Europa - jej podwaliny dzisiaj i jutro

Tłumaczenie: Stanisław ks. Czerwik
Wydawnictwo: Jedność
Europa. I suoi fondamenti oggi e domani
83-7442-123-1
frycol

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Steppenwolf | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Ratzinger pisze o europejskiej tożsamości i jej fundamentach w sposób rzeczowy i rozsądny. Nie sposób odmówić mu racji w odniesieniu do całościowego ujęcia problemu, atoli w niektórych sprawach, dotyczących teraźniejszości i przyszłości Europy, sprawia wrażenie nieco nazbyt ekumenicznego w stosunku do innych, nie boję się tego powiedzieć: zagrażających spoistości cywilizacji łacińskiej kultur. Spowodowane jest to zapewne doraźnym pragmatyzmem i delikatnością Ojca Świętego. Są to jednak kwestie poboczne, nie wpływające na całość refleksji Ratzingera, ujętej w niniejszym zbiorze esejów. Teksty napisane są przystępnie, jasno i z dużym zrozumieniem problemu, połączonym z troską o stan cywilizacji europejskiej.

Andrzej | 2012-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2012

Ważny głos w debacie na temat tożsamości europejskiej.

ark0601 | 2014-07-11
Przeczytana: lipiec 2014