Kapitał: Krytyka ekonomii politycznej. Księga I: Proces wytwarzania kapitału

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
8 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Kapital
Fox Mulder

Niniejsze wydanie jest trzecim wydaniem pierwszego tomu "Kapitału" w języku polskim. Wydanie pierwsze ukazało się w roki 1884 w przekładzie Mieczysława Brzezińskiego, Stanisława Krusińskiego, Ludwika Krzywickiego, Kazimierza Pławińskiego, Kazimierza Puchewicza i Józefa Siemaszko pod redakcją Ludwika Krzywickiego. Wydanie drugie, zapoczątkowane w r. 1926, ukazało się nakładem "Książki" w trzech zeszytach w latach 1926-1929-1933 (zeszyt ostatni - nakładem "Tomu", który był kontynuacją zamkniętej przez władze "Książki") i jest dziś prawie w tym samym stopniu, co wydanie 1884 roku, rzadkością bibliograficzną.

Za podstawę niniejszego wydania posłużyło wydanie drugie, które zostało obecnie gruntownie przeredagowane i porównane z tekstem oryginału niemieckiego według wydania "Kapitału" przygotowanego przez Instytut Marksa-Engelsa-Lenina przy KC WKP(b) w Moskwie w roku 1932 (wydanie to jest obecnie znane w Polsce z przedruku dokonanego w latach 1947-1949 przez wydawnictwo "Dietz" w Berlinie).

Przy opracowaniu niniejszego wydania uwzględniono również przygotowane przez IMEL ostatnie wydanie rosyjskie 1949 roku. Było to tym bardziej niezbędne, iż przy opracowaniu do druku tego wydania rosyjskiego stwierdzono i sprostowano szereg błędów korektorskich, które się wkradły do poprzednich wydań niemieckich. Dotyczy to szczególnie szeregu dat i danych statystycznych, które redakcja IMEL sprawdziła według źródeł.

Niniejsze wydanie redagowali: Paweł Hoffman, Bronisław Minc i Edward Lipiński. Redaktorem odpowiedzialnym jest Paweł Hoffman.

źródło opisu: Książka i Wiedza

źródło okładki: własne

Oskar Mencfeldowski | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Jedna z najważniejszych książek XIX wieku, pozycja, która wpłynęła na niezliczone masy ludzi. Karol Marks w "Kapitale" rozpracowuje system kapitalistyczny z perspektywy drugiej połowy XIX wieku, za sztandarowy przykład biorąc największego ówczesnego ekonomicznego molocha - imperium brytyjskie. Wykład jest niezwykle przejrzysty i łatwo przyswajalny, a następujące po sobie treści wzajemnie się dopełniają, uzupełniając powoli całościowy obraz omawianego zjawiska. Bardzo duża ilość przypisów oraz komentarzy do treści jeszcze bardziej rozjaśnia tok myśli autora i ułatwia jego zrozumienie.

Niezależnie od tego, jaki stosunek ma się do późniejszych wydarzeń historycznych mających związek z epokowym dziełem Marksa, nie powinno się oceniać autora i jego książki poprzez ich pryzmat. Również treść "Kapitału", będąca analizą struktury odległej od nas o niemal 150 lat, ze swojej natury nie może w pełni odpowiadać współczesnym zależnościom ekonomii politycznej, co nie znaczy wcale, że jest ona...

Śmieszne dzieło, które na bazie historii Anglii i zjawiska, które nie ma dokładnego polskiego tłumaczenia – crony capitalism (kapitalizm kompradorski?) – próbuje opisywać kapitalizm i ekonomię. Dla obalenia tych głupot w gruncie rzeczy wystarczy krytyczna lektura pierwszego rozdziału, gdzie Marks nazywa towarami same dobra, a nie dobra i usługi, sięga do błędnej, laborystycznej teorii wartości Adama Smitha, tworzy arbitralne pojęcia w stylu „społecznie niezbędny czas pracy” i kilkakrotnie sobie zaprzecza. Ponieważ reszta książki to pochodne tych błędów, to lektura jest zalecana tylko ludziom lekko szalonym i naukowcom. Oczywiście marksizm, jako taki, zrodził jeszcze wiele więcej antynaukowych dzieci, np.: materializm dialektyczny, polilogizm klasowy, brak kalkulacji ekonomicznej, ale to już raczej ludzie wiedzą.