Rehabilitacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0209-0
mikolajek

Ostatnia część autobiograficznej i autoterapeutycznej opowieści z tomów Rehab i Litacja.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2012

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5426

Meszuge | 2014-01-24
Przeczytana: 26 października 2012

Najpierw o bohaterze „Rehabilitacji” (a także „Rehab” i „Litacji”), alkoholiku W. Notatkę na temat „Litacji” zakończyłem zdaniem: Mam nadzieję, że W. kiedyś wreszcie przestanie cierpieć. Po trzydziestu sekundach lektury „Rehabilitacji” znalazłem takie oto przekonania dotyczące praktycznej realizacji Piątego Kroku AA: "Ten krok polegał na tym, żeby podzielić się z drugim człowiekiem nie tylko wadami, ale i swoim bólem. Ten krok jako jedyny wymagał aktywnego uczestnictwa drugiej osoby, niekoniecznie alkoholika. Mógł być nim każdy, kto umie słuchać i stara się zrozumieć alkoholika. Słuchacz był w tym kroku najważniejszy, bo przecież samego siebie, a nawet Boga W. doskonale umiał oszukiwać"*. I jakoś zupełnie nie zdziwiło mnie, że W. za ten swój Piąty Krok, wyznany kapłanowi, musiał zapłacić sto pięćdziesiąt dolarów i nawet dostał za to pokwitowanie, ani to, że w ostatecznym rozrachunku całą tą operacją poczuł się oszukany. Nadzieja, o której wspomniałem wyżej, powoli rozwiewała się,...

Anafis | 2014-09-15

Nareszcie Wiktor Osiatyński i alkoholik W. pozbyli się rozdwojenia jaźni i stopili w jedną całość. Przynajmniej tak twierdzi autor. Szkoda, że zajęło im to ponad 30 lat.

dzoanach | 2013-03-05
Przeczytana: luty 2013

Trzecia część tryptyku o wychodzeniu z alkoholizmu. Opowieść ma charakter luźnych wspomnień z poszczególnych momentów życia autora. W tej części Osiatyński jest już abstynentem od kilku lat, ale cały czas przebywa kolejne "kroki", które pomagają mu poradzić sobie z samym sobą. Mimo, że pisze o alkoholizmie, nie jest to książka wyłącznie dla osób dotkniętych tym problemem. Każdy, kto miał trudne dzieciństwo, żył w dysfunkcyjnej rodzinie, ma problem z emocjami i różnego rodzaju nałogami, znajdzie tu coś dla siebie. Przede wszystkim wiele cennych spostrzeżeń dotyczących tego, jak radzić sobie z przeszłością, być szczęśliwym, poznać samego siebie.

Bizet | 2015-10-29

Mądra, dojrzała powieść, do której można wracać wielokrotnie.

b-l-u | 2018-01-28
agata06 | 2017-07-04