Uciec jak najbliżej

Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
malwina

Dla Tyśki, po wyjeździe chłopaka, świat nagle traci kolory. Pogrążona w poezji, tęskniąca za Zachem, nie zauważa, że w jej rodzinie rozgrywa się cichy dramat. Dopiero gdy jeden z braci ucieknie z domu, Justyna zrozumie,że to koniec beztroskiego dzieciństwa i że już nic nie będzie takie jak dawniej. Jak pogodzić pierwsze głębokie uczucie z nieszczęściem najbliższych? Czy szczere rozmowy...

Dla Tyśki, po wyjeździe chłopaka, świat nagle traci kolory.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

Justyna Antoniewicz | 2015-06-27
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo fajna, świetna książka młodzieżowa bardzo mi się podobała.

liaguszka | 2015-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Książka dla młodzieży. Czy aby na pewno? Autorka porusza tu temat, który jest zawsze na czasie. Dwa światy - rodzice- dzieci. Niby jak to, dwa światy? Przecież jeden dom, jedna rodzina, wszyscy mówią po polsku, a tak trudno znaleźć porozumienie. Właśnie. Mówią. Nie wystarczy mówić, trzeba rozmawiać. Własne dzieci to nie marionetki, które mają zachowywać się w określony, wymuszony sznurkami sposób. Muszą popełnić swoje błędy, zbudować swój własny świat. Rodzic ma być kimś, kto pokaże, że świat ma wiele barw, wiele ścieżek, wiele nisz, które dziecko powinno mieć możliwość poznać i na własny sposób zagospodarować. Jeśli rola ojca czy matki sprowadza się do roli policjanta i sędziego, zaczyna dziać się źle. Fajnie, jeśli po wielu perturbacjach wszystko kończy się dobrze. I o tym jest ta książka

TINA1912 | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

O to kolejna książka o problemach nastolatków, której po prostu nie mogłam przetrawić. To tyle w temacie dziękuję za uwagę!

Karina | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 lutego 2014

Kiedy wzięłam książkę w ręce i przeczytałam opis, pierwsza myśl która przebiegła mi przez głowa to ta, że pewnie to jest kolejna powieść o "ciężkim" życiu nastolatki, z rozterkami miłosnymi. Myliłam się, i to bardzo. Na początki faktycznie, książka może się wydawać lekka, przyjemna i nie wnosząca żadnej wartości. Nie można się nie zniechęcać. "Uciec jak najbliżej" jest jedną z książek, które nie za bardzo lubie czyli po prostu - wielowątkowych. Na początku może się wydawać, że kłopoty Tyśki zaczynają się od nieszczęśliwej miłości, potem przechodzimy do dramatu rodzinnego, do wyjaśniania go, i przychodzą następne wątki, które rozwiązują się w następnym rozdziale. Wolałabym, żeby autorka skupiła się na jednym wydarzeniu, zamiast wymyślać kilka, i rozwiązywać je po kolei ;)
Jednak książka jest warta przeczytania, i dużo daje do myślenia.
Mogę śmiało ją polecić :D
Jednak, rozczarowało mnie zakończenie - (UWAGA!! MAŁY SPOILER!!) liczyłam na pocałunek ;)

shamankaah | 2013-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: luty 2013

„Uciec jak najbliżej” to druga książka pani Ciwoniuk, z którą miałam okazję się zapoznać i była tak samo dobra jak „Własny pokój”. Autorka porusza ważne kwestie nastoletniego życia, szkoły, kontaktów z rodzicami. Książka prawdziwa i autentyczna. Łatwo postawić się na miejscu bohaterów i pomyśleć „co bym zrobiła gdybym to była ja?”. Polecam.

pyszczek55 | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Jest to powieść, którą otrzymałam od Wydawnictwa Literatura i muszę napisać, że strasznie, ale to strasznie zmusza ona do refleksji nad własnym życiem. Nie raz przy jakiejś lekturze zatrzymywałam się, aby zastanowić się nad własnym życiem, lecz nie tak często jak to miało miejsce przy tej książce. Mój egzemplarz jak dotychczas jest w twardej oprawie. Czcionka jest duża. Napisana jest typowym młodzieżowym językiem, gdzie nawet, w niektórych miejscach znajdują się wulgaryzmy. Każdy zatytułowany rozdział ma symboliczne znaczenie. Rozdziały są z reguły krótkie, choć zdarzają się również troszeczkę dłuższe. Książka ta opisuje życie nastolatki, która jest zakochana w jednym z kolegów ze szkoły, a gdy się wyprowadza i zmienia szkołę, jej życie diametralnie się zmienia. Ojciec jest w domu uważany za tyrana. Boją się go dzieci oraz żona, lecz najstarszy syn nie pozwala sobą pomiatać przez co powstają napięcia między nim, a ojcem. Główna bohaterka Justyna- Tyśka jest zaślepiona swoim...

