Czas próby. Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku

Okładka książki Czas próby. Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku
Piotr Kołakowski Wydawnictwo: Demart historia
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Czas próby. Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku
Wydawnictwo:
Demart
Data wydania:
2011-12-28
Data 1. wyd. pol.:
2011-12-28
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374276924
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki "Ukraiński Piemont". Ruś Zakarpacka w okresie autonomii 1938-1939 Michał Jarnecki, Piotr Kołakowski
Ocena 9,3
"Ukraiński Pie... Michał Jarnecki, Pi...
Okładka książki Za kulisami wywiadu i dyplomacji. Polski wywiad wojskowy 1918-1945 Piotr Kołakowski, Andrzej Pepłoński
Ocena 6,0
Za kulisami wy... Piotr Kołakowski, A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
524
34

Na półkach: , , ,

Książka pozwala spojrzeć na pogarszającą się sytuację geostrategiczną II RP w ostatnich miesiącach przed wybuchem wojny z niedocenianej dotychczas perspektywy polskich służb wywiadowczych. Czytelnikowi oceniającemu zasadność polityki równowagi Becka i sojuszu z mocarstwami zachodnimi jedynie przez pryzmat działań kół dyplomatycznych wydawać się może, iż owe decyzje podjęte zostały bez wiedzy o ich możliwych następstwach. Istnieją jednak pewne przesłanki pozwalające twierdzić, że Wielka Brytania i Francja posiadały wiedzę o tajnych ustaleniach paktu Ribbentrop – Mołotow, którego zrealizowanie zostało dopełnione agresją sowiecką 17 września. Nawet gdyby władze II RP otrzymały informacje nt. tajnego protokołu paktu o nieagresji między dwoma sąsiadami, w niczym nie polepszyłoby to fatalnego położenia Polski. Niemniej, do istoty zawierania sojuszy międzypaństwowych należy obustronna współpraca, także w charakterze wywiadowczym, z której Oddział II SG wywiązywał się należycie, czego z pewnością nie można powiedzieć o wywiadzie aliantów.

Co więcej, centrala wywiadu, niezależnie od komunikatów ostrzegawczych pracowników niższego szczebla, niewzruszenie utrzymywała pogląd o braku zagrożenia ze strony ZSRS! Na ostateczne – jak się okazało – błędne rozpoznanie położenia międzynarodowego Polski, rzutował m.in. brak doświadczenia w pracy wywiadowczej płk Smoleńskiego, od lutego 1939 r. szefa „dwójki”. To on kształtował opinie szefa Sztabu Generalnego gen. Stachiewicza, który z kolei wpływał na posunięcia MSZ poprzez kontakt z ministrem Beckiem. Odsunięcie płk Pełczyńskiego od dowodzenia wywiadem, posiadające podtekst polityczny, zwielokrotniło błędy strategiczne i pozbawiło tajne służby fachowego kierownictwa.

Pozostaje jedynie żałować, że obfite sukcesy wywiadu wojskowego, zwłaszcza na kierunku zachodnim, angażujące liczny personel i takież środki, nie zostały należycie wykorzystane przez obóz rządzący. Niektórym doniesieniom nie dowierzano ze względu na „małe prawdopodobieństwo”, jak w przypadku sojuszu Hitlera ze Stalinem, istnieniu którego zaprzeczano ze względu na sprzeczności ideologiczne obu państw. Inne wartościowe informacje nawet nie docierały do kół polityczno-wojskowych, natomiast z pozostałych uczyniono w większości niewłaściwy użytek. Do tego stanu rzeczy w dużej mierze przyczyniła się nieufność obozu dyplomatycznego względem służb wywiadowczych, determinowana głównie obawą przed dekonspiracją.

Autor odsłania kulisy polityki aliantów zachodnich przed wybuchem wojny, ukierunkowanej na rzucenie do wojny z III Rzeszą Polski jako pierwszego państwa, aby zyskać czas na przygotowania do czynnego udziału w konflikcie. O tym, że zarówno Francja, jak i Wielka Brytania nie zamierzały wypełnić zobowiązań sojuszniczych, świadczyło m.in. celowe opóźnianie ustaleń ws. wymiaru pomocy w razie agresji Hitlera. Gwarancje niepodległości i nienaruszalności granic udzielone Polsce stanowiły dla mocarstw zachodnich wyłącznie środek mający na celu odstraszenie Hitlera od rozpętania wojny. Nie udało się jednak jej zapobiec, jako że Fuhrer słusznie nie wierzył w szczere chęci pomocy aliantów, a jego sojusz ze Stalinem był niewątpliwie czynnikiem rozstrzygającym o wybuchu konfliktu. Intencje sojuszników względem II RP niewiele różniły się od stosunku do Czechosłowacji w końcu września 1938 r. Pokój w Europie tym razem chciano osiągnąć polskim kosztem, na co wskazuje opóźnienie mobilizacji powszechnej w obliczu nadciągającej agresji niemieckiej.

Dzieło Piotra Kołakowskiego zasługuje na uwagę dzięki zbiorczemu przedstawieniu działań "dwójki" w ostatnich miesiącach pokoju. Do momentu ukazania się tej pozycji dominowała w historiografii tendencja przedstawiania osobno poszczególnych kierunków działań wywiadowczych.

Książka pozwala spojrzeć na pogarszającą się sytuację geostrategiczną II RP w ostatnich miesiącach przed wybuchem wojny z niedocenianej dotychczas perspektywy polskich służb wywiadowczych. Czytelnikowi oceniającemu zasadność polityki równowagi Becka i sojuszu z mocarstwami zachodnimi jedynie przez pryzmat działań kół dyplomatycznych wydawać się może, iż owe decyzje podjęte...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    7
  • Historia
    2
  • E-Booki
    1
  • A-Ep
    1
  • Posiadam 📗
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • XHp
    1
  • 2014 ✅
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czas próby. Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne