Lwowska noc

TRIO
2012-01-01
2012-01-01
Lwów Lwowska noc Wiesław Helak biografia wspomnienie

Okładka książki Arcana nr 159 Szymon Babuchowski, Wiesław Helak, Andrzej Nowak (historyk), Olga Płaszczewska, Jakub Polit, Andrzej Waśko
Arcana nr 159 Szymon Babuchowski,...
Okładka książki Nowe Książki nr 10 / 2019 Jan Gondowicz, Wiesław Helak, Adam Poprawa, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Maria Sokołowska
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Wies...
Okładka książki Arcana nr 148 Leszek Elektorowicz, Jerzy Gizella, Wiesław Helak, Olga Płaszczewska, Tomasz Szczerbina, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko, Bronisław Wildstein
Arcana nr 148 Leszek Elektorowicz...

Brzeżany/ Lwów, rok 1939
Józef Sztendera, kierownik szkoły, Polak;
Maria Sztendera, jego żona, nauczycielka, Ukrainka;
Profesor Sztendera, od 8 lat nie chce widzieć syna, nie akceptuje synowej, nie zna wnucząt;
Grupka Ukraińców podpala polską flagę na maszcie przy szkole;
Grupka Polaków ciągnie "batiuszkę" nad rzekę chcąc go utopić.

Towarzyszymy rodzinie Sztenderów przez kolejne lata w tej wojennej rzeczywistości, pełnej wrogości, na tych terenach szczególnie silnej. Hordy zdziczałych bolszewików dewastujące miasto, bojcy, oddziały ukraińskich "Ptaszników", niemieckie wojska, masowa egzekucja polskich profesorów - to lwowska rzeczywistość.

Zabijając w obronie własnej Ukraińca Fed'ko, Józef Sztendera wydaje na siebie wyrok śmierci. Brat Ukraińca - Chrypływyj- chce go pomścić, zionie nienawiścią do Józefa. Powodem jest też Maria, która w przeszłości odrzuciła jego "awanse". Wybrała Lacha... a to nie jest czas i miejsce na taką miłość...

"Lwowska noc" to nie tylko opowieść o Lwowie, Stanisławowie, Stryju, Wołyniu tamtych dni... Dla mnie to historia, jak w takich czasach, pełnych bolszewickiej bezwzględności, eskalacji
ukraińskiej nienawiści, hitlerowskiego okrucieństwa nie stracić Człowieczeństwa tracąc to co najcenniejsze - rodzinę. Jak przebaczyć, by nie żyć w nienawiści?

Powieść ta jest mi bliska, bo to też historia mojej rodziny. Wołyń znam z perspektywy widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki /mojej Babci/. Przeżyli dzięki sąsiadce Ukraince, która ich ostrzegła. Siostra mojego Dziadka podczas sowieckiej okupacji Lwowa, na polecenie AK, dokumentowała zbrodnie ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Po zakończeniu wojny była aresztowana przez NKWD. Przeżyła. Podobnie jak bohaterowie "Lwowskiej Nocy", dostała bilet w jedną stronę, do Polszy. Przed kilku laty, podczas remontu domu w Tarnobrzegu, znalezione ostatnią
część dokumentacji, którą sporządziła podczas wojny - ponad 1000 relacji świadków zbrodni na Wołyniu. Dama niezłomna - tak zatytułował notkę o niej w internecie jeden z jej studentów. Niezłomna, jak bohaterowie "Lwowskiej Nocy". Przebaczyć nie znaczy zapomnieć.

Brzeżany/ Lwów, rok 1939
Józef Sztendera, kierownik szkoły, Polak;
Maria Sztendera, jego żona, nauczycielka, Ukrainka;
Grupka Ukraińców podpala polską flagę na maszcie przy szkole;
Grupka Polaków ciągnie "batiuszkę" nad rzekę chcąc go utopić.

Towarzyszymy rodzinie Sztenderów przez...

Autor z niewątpliwym talentem pisarskim opisuje dzieje jednej mieszanej rodziny polsko-ukraińskiej lwowsko-brzeżańskiej w okrutnych czasach sowieckiej i niemieckiej okupacji (1939-1944). Słuchałam do godziny 4 w nocy (z piątku na sobotę - w przeciwnym razie miałabym wielkie problemy z rzetelną pracą zawodową, gdyby nie wolna sobota). Zdarzyło mi się to trzeci raz w życiu. Nie mogę zapomnieć ich przeżyć, choć dość dobrze znam historię Polaków z Kresów (całkiem błędna nazwa - stanowiły połowę terytorium II Rzeczpospolitej, więc jak mogą być "kresami"?).

Smutna to powieść. Smutne czasy, ludzie, historie. Każda strona tchnie pesymizmem i tragedią. Helak ze znaną sobie wdzięcznością uczuciową pokazuje południowe kresy II RP. Tygiel narodów, wyznań i historyczną tragedię. Ten klimat pesymizmu wzmaga jeszcze szczególny nostalgiczno-uczuciowy styl autora. Na prawdę czarne chmury. Rzezie, pogromy, śmierć najbliższych, tragedie osobiste, koniec całego pięknego miasta. Jest to nic tak ciemna że zdaje się nawet światło jednej gwiazdy nie dociera do ziemi.

Autor kladzie wyraznie nacisk na sentyment, tkliwosc, niepotrzebnie w kilku miejscach opisuje intymne spotkanie glownego bohatera ze swoja zona. Po co to komu ?
Za duzo tez domyslow autora co do stanu duszy swojego wroga .
Akcja nuzaca.

Za duzo tez domyslow autora co do stanu duszy swojego wroga .
Akcja nuzaca.

Lwów: tam, gdzie przestało bić serce Galicji.

Wiejski nauczyciel i patriota oddany ojczyźnie prowadzi spokojne życie u boku żony Marii i ich dzieci. Do czasu, gdy wybucha jeden z najbardziej wyniszczających konfliktów. Wkraczający do malowniczego miasteczka Niemcy podsycają wzajemne animozje między narodowościami. Los mieszkańców jest już przesądzony. Rozzuchwaleni sołdaci mordują na potęgę, nie uznają żadnej świętości. Nie boją się niczego ani nikogo. Ukraińscy sąsiedzi nie mają pokojowych zamiarów, żywią głęboką nienawiść do wszystkiego, co polskie. Wybijają w pień rodzinę naszego bohatera.

Co zrobi Józef Sztendera? Zapragnie odwetu, czy może znajdzie w sobie siłę, aby przebaczyć oprawcom? Jak potoczą się jego dalsze dzieje?

Łatwo możemy utożsamić się z nauczycielem, zrozumiemy silne emocje, które nim targają.

Waśnie sięgają zenitu, Ukraińcy wciąż polują na mężczyznę. Są tu iście dantejskie sceny, dlatego tez lektura jest trudna, bolesna i pouczająca. Mamy autentyczną historię dziadka i matki autora tej książki.

Akcja powieści toczy się na wschodnich rubieżach Polski i zamyka w latach 1939-1946. Niemcy też nie znają litości, w niczym nie ustępują zdziczałym bolszewikom. To czas, gdy giną najwybitniejsi przedstawiciele nauki, kultury, rozstrzelanie profesorów lwowskich (4 lipca 1941).

,,Powieść Lwowska'' noc jest doskonała pod każdym względem, autor umiejętnie odtworzył realia zwyrodniałego XX wieku. Każda z postaci jest wyrazista, z krwi i kości. Publikacja bardzo ważna i potrzebna, trafiająca do wielu sumień. Rodzą się pytania o granicę szaleństwa, naturę człowieczeństwa, nienawiści i chęci odwetu za doznane krzywdy. Do czego zdolny jest człowiek w obliczu wojny, zagrożenia?

Wszystkie przedstawione wydarzenia są autentyczne, Wiesław Helak bazował również na bezpośrednich, prawdziwych przeżyciach. Swoich bliskich. W tej historii nie ma patosu. Myślę też, że na podstawie tej przejmującej prozy, winien powstać film.

O Józefie i jego zmaganiach o prawdę i ukaranie winnych przelanej krwi, nie da się i nie można zapomnieć.

