Wielcy przyrodnicy. Od Arystotelesa do Darwina

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Great Naturalists
978-83-01-15952-8
Mcdulka

Wyjątkowa publikacja, opowiadająca o początkach i rozwoju nauk przyrodniczych. Zawiera biografie i odkrycia 40 wielkich pionierów z Europy i z Ameryki (m.in. Karol Linneusz (pierwsza systematyka przyrody), Joseph Banks (podróżnik i kolekcjoner), Georges Cuvier (teoria o ginięciu gatunków), Antony Leewenhoek (odkrywca bakterii), Nicolaus Steno (pionier badań geologicznych Ziemi), Mary Anning (odkrywczyni unikalnych skamielin), Alexander von Huboldt i Karol Darwin).

Tekst uzupełniają ilustracje z różnych epok przedstawiające rośliny, zwierzęta, muszle, skamienieliny pochodzące z

źródło opisu: PWN, 2009

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

Przeglądając półki mojej ulubionej księgarni, nie sposób było jej nie zauważyć. Książka była już od bardzo dawna na mojej liście absolutnie "must have" (zresztą, która nią nie jest...), a więc krótko. Od strony wizualnej: twarda oprawa, gustowne szycie, papier najwyższej jakości, na którym zamieszczono mnóstwo kolorowych ilustracji (większość z nich pochodzi z kolekcji Muzeum Historii Naturalnej w Londynie), istna uczta dla oczu. Od strony merytorycznej książka ta jest zbiorową pracą, pod redakcją Roberta Huxley'a przedstawiającą (pobieżnie!) życie przyrodników, począwszy od czasów starożytnych, a kończąc na XIX wieku. Mimo długoletniego zainteresowania tematem, o większości nazwisk dowiedziałem się z książki, jednak nie zabrakło tu klasyków biologii, jak m.in.: Arystoteles, Maria Sibylla Merian, Richard Owen, Alexander von Humboldt, Karol Darwin, Alfred Russel Wallace.
Moim zdaniem strona wizualna stanowi o atrakcyjności tej książki.