Album przedśmiertny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0084-3
albumy
LucasNereus

Album przygotowany na 75-lecie urodzin znanego rysownika, malarza, scenografa, ilustratora (blisko 200 książek i 450 okładek), autora około 30 filmów animowanych i kilku zbiorów rysunków satyrycznych. Andrzej Czeczot zadebiutował w 1956 roku w „Szpilkach” i od tego czasu publikował m.in. w „Literaturze” oraz „Studencie”, w okresie emigracji współpracował z „New York Timesem", „New Yorkerem" i „Wall Street Journal", a po powrocie do kraju z tygodnikami „Nie” oraz „Polityka”, w których do dziś ukazują się jego rysunki. Od ponad 50 lat siłą sarkazmu oraz ostrością symboliki swoich prac walczy z panującą obłudą i zakłamaniem. Nonkonformizm, przewrotność oraz talent i poczucie humoru to cechy, dzięki którym trafił do ścisłej czołówki najważniejszych polskich rysowników satyrycznych, nie tylko w opinii jego czytelników, lecz także w ocenie środowiska artystów karykatury. W swojej ironii i krytyce Czeczot nie oszczędza nikogo, nawet samego siebie. Stąd tytuł albumu, pomyślanego jako podsumowanie przedśmiertne. Znajdują się w nim zarówno stare, jak i nowe, niepublikowane wcześniej prace.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5047

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5047