Zgłosuj na książki roku 2017
7 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Bortbytingen
literatura szwedzka
Małgosia

Zamieniec to w ludowych wierzeniach zachodnioeuropejskich dziecko, które nie jest człowiekiem, lecz potajemnie zostało podrzucone i zamienione przez istoty pozaziemskie (np. trolle), które porwały właściwe dziecko. Trolle potrafią tak ucharakteryzować zamieńca, że przypomina prawdziwe dziecko.

źródło opisu: Opis własny użytkownika Matt Cobosco

źródło okładki: zdjęcie autorskie

magdalenardo | 2015-11-20
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Instynkt macierzyński to jedna z najmocniejszych sił. Nieustannie zadziwia i zachwyca. Matki dla swych dzieci są w stanie wejść do płonącego budynku, podnieść samochód czy narazić się na inne niebezpieczeństwo, byle tylko ratować potomka. A jak jest z cudzymi dziećmi?

Dawno, dawno temu małżeństwo jadące przez las spotkała tragedia. Przechodząca przez las czarownica z rodu trollów postanowiła odebrać parze maleńkie dziecko, w zamian zostawiając jej swojego, maleńkiego trolla. Małżonkowie rozpaczali, szukali swego dziecka, ale na nic się to zdało. Wtedy kobieta postanowiła zaopiekować się trollątkiem, choć ten był brzydki i odrażający. Ta decyzja nie spotkała się z entuzjazmem innych, ludzie oddalali się od kobiety, ostatecznie odszedł także mąż. Kobieta poświęciła wszystko by chronić dziecko czarownicy. Jak wyglądało życie kobiety? Jakie targały nią uczucia? Jak zakończyła się ta historia?

Przyznam szczerze, że tej książki nie poleciłabym żadnemu dziecku. Oczywiście...

skrybcia | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Cudowna, mądra opowieść. Czytałam ją w dzieciństwie i właśnie ją odnalazłam, by do niej jeszcze raz wrócić.

Konrad | 2017-01-16
letni_a | 2015-08-10