Anna Karenina

Tłumaczenie: Louise and Aylmer Maude
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Classics". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wordsworth Editions
1 274
Anna Karenina
literatura piękna
angielski
Hubert

Anna Karenina is one of the most loved and memorable heroines of literature. Her overwhelming charm dominates a novel of unparalleled richness and density. Tolstoy considered this book to be his first real attempt at a novel form, and it addresses the very nature of society at all levels,- of destiny, death, human relationships and the irreconcilable contradictions of existence. It ends...

Tolstoy considered this book to be his first real attempt at a novel form, and it addresses the very nature of society at all levels,- of destiny, death, human relationships and the irreconcilable contradictions of existence. It ends tragically, and there is much that evokes despair, yet set beside this is an abounding joy in life's many ephemeral pleasures, and a profusion of comic relief.

źródło opisu: http://www.wordsworth-editions.com/book/tolstoy-le...(?)

źródło okładki: http://www.wordsworth-editions.com/book/tolstoy-le...»

aln447 | 2019-07-22

Chyba jedna z najważniejszych pozycji w moim życiu

Piotr | 2019-07-19

Arcydzieło.

dróżniczka | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

Bogactwo życia w całej swojej okazałości: ludzkie problemy, namiętności, upadki, wzniosłości - świat zewnętrzny niemal w tej powieści nie istnieje, problemy polityczne, wojny - tylko ludzie i ich małe życia. Każdy w tej powieści jest na swój sposób nudny i odrażający i zarazem piękny, dla kogoś dobry i ważny. Tołstoj oczywiście napisał moralitet, ale moralitet pozbawiony moralizatorstwa.
Nie bez powodu Anna Karenina jest jedną z największych ludzkich powieści - nie starzeje się.

Aniapie | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Wspaniała powieść. Czytałam ją już kiedyś, a teraz za drugim razem wydaje mi się jeszcze lepsza. Polecam!

Jeżynka | 2019-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2019

"Anna Karenina" towarzyszyła mi wytrwale przez ostatni miesiąc. Arcydzieła Lwa Tołstoja słuchałam w doskonałej interpretacji Marcina Trońskiego który przez ponad 2000 minut czarował mnie nienaganną dykcją i miłym dla ucha tembrem głosu.
To oczywiście nie było moje pierwsze spotkanie z tą powieścią bo jako licealistka (wieki temu), będąc zafascynowaną literaturą rosyjską, pochłaniałam namiętnie powieści Dostojewskiego, Tołstoja i Bułhakowa.
Po latach postanowiłam powrócić do tych książek i sprawdzić jak odbieram je jako osoba starsza, dojrzalsza, z niemałym bagażem życiowym.

Niezwykle ciekawe to doświadczenie. Generalizując powieści te, czytane po latach, nie mają już dla mnie takiej siły rażenia jak kiedyś. Wydaje mi się że czytane w okresie dorastania - okresie buntu, niezgody na niesprawiedliwość - mogą wstrząsnąć czytelnikiem i zapisać się w pamięci jako literackie arcydzieła.
Teraz już nie robią na mnie takiego wrażenia, ale to nadal literatura najwyższej próby: pełna...

Codwieksiazki | 2019-06-21
Przeczytana: czerwiec 2019

Trochę ponad 140 lat temu Lew Tołstoj napisał i wydał powieść, która do dziś uważana jest za jedno z najlepszych dzieł rosyjskiej, a nawet i światowej literatury. Stworzył on niepowtarzalną historię miłości osadzoną w XIX-wiecznej Rosji, w której wśród arystokratów królowały bale, bankiety i spotkania w teatrach lub na wyścigach konnych. Wydawać by się mogło, że czasy stanowczo się zmieniły, lecz ludzkie pragnienia i rozterki wciąż są nieodłączną częścią naszego życia.

