Gioconda z wachlarzem

Wydawnictwo: Telbit
978-83-63551-21-6
kryminał, sensacja, barańska
Gośka

"Kochał tę kobietę, pożądał jej, pragnął, ubóstwiał do granic bluźnierstwa i wiedział, że nie zazna spokoju duszy, dopóki nie zdobędzie wykonanego na podstawie tego szkicu obrazu, który wyszedł spod pędzla samego Leonarda da Vinci." Hector Williams, angielski krezus i wielbiciel mistrza Leonarda, nie cofnie się przed niczym aby mieć Giocondę z wachlarzem w swojej kolekcji. Odnalezienie...

Hector Williams, angielski krezus i wielbiciel mistrza Leonarda, nie cofnie się przed niczym aby mieć Giocondę z wachlarzem w swojej kolekcji. Odnalezienie zaginionego reliktu zleca Charlesowi Arendtowi. Ten emerytowany oficer Scotland Yardu i wybitny ekspert w dziedzinie malarstwa szybko ustala, iż zawiłe ścieżki historii powiodły Giocondę do Polski. Ordynat Alfred Potocki podarował obraz niejakiej Goldzie Frajberg, rzeszowskiej Żydówce.

Kolejny trop prowadzi więc do polskiego Rzeszowa - Arendt zakłada tu firmę detektywistyczną. Działając nie zawsze moralnie i zgodnie z prawem, dociera do kilku żyjących jeszcze osób, które znały Goldę i jej bliskich. Wie co spotkało rodzinę Frajbergów podczas II wojny światowej ale wciąż nie wie nic o jej zaginionym majątku. Może obraz ukryty jest w ziemi na której stał dom synowej Goldy? Kiedy Arendtowi wydaje się, że jest bliski rozwiązania zagadki, odkrywa, że w tym miejscu stoi teraz nowoczesny kompleks kulturalno-handlowy Millenium Hall.

Co takiego odkrywa Arendt, że składa wizytę właścicielom Millenium? Czy coś ich łączy ze sprawą zaginięcia słynnego obrazu? Co ukrywają?

Krok w krok za detektywem podąża ktoś, kto tak jak Williams pożąda skarbu, jednak nie z miłości do sztuki a z chęci wypełnienia obietnicy zemsty...

Cała seria zagadek, długa lista nazwisk, współczesność i ciekawe tło historyczne oraz dynamiczna i pełna zwrotów akcja zmierzająca do niebanalnego zakończenia. To wszystko składa się na doskonały kryminał z wielką sztuką w tle.

źródło opisu: www.telbit.pl

źródło okładki: www.telbit.pl

Kasia | 2015-10-24

Świetnie napisana, czyta się z przyjemnością. Tyle, że akcja nabiera rozmachu, rozwija się... i książka nagle się kończy. Jest to tak niespodziewane, że po przeczytaniu ostatniego zdania i obejrzeniu następnej strony, czy jednak czegoś jeszcze tam nie ma, przemknęło mi przez myśl, że kupiłam wybrakowany egzemplarz. Ale jednak nie. Dodatkowo kilka wątków pozostało niewyjaśnioną tajemnicą, a niedopowiedzenie na samym końcu robi wrażenie absolutnie piorunujące. Pomysł na fabułę naprawdę bardzo dobry, jednak szkoda, że zepsuło go nieco właśnie zakończenie.

kiniamala | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Kolejna książka E. Barańskiej i muszę przyznać, że znów dobrze się ją czytało. Czeka na się na zakończenie by wiedzieć co i jak....i tu właśnie za szybko akcja się urywa. Nie do końca wszystko wyjaśnione, pewne wątki niedopowiedziane...ale oprócz tego zakończenia fajna.

magdalena | 2014-01-26

Całkiem niezła, pierwsza książka tej autorki po którą sięgnęłam, było warto :)

parodia | 2017-04-30
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Książka jest ciekawa i bardzo wartościowa ze względu na odwołania historyczne. Atrakcyjności dodaje fakt, że akcja toczy się w moich okolicach. Ale jako kryminał jest raczej kiepska...Odnoszę wrażenie, że niektórych bohaterów pozbyto się, bo nie byli po prostu potrzebni. Za dużo niedokończonych wątków, które wg. mnie powinny być dokończone. Pomysł zasługuje na uwagę, jest intrygujący, wiarygodny i widać tu duże rozeznanie autorki ze sztuką. Jednak jak dla mnie na kryminał się nie nadaje, jest napisane bez polotu, takie mocno średnie.

eguette | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Owned
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Nie sądziłam, że akcja tej książki naprawdę będzie wciągająca. Autorka intresująco opisuje codzienne życie detektywów, również w ciekawy sposób przedstawia Rzeszów.
Jedyny mankament tej pozycji to zbyt naiwne zakończenie. Akcja za szybko się kończy, a wiele wątków zostaje niedopowiedzianych lub pominiętych, jak np. śmierć Grajcara.

magdalena_89 | 2017-01-21
halmimalmi | 2016-08-09