Luna | 2016-06-13
Przeczytana: 25 maja 2016

Opowieść o przygodach Justyny i jej starszych braci... Bardzo ciekawa i pouczająca polecam.

Mayvram | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 27 maja 2014

„Uciec jak najbliżej” jest trzecią - po „Własnym pokoju” i „Tym grubym” - książką z serii pani Ciwoniuk. Muszę przyznać, że zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie, choć nie aż tak wielkie jak wspomniany wcześniej „Własny pokój”, który po prostu przejął mnie bardziej, niż mogłam się tego spodziewać.

Tym razem uwaga czytelnika skupia się na Justynie – dziewczynie Zacha. Justyna strasznie przeżywa wyjazd chłopaka, który sprawia, że czuje się samotna mimo bliskości koleżanki Hanki. Nie może przestać o nim myśleć i codziennie z tęsknotą wpatruje się w jego zdjęcie . Dopiero gdy w jej domu pojawia się coraz więcej problemów, zdaje sobie sprawę, że musi na chwilę zająć się czymś innym. Niespodziewana ucieczka brata z domu sprawia, że życie jej rodziny diametralnie się zmienia. Odtąd już żadna rozmowa nie jest taka sama. Wszyscy skupiają się na tym, by chłopak wrócił do domu, a podobna sytuacja już nigdy nie miała miejsca.
Czy rodzice w końcu zrozumieją, co robili źle? Jak w tej...

Ada Puszkarska | 2015-09-10

Dla Tyśki, po wyjeździe chłopaka, świat nagle traci kolory. Pogrążona w poezji, tęskniąca za Zachem, nie zauważą, że w jej rodzinie rozgrywa się cichy dramat. Dopiero gdy jeden z braci ucieknie z domu, Justyna zrozumie, że to koniec beztroskiego dzieciństwa i że już nic nie będzie takie jak dawniej. Jak pogodzić pierwsze głębokie uczucie z nieszczęściem najbliższych? Czy szczere rozmowy ponownie zbliżą rodzinę? Kiedy zrozpaczeni bliscy zrozumieją, gdzie popełnili błąd?
Książka "Uciec jak najbliżej" przedstawia jedną z tych sytuacji, w których chyba żadna rodzina nie chciałaby się znaleźć. Autorka w swej powieści poruszyła bardzo ważny temat, który nie ogranicza się tylko do ucieczki z domu. Zniknięcie Czarka to tak naprawdę tylko jeden ze skutków nierozwiązanego problemu. Okazuje się, że wielu szkodliwym sytuacjom mogłaby zapobiec szczera rozmowa.

Kolejnym plusem książki jest przedstawienie wątku miłosnego. Bardzo spodobał mi się sposób, w jaki Barbara Ciwoniuk zmierzyła się z...

Magdalena Żerek | 2013-09-27
Przeczytana: 26 września 2013

Książka zamiast psychoterapii

Barbara Ciwoniuk jest pisarką, która doskonale rozumie młodych ludzi. Gdyby tak nie było, nie pisałaby tak dobrych powieści młodzieżowych. Po przeczytaniu kolejnej już książki tej autorki, stwierdzam, że wszystkie powinny znaleźć się w ręku każdego nastolatka. Także w „Uciec jak najbliżej” czytelnik znajdzie odpowiedzi na wiele z zadawanych sobie pytań i rozwiązania wielu dotykających go problemów.

Nie chciałabym znów być nastolatką. Po trzydziestce też można chodzić w trampkach i legginsach, a nie trzeba bać się klasówek szkolnych oraz nie trzeba stawiać czoła niedojrzałym i często naprawdę irytującym kolegom i koleżankom z klasy. Dojrzewanie to bardzo trudny okres, zwłaszcza w czasach współczesnych. Żaden błąd nie zostaje zapomniany, ponieważ bardzo szybko dokumentowany jest na Facebooku. Każdy dziś może zrobić zdjęcie komórką i posłać je w świat, opowiadając w ten sposób o potknięciach znajomych. Do tego trzeba dodać problemy w domu. Niewielu jest...