Lwów: tam, gdzie przestało bić serce Galicji.

Niesłychanie poruszająca i smutna historia życia bohatera opowieści na tle obrazu polskości Lwowa i tragicznych losów jego mieszkańców,

Szczerze mówiąc, lektura nie przypadła mi do gustu. Może dlatego, że nie gustuję w tego typu powieści. Trudno określić. Być może oczekiwałem po niej czegoś zupełnie innego. W każdym razie głównego bohatera, Józefa bardzo polubiłem. Głównie dlatego, że jest mi bliski pod względem charakteru. Historia przedstawiona tutaj jest dramatyczna i przerażająca. Szkoda tylko, że całość zbytnio się wlecze, przez co połowę książki przeczytałem z ogromnym znużeniem.

Niezapomniana i zawsze będzie bliska memu sercu.

Niezapomniana i zawsze będzie bliska memu sercu.

„Lwowska noc” to dramatyczna i wzruszająca opowieść o ostatnich latach Lwowa. Polskiego Lwowa. To opowieść o Polakach, Ukraińcach i Żydach, którzy współtworzyli historię tego miasta. To wreszcie opowieść o Rosjanach i Niemcach, którzy brutalnie zamknęli pewien rozdział w dziejach Lwowa, rozpoczynając jednocześnie nowy, pełen bólu, zakłamania i zawiedzionych nadziei. „Lwowska noc” Wiesława Helaka to niemal dokumentalna relacja o swoistej drodze krzyżowej, którą przeszedł bohater powieści Józef Sztendera, polski nauczyciel mieszkający wraz z żoną, Ukrainką w wiosce nieopodal Lwowa.

Ten kochający swoją rodzinną ziemię patriota bez wahania zakłada mundur i mimo, że nie otrzymał karty mobilizacyjnej decyduje się wyjechać, aby walczyć w obronie ojczyzny. To właśnie wrzesień 1939 r. rozpoczął jego gehennę, która już nigdy miała się nie zakończyć. Za miłość do ojczyzny przyjdzie Józefowi zapłacić najwyższą cenę. Bohater traci rodzinę. Ukochana żona oraz dwójka dzieci zostaje bestialsko zamordowana przez sąsiadów – Ukraińców. Sam wielokrotnie unika śmierci, trafia do sowieckiego więzienia. Jest świadkiem rozstrzelania profesorów lwowskich, eksterminacji ludności żydowskiej oraz wielu innych zbrodni dokonywanych przez wojska okupantów. Obserwuje rabowanie polskiego mienia, wywózki Lwowian na Syberię oraz przymusowe deportacje do Polski, na Ziemie Odzyskane.

Więcej na:

