Dzieje Azji Środkowej

historia

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2012-10-21
Przeczytana: październik 2012

I jak ocenić taką książkę?
"Dzieje Azji Środkowej" to klasyczna ilustracja powiedzenia "na bezrybiu i rak ryba": źródeł do historii Azji Centralnej w Polsce praktycznie nie ma (nie licząc Gafurowa i Składanków), zatem każde w miarę rzetelne opracowanie tego tematu powinno być na wagę złota.
Co z tego jednak, że książka jest naprawdę rzetelnie napisanym podręcznikiem akademickim, co z tego, że omówiono i złożoną sytuację polityczną, i bogate tło etniczno-kulturowe, skoro przebrnięcie przez te skromniutkie trzysta stron było prawdziwym sprawdzianem dla cierpliwości? Nie wiem, czy to ja zrobiłam się wymagająca po "Sercu Azji" Składanków, która okazała się doskonałym czytadłem, czy rzeczywiście autorowi zabrakło gawędziarskiego talentu, dość, że suche wyliczenie przymierzy, wojen i nowych podbojów nie porywa czytelnika.
Dodatkowo przystojnie trzeba natrzeć uszu osobom odpowiedzialnym za skład tej książki: wydłużenie wiersza nie sprawia, że uwaga czytelnika pozostaje napięta, a tylko...

Dorwel | 2013-07-10
Marek | 2012-11-16