Książka Roku 2018

978-83-60685-14-3
antropologia
popularnonaukowa
shadow

Historia jednej z największych tajemnic XX wieku. Niezwykła czaszka, licząca sobie ok. 900 lat, a znaleziona w szybie starej kopalni na terenie Meksyku, już od dłuższego czasu wprawia w zdumienie naukowców z Ameryki i Wielkiej Brytanii. Jak to możliwe, że kość jest tak twarda, a jednocześnie tak cienka i lekka? Skąd tak wielka pojemność mózgu i tak nietypowy jego kształt? Jakie oczy...

Historia jednej z największych tajemnic XX wieku.

Niezwykła czaszka, licząca sobie ok. 900 lat, a znaleziona w szybie starej kopalni na terenie Meksyku, już od dłuższego czasu wprawia w zdumienie naukowców z Ameryki i Wielkiej Brytanii. Jak to możliwe, że kość jest tak twarda, a jednocześnie tak cienka i lekka? Skąd tak wielka pojemność mózgu i tak nietypowy jego kształt? Jakie oczy funkcjonowały w tych zupełnie odmiennych od ludzkich oczodołach? Może to kwestia kumulacji niezwykle rzadkich genetycznych mutacji? A może coś zgoła innego… Na te i inne pytania odpowiedzi poszukuje Lloyd Pye (ur. 1946) – kontrowersyjny amerykański badacz i wykładowca, zajmujący się m.in. badaniem pochodzenia człowieka. Tylko jedno w tej sprawie jest pewne: mamy do czynienia z najbardziej zagadkową czaszką!

Najbardziej zagadkowa czaszka – amerykański bestseller już dziś dostępny polskim Czytelnikom.

"W ciągu mej czterdziestoletniej kariery […] nigdy wcześniej nie spotkałem się z czymś podobnym"

(dr Ted J. Robinson, lekarz specjalizujący się w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej czaszki)

"W Najbardziej zagadkowej czaszce Lloyd Pye przedstawił światu nauki prawdziwą tajemnicę. Czyż nie o to w końcu chodzi w intelektualnych poszukiwaniach? Nie tylko sytematyzować to, co znane, zwyczajne, ale rzucać nam wyzwanie by wejść do królestwa tego, co nieznane i nadzwyczajne"

(Michael Cremo, współautor Zakazanej archeologii)

"Jeśli Lloyd ma rację, historia ludzkości musi zostać napisana od nowa"

(William Birnes, współautor The Day After Roswell)

źródło opisu: http://cienksztaltu.pl/katalog_czaszka.html

źródło okładki: http://cienksztaltu.pl/katalog_czaszka.html

Beti | 2015-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Świetna,napisana prostym językiem,szybko się czyta.Wyrazy uznania dla Lloyda Pye za jego upór w dążeniu zbadania czaszki.

Michal_Kad | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Bardzo ciekawa książka. Niezwykle rzadko się zdarza, aby w literaturze popnaukowej, zahaczającej o tego typu tematy, akcja była tak wartka, a dokumentacji naukowej tak dużo. Super. Polecam każdemu choć trochę zainteresowanemu niewyjaśnionymi zagadkami!

BartekBorkos | 2015-12-19
Przeczytana: 15 października 2015

Łatwo się czyta, ciekawa fabuła i wszystko na faktach. Malutka wada - mogłaby mieć fragment o tym, co się stało potem, bo została napisana wiele lat temu.

fiona | 2017-11-21
Przeczytana: 29 grudnia 2017