Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty

Okładka książki Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty
Monika Piątkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2012-10-17
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-17
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-01-17232-9
Tagi:
przestępczość dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Survival. Czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka Monika Piątkowska, Leszek K. Talko
Ocena 5,2
Survival. Czyl... Monika Piątkowska,&...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Piotr Głuchowski, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Ocena 7,4
Made in Poland... Anna Fostakowska, P...
Okładka książki Bluszcz, nr 14 / listopad 2009 Liliana V. Blum, Max Cegielski, Joanna Chmielewska, Elizabeth Gaskell, Zuzanna Głowacka, Małgorzata Kalicińska, Marsha Mehran, Monika Piątkowska, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Edyta Szałek, Izabela Szolc, Patrycja Todo, Bogusław Wołoszański
Ocena 7,6
Bluszcz, nr 14... Liliana V. Blum, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Typy spod ciemnej gwiazdy, czyli witamy w świecie występku



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
84 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1577
1572

Na półkach: , ,

Rewelacja! Po prostu rewelacja! Wyglądała na książkę najmniej obiecującą z całej PWN-owskiej serii o dwudziestoleciu, a okazała się zdecydowanie najlepsza, na całej linii deklasując opracowania tak "chodliwych" tematów jak moda, dobre maniery czy inne kina i kabarety.
Zacznijmy od komplementu pod adresem autorki: rzadko się zdarza, aby książka choćby i popularnonaukowa była tak zgrabnie, tak potoczyście napisana. Jest wszystko, co trzeba - i żart, i oko puszczone do czytelnika, i precyzyjność wywodu, kiedy autorka prowadzi przez meandry złożonych "afer", i stosowna doza powagi, kiedy to, co na kartach książki wydaje się barwną kryminalną historią okazuje się przygnębiającym znakiem głębszego problemu, wręcz patologii, o której nie mówi się zwykle w kontekście bajkowych, szalonych lat dwudziestych.
Od kieszonkowca do kasiarza, od złodzieja grasującego na strychach po zręcznego fachowca od okradania sklepów, od przemytnika do handlarza żywym towarem - autorka portretuje świat przestępczy II Rzeczypospolitej, każdy rozdział okraszając do tego historiami, z których każda mogłaby być kanwą dla dobrego filmu akcji. Czasem tylko ciarki przechodzą, kiedy jednym zdaniem przypomina czytelnikowi, że ofiary przemocy w zasadzie nie mogły liczyć na sprawiedliwość, a gra toczyła się nierzadko o wysoką stawkę ludzkiego życia.

Jedyne zastrzeżenie, jakie mam, dotyczy ilustracji. Rozumiem, że przedwojenny tajny Detektyw publikował na swoich łamach różne makabreski, ale niezależnie od upływającego czasu i zmieniającej się wrażliwości nadal uczucie niesmaku budzi we mnie przedrukowywanie zdjęć zakrwawionych miejsc zbrodni czy tego, co zostało z ciała ofiary. Może tak jest ładnie, może jest modnie i może nakręca sprzedaż jak bez mała sto lat wcześniej, ale są pewne miejsca, książki i wydawnictwa, po których spodziewałabym się większej klasy.

Rewelacja! Po prostu rewelacja! Wyglądała na książkę najmniej obiecującą z całej PWN-owskiej serii o dwudziestoleciu, a okazała się zdecydowanie najlepsza, na całej linii deklasując opracowania tak "chodliwych" tematów jak moda, dobre maniery czy inne kina i kabarety.
Zacznijmy od komplementu pod adresem autorki: rzadko się zdarza, aby książka choćby i popularnonaukowa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    400
  • Przeczytane
    106
  • Posiadam
    45
  • Chcę w prezencie
    12
  • Teraz czytam
    7
  • Historia
    6
  • Do kupienia
    5
  • Ulubione
    4
  • 2014
    3
  • Polska
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne