Ajurweda - Medycyna indyjska

2012-08-01
2012-08-01
978-83-7377-544-2
medycyna naturalna Ajurweda zdrowie

Czasami, gdy naprawdę mam dosyć wszystkiego siadam i głęboko oddycham z myślą, że ten dzień dobiegnie upragnionego końca, a następny okaże się lepszy. Podczas tej czynności wszelkie inne sprawy całkowicie wyrzucam z głowy i trwam w tym przyjemnym stanie. Nie wiem czy można to nazwać medytacją, bo nie robię tego często, ale swego czasu byłam bardzo zainteresowana tym tematem i przeczytałam kilka publikacji w poszukiwaniu przydatnej wiedzy. Niestety systematyczność nie należy do cech, które posiadam, więc medytuję tylko wtedy, kiedy tego potrzebuję bez zbędnych „am” i „om”, bo to po prostu nie dla mnie.

Ajurweda – w pierwszym momencie nie potrafiłam przeczytać tego wyrazu. Jak dla mnie to ciężki zbitek liter, który dopiero przy bliższym poznaniu tworzy słowo. Jednak to nie tylko rzeczownik, ale także nazwa medytacji indyjskiej, która zachęciła mnie gwarancją uzdrowienia z przeróżnych chorób, ale czy na pewno to takie zdrowe i bezpieczne? Czas zapoznać się z poradnikiem na ten temat!

Praktyka ta jest stosowana przez ludzkość od wieków, jednak jest na tyle skuteczna, że warto korzystać z jej właściwości nawet we współczesnych czasach. Ajurweda gwarantuje długie i wspaniałe życie wolne od chorób. Jednak czy ten poradnik jest wart by po niego sięgnąć?

To, co mnie ucieszyło to, że autorka próbuje swoim uczniom (nazwijmy tak czytelnika interesującego się tematem) przekazać wiedzę całkowicie od podstaw. Wprowadza go w historię oraz powstanie tejże odmiany medytacji a także objaśnia dziwne (dla zwykłego śmiertelnika) terminy związane z ajurwedą. Przeprowadza nas przez proces powstawania chorób a także podaje jak je wykryć i się z nich wyleczyć. Według mnie brzmi to trochę jak czarna magia. Ponadto dotyka różne sfery życia człowieka i objaśnia jak w nich można wykorzystać wiedzę ajurwedyjską.

Poradnik ten to nie tylko nudna teoria ciągnąca się w nieskończoność, podzielona na działy i rozdziały. Całość jest okraszona licznymi ilustracjami, tabelami, wykresami oraz innymi pomocnymi technikami, które obrazują treść i pomagają zrozumieć treść. Ajurweda nie polega tylko na mówieniu „om” oraz „am” lecz również na zdrowej, zrównoważonej diecie, której przykłady oraz polecane produkty są opisane na kartach tejże publikacji.

Nie ukrywam, że lekturę tego poradnika polecam osobom zainteresowanym tematem medytacji oraz ajurwedy. Lektura tej książki nie obfituje w szybkie i zaskakujące zwroty akcji. Nie znajdziecie genialnie wykreowanych bohaterów, ani nie poczytacie o odległych krainach. Niestety mam tylko jedno zastrzeżenie. Autorka jako jeden z omawianych tematów podjęła otyłość. Zgadzam się z tym, że to choroba, jednak jednym z środków walki z nią nie powinno być „Możliwość opuszczenia śniadania”, bo jako przyszła technolog żywienia powiadam Wam, że ŚNIADANIE TO NAJWAŻNIEJSZY POSIŁEK DNIA. Powinien zawierać produkty, w których powinny znajdować się wszystkie składniki odżywcze, więc nie powinno się go absolutnie opuszczać!

Oprócz tego jednego mankamentu nic nie uderzyło w moje zmysły żywieniowe, czytając każdą publikację, w której jest poruszana kwestia jedzenia staram się wyłapywać różne anomalie, które według tego, czego się uczę nie powinny występować. Jak już wspomniałam ksiązka autorstwa Moniki Ptak jest przeznaczona dla zainteresowanych tematem i takim osobom ją polecam.

Statystyki pokazują, że najczęściej odwiedzanym lekarzem jest Google.pl. Niestety. Jednak aż strach przyznać, ale nawet normalni lekarze ostatnimi czasy idą na tzw. łatwiznę. Nie wykazują zainteresowania pacjentem, po prostu wypisują na szybko antybiotyk albo inny lek i jest po sprawie. Oczywiście nie mam na myśli wszystkich, bo zdarzają się wyjątki. Jednak pacjenci też są sobie trochę sami winni, ponieważ nie dbają o własne organizmy, a to niestety niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Jednak jest dosyć ciekawa rzecz, o której chciałabym Wam napisać.

Ajurweda to medycyna indyjska, która jednak nie polega na faszerowaniu się sztuczną chemią, a na czymś zupełnie innym, lepszym dla naszego ciała i umysłu. To zbiór zasad, które umożliwiają człowiekowi życie w harmonii i zdrowiu. Kluczem jest dobre podejście do własnego organizmu. Jest to bardzo stara technika, jej początki sięgają jeszcze VII wieku p.n.e. Mimo tego wcale nie straciła na wartości, wręcz przeciwnie – uważam, że jest dużo bardziej efektywna i pomocna niż medycyna konwencjonalna. Jeżeli chcielibyście się bliżej z tą tematyką zapoznać, to zachęcam do przeczytania książki pani Moniki Ptak.

W jednej książce nie da się umieścić wszystkiego, co dotyczy Ajurwedy. Jest to zbyt obszerna dziedzina, o której można by zapewne opowiadać dniami i nocami. Jednakże autorka postanowiła w konkretny sposób skupić się na tych najważniejszych aspektach, które zapoczątkują zmiany w naszym życiu. Już od samego początku zostajemy rzuceni na głęboką wodę – mnóstwo informacji i wiedzy do przyswojenia, która wcale nie jest taka prosta. Nowe pojęcia i definicje, które osobom początkującym na pewno nie będą znane. Ja sama słyszałam tylko o niektórych z nich, reszta to była zupełna nowość. Trzeba się naprawdę skupić na czytaniu, aby wszystko na spokojnie sobie poukładać, ale i tak uważam, że za pierwszym razem za wiele do nas nie dotrze. Ten rodzaj wiedzy trzeba sobie przypominać i ugruntowywać, dlatego powracanie do tej pozycji na pewno będzie czymś naturalnym. Plusem są tabelki podsumowujące, które ułatwiają zrozumienie i zapamiętywanie – prostsza forma przekazu.

Pierwsze rozdziały to oczywiście aspekty filozoficzne i samo wytłumaczenie pojęcia Ajurweda. Potem natomiast przechodzimy do tej najważniejszej części – samo diagnoza, pojecie choroby i leczenie. Autorka jeden rozdział poświęciła również aktywności życiowej z uwzględnieniem wszystkich ludzkich potrzeb. W tych rozdziałach również mamy od groma informacji, ale jestem pewna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Autorka przedstawia wiele różnorodnych i najpowszechniejszych chorób wraz ze sposobami radzenia sobie z nimi. Są to sposoby proste, które każdy może wykonać w domu – wszystko w dużej mierze opiera się na dbaniu o nasze ciało za pomocą dobrego odżywiania i trybu życia. Skupiając się na samym pożywieniu – wiele stron zostało poświęconych na krótkie, ale treściwie opisy poszczególnych owoców, warzyw, przypraw oraz ich właściwościach leczniczych.

Z pewnością przestawienie się na taki sposób leczenia będzie dosyć drastyczną zmianą, która wymagać będzie czasu. Zawsze jednak można zacząć od stosowania niektórych porad autorki na nasze własne dolegliwości i przekonać się, czy faktycznie to na nas działa. Książkę oceniam pozytywnie, bowiem lubię zdobywać nową wiedzę, a Ajurweda jest dziedziną, która mnie intryguje. Z pewnością zacznę stosować kilka zaleceń, które tutaj znalazłam, bo wierzę, że naprawdę mogą mi pomóc. Dobry wstęp do Ajurwedy, napisany przystępnym językiem. Publikacja jest bardzo konkretna i na temat – brak zbędnych i wprowadzających zamęt zdań. Godna uwagi, zwłaszcza ze strony osób, które interesują się swoim zdrowiem i szukają coraz to lepszych metod na życie w harmonii. Polecam!

Pomimo ciekawego tematu książkę Moniki Ptak pod tytułem „Ajurweda. Medycyna indyjska” czytało mi się niezwykle ciężko i opornie. Jednak jeszcze gorzej było mi zebrać w sobie chęci i siły by napisać recenzję tej pozycji.

Interesuje mnie wszystko co związane z Indiami, moim ukochanym krajem. Dlatego również i dzieło Moniki Ptak zwróciło moją uwagę. Byłam pewna, że to coś dla mnie... Dopóki nie zaczęłam lektury książki. Wiele koncepcji było dla mnie niezrozumiałe, skomplikowane bądź trudno przyswajalne. Ciągle usypiałam i nieustannie marudziłam podczas czytania. Medycyna nigdy mnie nie kręciła, a mimo powiedzenia „nic co ludzie nie jest mi obce” robi mi się niedobrze na myśl o wnętrznościach każdej istoty żyjącej na tej ziemi. Równie mało ciekawe wydawało mi się czytanie o tym jak powinien wyglądać czy pachnieć kał wydalany przez człowieka. Niektóre sposoby na oczyszczenie organizmu także wywoływały u mnie lekki niesmak.

