Trzy skandale

Wydawnictwo: Czytelnik
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
dystans

Opowieść dziennikarska o kilku tajemnicach II RP w czasach 1926-1938, m.in. kulisy powstania koncernu SEPEWE i jego związki z Ministerstwem Spraw Wojskowych. Kulisy sprzedaży polskiego uzbrojenia poniżej kosztów produkcji. Niezliczone fotokopie pism i dokumentów z archiwum, dokumentują opisy różnych nieprawdopodobnych działań. Rozdział teczka nr 468 zawiera opis stanu lotnictwa , zaniedbania, zaniechania i przekręty.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

dystans | 2012-10-25
Przeczytana: 01 marca 1989

Może nieco archaiczne czasy i sposób prezentacji treści w wątpliwie patriotycznym stylu o handlu bronią i podejrzanym pośrednictwie w tym zakresie. Wydaje się,ze archiwa kryją nieco więcej, niż Wiesław Górnicki mógł ujawnić w 1956, w czasie tzw. odwilży. Ale nie znam innej pozycji o kulisach ówczesnych transakcji w handlu bronią. Autor przedstawia m.in dlaczego we wrześniu 1939 zostaliśmy z samolotami PZL P-11, sprzedając wcześniej Grecji za tytoń i oliwki zupełnie niezłe PZL P-24. Pozycja polecana zainteresowanym militariami i polityką okresu międzywojennego.

kaczmichal | 2013-02-13
Usti | 2016-06-20