"Lwowska noc" to piękna powieść o wojnie, a konkretniej mówiąc o ludziach, których ta wojna dotknęła, zmieniła ich życia, często brutalnie je kończąc. Autorem książki jest reżyser filmowy i scenarzysta Wiesław Helak, spokrewniony z osobami, które "użyczyły" mu swych przeżyć, na podstawie których powstała ta książka. Ta pozycja jest drugą w dorobku autora, opowiadającą historię polskiej rodziny z Kresów Wschodnich. Historię tragiczną i piękną w swoim przesłaniu, obok której nie da się przejść obojętnie.
Mimo, że to powieść autentyczna, na faktach, czyta się ją bardzo szybko i łatwo, bo autor ma niezwykły dar do płynnego opisywania nawet najbardziej dramatycznych i trudnych wydarzeń. Tych jest w książce sporo, właściwie cała historia jest bardzo poruszająca i nawet polecający ją Krzysztof Masłoń podkreśla, że jest to na pewno lektura bolesna, ale i obowiązkowa i z tym się zgadzam. Styl autora zdecydowanie pomaga czytelnikowi "unieść" ciężar i powagę lektury, jednak ta "bolesność" wciąż towarzyszyła mi na każdej stronie i muszę podkreślić, że czytając kłębiły się we mnie uczucia przede wszystkim złości i frustracji na tą bezsensowną wojnę, ale i podziw i szacunek dla ludzi, którzy mimo wszystko byli honorowi, odważni, i wierni sobie samym. Akcja powieści dzieje się głównie w wojennym i okupowanym Lwowie. Zawarte w niej mamy wiele wojennych wydarzeń, jedno z nich najbardziej bolesne dla polaków, czyli dokonywanej przez ukraińskich nacjonalistów mordów na ludności polskiej.
Bohaterem książki jest nauczyciel Józef Sztendera, który wraz z żoną Ukrainką Marią i dziećmi, podobnie jak inni, skazani zostali na udrękę i cierpienie podczas wojny. Jest to człowiek dobry i uczciwy, który nigdy nie postąpił wbrew sobie, nawet gdy jego życie było w niebezpieczeństwie. Pomagał innym, choć podobnie jak oni, sam potrzebował pomocy. Uratowany od więzienia, odwdzięcza się swemu wybawicielowi, ukrywając go wraz z jego rodziną w swoim domu, czym naraża swoje życie. Był aresztowany i torturowany, jednak nie poddał się. Jego rodzinę zamordowano, a on spotykając ich kata po wojnie, przebacza mu, widząc, jak zniszczyła go ciągła walka. Przebaczył oprawcy swych dzieci i ukochanej, mimo, że wcześniej sam gotów był zabić go przy najbliższym spotkaniu. To pokazało, że zachował on w sobie dobroć, choć droga do tego przyszła z wielkim trudem. Bardzo wzruszające były fragmenty, w których cierpiały dzieci, osoby starsze. Właściwie nie wiadomo co stało się z Józefem, jego historia kończy się, gdy będąc aresztowany, prosi nową ukochaną, poznaną w czasie wojny, o to, by nie czekała na niego. Potem zostaje zesłany i wieści o nim urywają się.
Autor nie oszczędził czytelnikowi mocnych i wstrząsających doznań. Często przerywałam lekturę, bo była ona po prostu za trudna do zniesienia, by móc ją czytać długo. Jednak takie przerwy pozwalały się choć trochę zdystansować i odetchnąć, by móc przebrnąć przez resztę książki.
Uważam, że każdy powinien choć raz w życiu zapoznać się z tą tematyką, bo to część naszej historii. Książka jest bardzo wciągająca, moim zdaniem to gotowy scenariusz filmowy. Różni się od innych tego typu, które czytałam, przede wszystkim tym, że nie jest to typowy obraz państwa w czasach wojny, tylko uczucia i przeżycia ludzi nią dotkniętych. Oczywiście autor Wiesław Helak zawarł fakty historyczne, "mimochodem" umieścił miejsca i wydarzenia, ale ta powieść to przede wszystkim życie w czasach trudnych i dramatycznych, widziane oczami niewinnych ludzi, którym przyszło doświadczać strasznych rzeczy.
"Lwowska noc" to z pewnością lektura ciężka. Nie ze względu na język czy styl, ale tematykę. Jednak w jej przypadku, każdy, nawet jeśli nie sięga po tego typu lektury , powinnien ją przeczytać. Jest to dokładny opis tragedii, jaką była wojna, zapis losów ludzkich, wzruszający i zapadający w pamięć. Po przeczytaniu tej pozycji, długo tkwiły mi w pamięci wszystkie szczegóły, których autor nie szczędził, ale które często zaznaczał, że nie są one wytworem jego wyobraźni, czy dodatkiem stylistycznym mającym ubarwić czy dopełnić powieść. Wszystkie detale są dokładnie spisanymi relacjami ludzi, którzy przeżyli wojnę, autor miał to szczęście, że mógł osobiście usłyszeć zapisaną historię od swojej rodziny. Dlatego też tym bardziej jest to książka, która na pewno nie opuści mnie na długo, ale myślę, że mimo, iż nie są to wspomnienia przyjemne i pozytywne, nie żałuję przeczytania "Lwowskiej nocy", a dzięki ujęciu tematu w formie powieści, zostało mi w głowie dużo więcej szczegółów, niż w przypadku czytania zwykłej historycznej książki.

• Kresy
  • Do kupienia
  • Absolutnie
  • Kupić teraz

Dodaj cytat z książki Lwowska noc