Piotr I Wielki

1990-01-01
1990-01-01
830403476X
wojskowość powszechna

Bardzo dobrze napisana biografia Piotra Wielkiego. Lekki język oraz umiejętny podział historii na rozdziały sprawia, że publikację czyta się jak powieść. Szybko i przyjemnie, plus do tego dochodzi masa szczegółów, które w naturalny sposób przybliżają postać rosyjskiego imperatora.

Panowie! Pora ścinać kozie bródki! Ciekawa to bez umniejszania postac w dziejach Rosji, stawiany za wzór, wynoszony na piedestał, patrzący z niezliczonej ilości pomników, budowniczy, reformator, polityk... ale czy tak jednostronna ocena moze być prawdziwa, Wielkim on może i był, ale nie do końca mam na myśli politykę...

Serczyk to chyba najwybitniejszy ekspert od naszego sympatycznego "oczywiście niewątpliwie" sąsiada ze wschodu jakiego znam. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego świadomego człowieka. Działa jak snop światła na mrok.

Car Piotr wielkim był i to nie tylko wzrostem, chociaż ja zbyt dużego sentymentu do niego nie żywię. Iwan Groźny, to był dopiero władca!

Książka Władysława Serczyka w dość szczegółowy sposób przybliży Wam postać Piotra, a życie tego monarchy do nudnych nie należało. Zaczęło się od burzliwego wstępu, jakim był przewrót pałacowy i objęcie rządów przez Zofię, siostrę Piotra. Odsunięty od władzy młody car najwięcej czasu spędzał urządzając sobie zabawy w wojsko, co oczywiście w późniejszych latach zaprocentowało. No może pomijając pewien epizod ucieczki w samej bieliźnie - jeżeli chcecie wiedzieć coś więcej, zapraszam do przeczytania książki.

Piotr był żądny wiedzy, postępowy (chcesz mieć brodę jak twój przodek - płać podatek) i ciekawy świata - jako pierwszy car wybrał się w podróż zagraniczną. W wojnie północnej udało mu się odnieść sukces, przełomowa bitwa pod Połtawą to jedno z największych zwycięstw oręża rosyjskiego. Za jego panowania wprowadzono wiele reform w kraju. Pewnie dlatego okrzyknięto go Ojcem Ojczyzny, Piotrem Wielkim, Imperatorem Wszechrosyjskim. Wiadomo - mamy dobry rząd, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej.

Jeżeli kogoś interesuje postać Piotra, to ta książka powinna sprawdzić się jako źródło wiedzy pierwszego kontaktu.

Prof. Władysław Serczyk był specjalistą, którego wiedza dot. Rosji nie może budzić żadnych wątpliwości u nikogo. Jest autorem prac, których walory historyczne i merytoryczne stoją na bardzo wysokim poziome. Przeczytałem już kilka dzieł tego wybitnego autora, więc bez wahania sięgnąłem po "Piotra Wielkiego" i nie zawiodłem się. Praca napisana zrozumiałym językiem, zabierająca nas w podróż po osiemnastowiecznej Rosji. Poznamy losy wielkiego reformatora, człowieka, który wyprowadził swój kraj ze "wschodnioeuropejskiego i azjatyckiego zaścianka" do grona mocarstw europejskich mających wpływ na politykę światową. Serdecznie polecam każdemu zainteresowanemu, a ja jak najszybciej zabieram się za lekturę "Katarzyny Wielkiej" - pozdrawiam 😊

jak dla mnie rewelacja! Wielka książka o wielkiej (nie tylko wzrostem) postaci.

jak dla mnie rewelacja! Wielka książka o wielkiej (nie tylko wzrostem) postaci.

Człowiek zachowuje się nieracjonalnie. Kupiłem tę ksiązką ładnych pare lat temu i nie wiem czemu siegnąłem do niej dopiero teraz. Pan Serczyk w najlepszym wydaniu, polecam miłośnikom historii.
PS Biografia Katarzyny II już kupiona.

PS Biografia Katarzyny II już kupiona.

• Biografie
  • Rosja