Na szczęście dotarłam wreszcie do tej części książki, w której autorka przybliżyła mi właściwości różnych warzyw i owoców. Dzięki temu dowiedziałam się w jaki sposób leczyć zapalenie pęcherza, a także, że moja mama nie powinna jeść gruszek ze względu na rwę kulszową. To były dla mnie cenne informacje, z którymi z chęcią i przyjemnością się zapoznałam. Także rozdział poświęcony olejkom do masażu bardzo mnie zaciekawił. Na pewno zaopatrzę się w niektóre z nich.

Jednakże mimo obszernych wyjaśnień autorki w dalszym ciągu nie umiem określić swój typ psychofizyczny, czyli jaką posiadam doszę. Czy jestem watą, pittą czy kaphą? Trochę mnie to drażni, ponieważ wciąż nie wiem co jest dla mnie najlepsze i z czego powinnam korzystać, co jeść czy jakie kolory powinny u mnie dominować. Chociaż nie wyobrażam sobie, żebym tylko ze względu na doszę wyrzuciła swoje niebieskie ubrania czy gadżety. ;)

Jeżeli interesujesz się medycyną, oczyszczeniem organizmu za pomocą naturalnych sposób, zdrowym odżywaniem oraz stylem życia, a także kolorami, olejkami do masażu czy właściwościami poszczególnych owoców i warzyw bądź po prostu Indiami, w książce Moniki Ptak pod tytułem „Ajurweda. Medycyna indyjska” na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ja pomimo zmęczenia podczas czytania zapoznałam się z kilkoma istotnymi dla mnie wiadomościami i nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę. Być może recepta leży w tym, żeby czytać ją pomału, bez pośpiechu i nie koniecznie od deski do deski. Przynajmniej dla mnie było to niezwykle nużące. Wydaje mi się bardziej odpowiednie sięgnięcie po tę pozycję w momencie kiedy potrzebujemy odpowiedzi na jakieś konkretne pytanie. Decyzja zależy do was czy i jak chcecie się zapoznać z dziełem Moniki Ptak.

[Recenzja pochodzi z http://czytelnicze-zycie.blogspot.com/]

Oto pozycja wydawnictwa Studio Astropsychologii, której treść nie dotyczy wróżenia, pseudo magii i kadzideł. "Ajurweda - medycyna indyjska" to książka świetnie uzupełniająca kolekcje na pułkach wielbicieli tego regionu świata, ale również i dobry poradnik zdrowia, gdyż oparty na doświadczeniach jego autorki - tak przynajmniej jest napisane z tyłu okładki pozycji.

Niestety, ale o samej twórczyni, z książki możemy dowiedzieć się niewiele. W rzeczy samej nic. To samo powtarza się przy wyszukiwaniu informacji o owej Pani w Internecie. Oprócz ofert cenowych przeróżnych księgarni, które mają na sprzedaży recenzowany tom, sieć nie jest nam w stanie ukazać potrzebnych informacji. Sama autorka dzieła, w jego zawartości, woli na wstępie omówić czym jest Ajurweda, niż opowiedzieć czytelnikom coś o sobie, wyjawić choćby skąd swą wiedzę wzięła, jak mieli to w zwyczaju jej konkurenci. Tak więc, pisarkę możemy dodać, jako kolejną osobę, do grona twórców nieznanych i tylko snuć przypuszczenia, że Monika Ptak rzeczywiście swoją wiedzę popiera doświadczeniem przykładowo z dłuższego pobytu w Indiach, a nie jedynie spędzonymi tam wakacjami.

Ajurweda to prosta nauka, której zasady mogą mieć zastosowanie w życiu codziennym wszystkiego co żyje. Każdy kto podejmie się jej zgłębiania od dnia, w którym pozna jej zasady, po kres swojego życia będzie żył w harmonii i zgodzie z naturą. Ta dziedzina indyjskiej wiedzy mówi o zależnościach ciała, umysłu i ducha, podkreśla wagę naturalnego trybu życia, uczy sterowaniem przemianą materii, pobudza zdolności samo uzdrawiające.

Z książki "Ajurweda - medycyna indyjska" - Moniki Ptak, dowiemy się m.in o: podstawach opisywanej w tomie sztuki leczniczej, pojęciach stosowanych w Ajurwedzie, wczesnym wykrywaniu chorób i błędnych diagnozach, leczeniu swojego organizmu na własną rękę, aktywności życiowej - to wszystko jedynie uogólnione podziały tego tytułu.

