audycje : ,,Rozmowy o pomaganiu" i ,,Wywiad pogłębiony"; w 2011 r. otrzymała nagrodę Grand Press w kategorii wywiad.

Książka to polemika autorki z...