Cykliści. Sympatycy, pasjonaci, mistrzowie 1886-1939

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historie obrazkowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek Karta
978-83-61283-44-7
historia, sport, rower, kolarstwo
albumy
Agnieszka

Pierwszy album fotograficzny z serii „Historie obrazkowe”. Książka, w lekkiej formie, opowiada o początkach sportu rowerowego w Polsce. Zawiera archiwalne fotografie pochodzące z czasów od 2 połowy XIX wieku po rok 1939. Album składa się z trzech rozdziałów (Pasjonaci, Profesjonaliści i Warszawskie Towarzystwo Cyklistów). Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława ...

Album składa się z trzech rozdziałów (Pasjonaci, Profesjonaliści i Warszawskie Towarzystwo Cyklistów). Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława Kłopotowskiego – torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa Rawskiego – Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława Barańskiego, Ludwika Turowskiego – olimpijczyka z Amsterdamu z 1928 roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-39 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując setki kilometrów na rowerze. Prezentujemy tor wyścigowy na Dynasach, scenki z wyścigów, wycieczek, dużą ilość rysunków z przedwojennych periodyków sportowych, które wzbogacają opowieść i dodają jej lekkości. Książka zawiera liczne informacje o początkach sportów rowerowych, a także ilustrowane opowieści o niezwykle oryginalnych wynalazkach związanych z historią pojazdu na dwu kołach np. o rowerze-łyżwie, rowerowym wozie strażackim, trycyklu-drukarzu czy welocypedzie wodnym oraz o dziwnej dyscyplinie motorowo-rowerowej i cyklistycznych przygodach Marii Skłodowskiej.
Większość fotografii pochodzi z archiwum Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

/koncepcja i opracowanie: Joanna Łuba-Wróblewska/

źródło opisu: Ośrodek KARTA/Dom Spotkań z Historią, 2010