Możesz odejść, bo cię kocham. O śmierci, pożegnaniach i nowym życiu

Wydawnictwo: Zwierciadło
malwina

Śmierć nie jest chwytliwym tematem, umieranie najbliższych tym bardziej. Paraliżuje nas lęk i przerażenie. Jak pogodzić się z odchodzeniem najbliższych, ukochanych ludzi? Jak uporać się z żałobą po ich śmierci? Kiedy wydaje się, że straty już nikt i nic nie uleczy. Towarzyszenie bliskim w odchodzeniu może stać się dla każdego człowieka, mimo bólu, doświadczeniem najważniejszym i niesłychanie wartościowym, lekcją akceptacji, otwarcia na nowe. Ból po utracie ukochany ludzi jest wielki, ale siły życia są potężne. Renata Dziurdzikowska w swojej książce Możesz odejść, bo cię kocham ukazuje śmierć jako integralną i wspaniałą część naszego życia.

źródło opisu: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/

Zuba | 2018-05-13
Przeczytana: 10 maja 2018

Mam bardzo mieszane odczucia po skończeniu tej książki. Z jednej strony pomogła mi pożegnać się, zainspirowała do zrobienia tego po swojemu, od serca, obok społecznych rytuałów. Tego mi było potrzeba, bo moja strata zdarzyła się nagle. Wiele z przedstawionych tekstów jest pięknych i mądrych, takich gdzie ludzie obnażają swoją duszę i mówią o najtrudniejszym. Największą ich wartość widzę w akceptacji różnych sposobów przeżywania żałoby, reagowania na śmierć bliskich, godzenia się ze stratą. Widać też w wypowiedziach i fragmentach cytowanych książek wagę życia, jego piękno i drastyczną zmianę perspektywy, jaką przynosi śmierć bliskiej osoby. O tym niestety łatwo się zapomina i znów koncentrujemy się na drobiazgach, które dzielą zamiast na miłości, która łączy.

Słabością książki było w moim odczuciu włączenie do niej tekstów o innych rodzajach rozstań - z etapem życiowym, pracą, opinią o sobie czy złym nawykiem. Nie podobało mi się zrównywanie sytuacji żałoby po prawdziwej śmierci ze...

Moni | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Tyle mam w głowie słów, tyle emocji, bo książka jest piękna i przejmująco smutna, a jednak niesie nadzieję. Czy będę umiała je wyrazić?

W pamięci zostaje nie tylko motyw dmuchawca ulatującego z wiatrem, ale i mądrość jaka wynika z esejów, wywiadów z ludźmi doświadczającymi straty najbliższych, fragmentów książek, w których mówi się o śmierci. 16 rozdziałów, w których autorka w różnych źródłach szuka sensu ludzkiego istnienia, rozprawia o żałobie, o odchodzeniu członków rodziny, nagłym, bądź poprzedzonym chorobą. Czytamy o samobójstwie i poczuciu winy, jaka po nim towarzyszy bliskim, o chorobie dzieci, o wczesnej stracie rodziców. A przede wszystkim o próbie zrozumienia- czym jest śmierć i jak się do niej przygotować.

Moja ukochana poetka, Halina Poświatowska, pisała tak:

i tylko czasem
naprzeciw...

Joanna JJ | 2014-01-31
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Istna rewelacja, "łyknęłam" nie wiem kiedy, warta przeczytania. Bardzo mnie ta książka poruszyła, polecam z całego serca.

Netula_CK | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

„Możesz odejść, bo cię kocham” to książka specyficzna, trudna i prosta zarazem. Trudna, bo dotyczy tematu, który w naszym społeczeństwie wciąż jest jednym z największych i najboleśniejszych tabu – tym tematem jest śmierć. Prosta, bo zawiera w sobie prawdy uniwersalne, pozornie oczywiste, o których zdajemy się jednak zapominać w obliczu tego, co przecież nieuniknione.

Nie każdy będzie w stanie zmierzyć się z tą publikacją, sama dość długo trzymałam ją na półce, nim odważyłam się po nią sięgnąć. Nie wiedziałam, czy jestem na tę konfrontację gotowa, czy to odpowiedni moment w moim życiu. To, co zastałam w środku, było z jednej strony kojące, ale z drugiej tak trochę… dziwne – nie jesteśmy w końcu przyzwyczajeni do takiej otwartości i prostoty w mówieniu o śmierci bliskich osób, a ja w tej kwestii nie byłam wyjątkiem.