Monika Ptak potrafi zainteresować czytelnika. Pisze bardzo zwięźle, jednocześnie dając dostatecznie dużo informacji. Niestety, ale nie można powiedzieć tego samego o rozmieszczeniu rozdziałów w książce, o czym choćby świadczy pojawienie się tłumaczenia pojęć zaraz po podstawach Ajurwedy. Treści książki przydatne, aczkolwiek jedynie czytane w całości, jeżeli chcielibyśmy aby pozycja posłużyła nam jako encyklopedia, mogłoby być to trochę kłopotliwe.

Wydanie książki, w miękkiej, ale nie byle jakiej, okładce, można uznać za satysfakcjonujące. Ilustracja zdobiąca pozycję jest ciekawa, nie przesadna i cieszy oko. Podobnie jest z wewnętrzną zawartością. Ogólnie jest w niej więcej treści, niż obrazków, jednak nawet kiedy te się pojawiają są zrozumiałe i wykonane z starannością

Z całej zawartości książki spodobała mi się część poświęcona poszczególnym fragmentom języka oraz ust. To niesamowite ile zależy od tych dwóch części ciała i jaką mają one zależność w stosunku do czynników naszych organów wewnętrznych.

Pozycję "Ajurweda - medycyna indyjska" - Moniki Ptak mogę polecić tylko osobom, które ona zainteresuje, i które pragną zgłębiać tajniki leczenia własnego ciała. Jeżeli będziecie mieli okazję zerknąć do tego nieobszernego, ale jakże pełnego wiedzy tomu, zróbcie to. Jestem ciekawa tego, co was zaintryguje w nim najbardziej.

Niestety,...

Tytuł : Ajurweda. Medycyna indyjska.
Autor : Monika Ptak
Wydawnictwo : Studio Astropsychologii
Liczba stron : 356
Książkę można kupić w internetowej księgarni sklepu talizman.pl

Mając do czynienia z lekarzami, medycyną w Polsce co Wam się w pierwszej kolejności nasuwa na myśl ? Na pewno będą to niekończące się kolejki w aptece, tona drogich leków oraz narzekanie na służbę zdrowia. Zupełnie inaczej medycyna wygląda w Indiach.

Ajurweda - to medycyna, która swój początek miała już w starożytności. Wyraz ten oznacza ajuh "życie" oraz weda czyli "wiedza o życiu". W całości termin ten obejmuje zdrowie psychiczne, fizyczne i duchowe. Jest też jedną z odłamów medycyny niekonwencjonalnej. W skład ajurwedy wchodzą następujące osiem specjalizacji : choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, leczenie chorób głowy i szyi, pediatria, toksykologia, nauka o afrodyzjakach, nauka o odmładzaniu, psychiatria (w tym leczenie chorób wywołanych przez złe duchy). Można też powiedzieć, że ajurweda to nie tylko medycyna, ale także podejście do życia, które pozytywnie wpływa na cały ludzki organizm.

Znający się w tej dziedzinie mówią o : koncepcji pięciu żywiołów przestrzeni, powietrza, wody, ognia i ziemi. Co prawda nie będę tutaj streszczać o czym jest powyższa książka, gdyż to niemożliwe, ale po krótce można się z niej dowiedzieć o :

• optymalnej diecie, odpowiedniej dla naszego organizmu,
• leczenie najpopularniejszych chorób i schorzeń,
• ajurwedyjskie spojrzenie na proces powstawania chorób,
• zmiana nawyków żywieniowych.
oraz wiele innych.

Autorka stworzyła bogaty poradnik, który zadowoli i zaciekawi zainteresowanych tym tematem. Myślę, że nic nie szkodzi, aby zapoznać się z innymi sposobami leczenia kataru czy radzenia sobie ze stresem. A być może okaże się to dla nas przydatne!

Opina opublikowana również na moim blogu : http://wiedzminka-ciri.blogspot.com/2012/10/ajurweda-medycyna-indyjska-monika-ptak.html

Tytuł : Ajurweda. Medycyna indyjska.
Autor : Monika Ptak
Wydawnictwo : Studio Astropsychologii
Liczba stron : 356
Książkę można kupić w internetowej księgarni sklepu talizman.pl

Niestety nie wyniosłam zbyt wiele praktycznych informacji z tej książki.

Niestety nie wyniosłam zbyt wiele praktycznych informacji z tej książki.

Ciekawa książka ale za dużo stłoczonych informacji. Nie polecam komuś, kto dopiero zaczyna przygodę z ajurwedą, może się pogubić i zniechęcić.

• Zdrowie
  • 52 książki - 2013 / Wyzwanie 2013
  • Zdrowie, medycyna konwencjonalna i nie...
  • Orient
  • 2012r.