Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska

Okładka książki Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska
Katarzyna Pakosińska Wydawnictwo: Pascal literatura podróżnicza
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Pascal
Data wydania:
2012-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-07
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376420554
Tagi:
Gruzja podróże literatura podróżnicza
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
298 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
566
236

Na półkach: ,

Niewątpliwie, ci, którzy przepadają za kabaretami, z pewnością kojarzą postać Katarzyny Pakosińskiej, która jeszcze do niedawna występowała wraz z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Charakterystyczny śmiech tejże artystki sprawił, że pokochały ją miliony Polaków, ceniących sobie fantastyczne skecze z jej udziałem, przy których ciężko było zachować powagę. Jednakże, jak się okazuje, Katarzyny Pakosińskiej nie należy wiązać jedynie z estradą kabaretową. W 2009 roku na antenie TVP2 pojawił się serial dokumentarny „Tańcząca z Gruzją”, w którym właśnie pani Pakosińska opowiadała telewidzom o poszczególnych rejonach i zwyczajach azjatyckiego kraju, jakim jest Gruzja. W listopadzie bieżącego roku Katarzyna Pakosińska zadebiutowała na rynku wydawniczym książką „Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska”, w której ukazuje swoją ogromną miłość do Gruzji, jaka skradła jej serce wiele lat temu.

Gruzja to stosunkowo niewielki kraj, o którym dotychczas nie słyszałam zbyt wiele. Kojarzę jedynie kilka faktów politycznych z ostatnich lat, jednakże przyznam, że gdybym miała powiedzieć więcej słów na temat tego państwa – z pewnością miałabym z tym problem. Sama autorka książki przyznaje, że gdy była nastolatką i pierwszy raz usłyszała o tym kraju, do końca nie wiedziała, gdzie on leży i czego ma się po nim spodziewać. Jednakże wyprawa wraz z zespołem folklorystycznym, w którym występowała od lat, na te nieznane, gruzińskie tereny okazała się być przełomowa w jej życiu, bowiem tam właśnie pierwszy raz się zakochała oraz… upiła. „Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska” składa się z dwóch części. Pierwsza została podzielona na dokładnie osiem rozdziałów, w których poznajemy poszczególne regiony Gruzji oraz refleksje zauroczonej Katarzyny Pakosińskiej na temat tego niezwykłego państwa. W drugiej natomiast odnajdujemy rozmowy pisarki ze znanymi Gruzinami – dziennikarzami, reżyserami, pisarzami i innymi, którzy opowiadają swoje wspomnienia, rozmyślania na temat sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej oraz anegdoty związane z ojczyzną. Pisarka ukazuje przed czytelnikiem nie obraz zrozpaczonej Gruzji, która na wskutek problemów politycznych z Rosją boryka się z wieloma problemami, a krajem, gdzie nie brakuje humoru, szalonej zabawy i piękna, jakie można dostrzec w każdym miejscu.

„Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska” to lektura, w której od samego początku można wyczuć niezwykłą atmosferę, powodującą, że czytelnik nieświadomie zaczyna interesować się dotychczas nieznanym krajem. Czytając tę lekturę odnosiłam wrażenie, że wręcz słyszę głos pani Pakosińskiej, która z uśmiechem na ustach i fascynacją opowiada o tym, co widziała i co pokochała. Niewątpliwie, spowodowane jest to wspaniale lekkim i przyjemnym stylem autorki, która potrafi wzruszyć, jak i też rozbawić odbiorcę, z czasem podzielającego zamiłowania pisarki. Autorka nie pisze jedynie o tradycjach, zwyczajach i zabytkach Gruzji, ale również skupia się na życiu mieszkańców, ich codzienności. Miłośnicy historii odnajdą w tej książce wiele wspaniałych informacji na temat losów słynnych Gruzinów – m.in. władców i męczenników, co rozbudowuje naszą wiedzę. Lektura obfituje też w kącik kulinarny, w którym widnieją przepisy na gruzińskie potrawy. Jednak największym atutem tej książki jest to, że Katarzyna Pakosińska całkowicie otwiera się przed czytelnikami, pisząc o swoich obawach odnośnie tego, co znajdzie w kraju, w którym ostatni raz była będąc nastoletnią uczennicą. Okazuje się, że na miejscu czeka ją wiele wzruszeń, powrotów do przeszłości, poszukiwań dawnych przyjaciół i smaków, ale również i potyczki polityczne, jakie nie przynoszą niczego dobrego. Z przyjemnością czytałam historię miłosną autorki, bowiem pani Pakosińska po latach odnalazła mężczyznę, w którym zakochała się, gdy pierwszy raz przybyła do Gruzji. Liczne fotografie, przedstawiające ten piękny zakątek ziemi, powodują, że oczami wyobraźni odbiorca może przenieść się do miejsc, które tak żywo opisuje pisarka. Anegdoty i kawały potrafią rozbawić czytelnika, a rozmowy autorki z rodowitymi mieszkańcami Gruzji również należą do wyjątkowych. Poruszone tematy przedstawiają nam inne oblicze tego kraju, budząc przede wszystkim zaintrygowanie. Przyznam, że po przeczytaniu tej opowieści widzę fantastyczne zabytki i tereny, warte zobaczenia i docenienia. I z zazdrością myślę o pasji pani Pakosińskiej, pragnąc również kiedyś znaleźć się w miejscach, które ona tak żywo opisuje.

Debiut literacki Katarzyny Pakosińskiej to nie tylko fascynujący obraz górzystych terenów, jakie tworzą Gruzję, ale też i opowieść o ludzkich emocjach i pasjach, które widoczne są gołym okiem, podczas czytania tejże książki. „Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska” to wspaniała lektura, która bawi, wzrusza i interesuje, powodując, że łatwo można zadurzyć się we wspaniałych tekstach pisarki i cudownych fotografiach. Polecam tę pozycję miłośnikom każdej twórczości Katarzyny Pakosińskiej oraz tym, którzy pragną poznać kraj, o którego urokach niewiele się mówi.

Niewątpliwie, ci, którzy przepadają za kabaretami, z pewnością kojarzą postać Katarzyny Pakosińskiej, która jeszcze do niedawna występowała wraz z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Charakterystyczny śmiech tejże artystki sprawił, że pokochały ją miliony Polaków, ceniących sobie fantastyczne skecze z jej udziałem, przy których ciężko było zachować powagę. Jednakże, jak się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    380
  • Chcę przeczytać
    190
  • Posiadam
    132
  • Teraz czytam
    18
  • 2013
    15
  • Podróżnicze
    11
  • Ulubione
    9
  • Chcę w prezencie
    7
  • Literatura polska
    7
  • Podróże
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska


Podobne książki

Przeczytaj także