Książka zawiera świadectwa ludzi, którzy musieli zmierzyć się z tym, o czym wielu woli nawet nie myśleć, licząc na długie i szczęśliwe życie. To trochę takie katharsis...

Kat | 2017-02-23

Gdyby nie śmierć najważniejszej osoby w moim życiu - nigdy nie sięgnęłabym po tą książkę. Bo i po co czytać o śmierci? Naprawdę nie mamy lepszych tematów? - tak pewnie bym myślała... "Ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia..." W książce odnalazłam opowieści ludzi, którzy czuli się jak ja teraz. Zrozumiałam, wiele rzeczy. Bardzo często sądziłam, że tylko ja zostałam przez wszystkich porzucona - okazuje się, że wielu przechodziło przez cierpienie samotnie... inne rzeczy też się zgadzały.
Zaznaczyłam, że książka jest wybitna bo porusza najcięższe struny w człowieku. To książka (moim zdaniem) przede wszystkim dla ludzi po stracie ale też dla tych, którzy są obok tych ludzi. Może pozwoli im zrozumiem, że mówiąc: "Minęło już tyle czasu, weź się w garść" popełniają błąd... Książka jest ludzka, napisana z sercem - to się czuje.
Na pewno będę do niej wracać. Często będę do niej wracać.
Polecam ją całym zbolałym sercem...
Pozwala chociaż ciut rozumieć tych, którzy cierpią...

Magnetic_91 | 2013-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2013

O śmierci wiemy niewiele ale też niewiele chcemy się dowiedzieć. Śmierć jako temat tabu coś o czym lepiej jest nie rozmawiać, nie myśleć, nie zastanawiać się. Ta książka pokazuje jak radzić sobie w różnych sytuacjach związanych ze śmiercią bliskich nam osób jak i nas samych. Ponieważ wiele jest w Naszym życiu sytuacji,w których jakaś część nas umiera lub rodzi się na nowo - lepsza.

Książka skłania do przemyśleń związanych ze śmiercią i przedstawia sytuacje " z życia wzięte" z którymi każdy z Nas na pewno się spotkał.
Można zastanowić się " co Ja zrobiłbym/zrobiłabym w takiej sytuacji.

Polecam wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o śmierci i poznać historie tych, którzy się z nią zmierzyli.

monika | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, Przemijanie

Jak w pełni przeżywać każdy dzień, jak doceniać życie....i jak odejść pogodzonym ze sobą i światem.

Eliza Żywicka | 2017-07-06

Zastanawiałam się kilka dni, dlaczego kupiłam tą książkę.

Od jakiegoś czasu chodzę na jogę, uczę się żyć pełniej i świadomiej, a tu książka o umieraniu.

Wiedziałam podświadomie, że skoro trafiła w moje ręce to znaczy, że coś ważnego jest w niej dla mnie.

Na początku nie bardzo mogłam się na niej skupić, później przyszły takie rozdziały, że nie mogłam się od niej oderwać.

Przeczytałam rozdział - "Gdy dzieci odchodzą" a tam wywiad z Ewa Foley o śmierci jej syna Maćka. Przyszły refleksje o tym, jak bardzo kocham swoje dzieci, jak bardzo cieszę się, że je mam i jak mało im o tym mówię.

Wy też tak macie ?

Kolejny rozdział był bardziej wstrząsający - "Córki bez matek"

Nie miałam pojęcia do tej pory, jak wiele rzeczy we mnie ukształtowało się właśnie dlatego, że zbyt szybko odeszła moja mama. Nigdy nie zastanawiałam się nad tymi aspektami - popełniałam liczne błędy myśląc, że taką mam naturę, zupełnie nie wiedząc, że to właśnie brak mamy odcisnął na mnie takie piętno.

Znalazłam...

Asia | 2014-01-17

Książka świetnie przedstawia problem śmierci jako etap naszego życia. Szczególnie polecałabym tę pozycję osobom po śmierci bliskich albo tym, którzy najzwyczajniej chcieliby się zmierzyć z doświadczeniem bliższego zrozumienia śmierci. Książkę czyta się szybko, więc dlatego radziłabym przeczytanie jej w ciągu kilku dni.

Fifi An | 2013-01-15
Przeczytana: 10 grudnia 2012

"Patrzenie na śmierć jest najbardziej życiodajnym posunięciem, jakie można sobie wyobrazić. Unikanie tematu rozpaczliwym usiłowaniem nieangażowania się w życie"