Andorra

Wydawnictwo: Suhrkamp
Andorra
niemiecki
brysiaczek

"Andorra ist eine der stärksten Herausforderungen, die seit Jahr und Tag von der deutschen Bühne ausgegangen sind" ~ Friedrich Torberg

lolita | 2015-07-21
Przeczytana: 03 marca 2015

Szwajcaria kojarzy nam się z czymś neutralnym. Ale to nie tutaj.
Przy lekturze tego dramatu mamy do czynienia z metaforą szwajcarskiego społeczeństwa i mechanizmów, które rządzą w ich społeczności. Frisch pokazuje wpływ uprzedzeń na przykładzie antysemityzmyu, a cała sztuka jest przepełniona symbolami, które bardzo łatwo jest rozszyfrować. A co najciekawsze: autor przedstawia problem, ale pomija jego rozwiązanie. Zastanówmy się zatem co do puenty, każdy czytelnik z osobna.
Za dużo by tu mówić o samej treści, ale warto przyznać, że jest wszystko, czego wymaga się od literatury tamtych czasów: jest problem, jest dobrowolne siedzenie w cieniu społeczeństwa, jest dyskryminacja przeradzająca się w szaleństwo, jest inność i zarazem świadomość tejże inności. I jest tragedia. Jest też kobieta, która bywa niestety dość denerwująca, ale to akurat moje subjektywne zdanie.
Samo czytanie nie trwa długo i jest dość przyjemne, a nauka pozostaje. Język jest bardzo prosty i przejrzysty. Warto po...