Jako miłośniczka współczesnych powieści, których zadaniem jest zaciekawienie i wciągnięcie czytelnika w opowiadaną historię, napotkałam pewne trudności podczas przygody z książką Tołstoja. Opiera się ona bowiem na opisach: uczuć, przyrody, wnętrz i wydarzeń, które czasem ciągną się stronami. Ma to jednak swoje plusy. Dzięki tym opisom można zagłębić się w świat i otoczenie Anny Kareniny i innych bohaterów oraz poznać charakterystykę czasów, w których żyli. Dodatkowo liczne opisy przyrody oddziałują na wyobraźnię...

chambredambre | 2019-05-26
Przeczytana: 26 maja 2019

Doskonała powieść psychologiczna, pokazujące również różne problemy społeczne ówczesnej Rosji. Bardzo podobały mi się równocześnie prowadzone wątki trójkąta miłosnego Karenin-Karenina-Wroński oraz pary Lewina i Kitty, dzięki którym mogliśmy zobaczyć w jak różny sposób postacie mierzyły się z napotkanymi trudnościami w relacjach w zależności od tego czy małżeństwo było zawarte z miłości, czy też z rozsądku.
Rzeczą, która spodobała mi się w tej książce najbardziej jest jednak ukazanie jak bardzo ówczesne społeczeństwo ograniczało kobiety. Czytając tę książkę odczuwałam autentyczne współczucie nie tylko w stosunku do głównej bohaterki, bolała mnie również sytuacja Dolly (a jeszcze bardziej to, jak oczywista dla wszystkich wydawała się ta sytuacja), a nawet Kitty, która chociaż ostatecznie wyszła za mąż szczęśliwie, to jednak nie miała w tym żadnego swojego udziału, wymagano od niej, że będzie bierna wobec swojej sytuacji i taka była, a jej wątek zakończył się happy endem wyłącznie...

aksamit | 2019-05-23
Przeczytana: 07 maja 2019

Wspaniała powieść o ludzkich wyborach i konsekwencjach podjętych decyzji. Powieść, która w niewyidealizowany sposób przedstawia społeczeństwo dziewiętnastowiecznej carskiej Rosji, które tak naprawdę przeniknięte jest próżnością i fałszem, udawaną sympatią i próbą ciągłego utrzymywania pozorów. Świetnie zarysowane są przez autora psychologiczne portrety głównych bohaterów, szczególnie Aleksego Karenina i jego żony - której mi osobiście w powieści było za mało, biorąc pod uwagę tytuł książki.

AniaZ | 2019-05-23

Po latach wróciłam do książki, która kiedyś była dla mnie bardzo ważna. Skłoniła mnie do tego ekranizacja „Anny Kareniny” w reżyserii Joe`go Wrighta. Po jej obejrzeniu zadałam sobie pytanie, czy tak mało pamiętam z tej książki, czy może zupełnie źle ją zapamiętałam i zinterpretowałam. Spłycenie tołstojowskiego opus magnum do historii nieszczęśliwej miłości jest oczywiście zawsze ogromnym uproszczeniem, ale chyba jednak nieuniknionym w przypadku materii filmowej. Chociaż zadziwia mnie, że dla kolejnych twórców ta książka znaczy tylko tyle.

O tym, że Anna jest skazana na klęskę wiemy w zasadzie od początku jej romansu z Wrońskim. Kobieta tamtych czasów funkcjonowała tylko w sferze prywatnej, jako córka, żona czy matka, a próba wyłamania się musiała zakończyć wyrzuceniem poza nawias tego społeczeństwa. Szczęścia osobistego, według Tołstoja, nie można osiągnąć, nie przekraczając norm religijnych i społecznych. Z kolei przekroczenie ich prowadzi do cierpienia moralnego. Stąd pytanie,...

Ponsy | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

Z jakiegoś powodu nie mogłam przekonać się do ”Wojny i Pokoju”, pewnie wezmę ją do ręki po przeczytaniu”Anny Kareniny”, bo ta bardzo mnie wciągnęła.
Prawdziwa saga - nasycona barwnymi portretami rosyjskiej arystokracji, ich dramatów zwłaszcza wątek bogatego ziemianina Lewina i Kitty i jak Tołstoj opisał przyrodę na wsi, w której żyli, tak pogodnie i przyjemnie. Tylko w duszach niektórych postaci zamieszkał jakiś grabarz, bo czasem robi się ponuro mimo całej ich pozornej beztroski. Autor trochę też za długo rozwodzi się nad pewnymi kwestiami jak wybory gubernialne, czy wewnętrzne dysputy filozoficzne, co jedynie rozprasza skrupulatnie budowane napięcie. Całe zakończenie jest rozczarowujące, bo dużej części wątków autor nie zamknął. Ale te wady nikną w morzu czaru minionego świata i losów ludzi, których Tołstoj uwiecznił i nam zostawił.