Szkoła współczesnego savoir vivre'u

Wydawnictwo: Delta W-Z
5 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
837175308X
poradniki

Książka pomoże Państwu rozstrzygnąć samodzielnie, jak zachować się w każdej sytuacji. Komentuje ona wszystkie sprawy związane z elegancją postępowania.

Marcin | 2012-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2012

Poradnik połowicznie przydatny.
Fragmenty dotyczące zachowania w restauracji, spożywania niektórych pospolitych oraz egzotycznych pokarmów, nakrywania do przyjęcia czy samego przyjęcia są niewątpliwie przydatne, gdyż nie są to dla większości ludzi czynności wykonywane codziennie - szczególnie zaś restauracja.
Jednakże, jeśli ktoś nie jest zatwardziałym socjopatą, to porady dotyczące codziennego zachowania nie powiedzą mu nic, czego wcześniej by nie wiedział. To, że mówi się dzień dobry i do widzenia wie raczej większość społeczeństwa, często nawet niezbyt wyrafinowanego. Niektóre uwagi są na pewno interesujące, ale większość stanowi oczywistą oczywistość i nie ma w nich nic z wyższej kultury bycia.
Brakuje wielu bardziej szczegółowych norm, od otwierania drzwi czy przepuszczania przez nie drugiej osoby, do tego w której ręce niesie się parasol, w przypadku gdy mężczyzna jest sam lub z partnerką. A przecież eleganckie zachowanie podobnie jak klasyczna elegancja ubioru to także, a...

Daniel | 2012-12-07

Przedstawione wzorce zachowania w wymienionych i opisanych sytuacjach są przydatne jeśli się ich przestrzega. W przeciwnym razie zapominamy o nich i podejmujemy własne, często błędne reakcje na zaistniałe sytuacje, relacje nie tylko w społeczeństwie, grupie czy towarzystwie bliższych nam osób.

alexandrae | 2013-02-21
litpawel | 2015-07-30