Latawica

Latawica
978-83-270-0058-3
literatura piękna
fk_konefka

Dzieło Bałuckiego Michała, komediopisarza, prozaika, poety, publicysty. Michał bałucki to autor popularnych wierszy, uprawiał też krytykę literacką i artystyczną. Aprobatę poglądów rewolucyjno-postępowych wspierał utworami o problematyce społeczno-politycznej i moralnej. Później uległ wpływom pozytywizmu, z domieszką utopii społecznej, czy tendencji reformatorskich o podłożu religijnym. Przeżywał wzmożony krytycyzm społeczny, niewiarę w pozytywne rozwiązania. Równolegle powstawały pogodne komedie obyczajowe, nazywane przez przeciwników pejoratywnie "bałucczyzną". Pod koniec życia przeszedł ostry kryzys twórczy i osobisty, tracąc popularność. Atakowany przez modernistów, popełnił samobójstwo.

źródło opisu: http://www.ibuk.pl/fiszka/4928/latawica.html

źródło okładki: http://www.ibuk.pl/fiszka/4928/latawica.html

Czosnki3 | 2019-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

Przeczytałem sobie z nudów, wpadła mi pod rękę. Akcja średnio porywająca, ale za to przesłanie moralne moim zdaniem b. ważne, dlatego należy się taka ocena.

olaf2009 | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Rzecz dzieje się w okolicach Zakopanego. Tytułową bohaterką jest Hanka, młoda dziewczyna, którą wszyscy tak nazywają gdyż, jest tak przedsiębiorcza, że zrobi wszystko aby zarobić, wysępić i wyłudzić każdy pieniądz. Ludzie powiadają, że musi mieć uzbierany spory majątek. Mimo tego żyje skromnie. Sobek jest najśwarniejszy - jest najpiękniejszym chłopcem w okolicy i najbardziej wyedukowanym - skończył aż (i tylko...) druga klasę gimnazjum! Dlatego uważa, że zainteresuje się tylko żoną z dużym posagiem. Hanka interesuje się Sobkiem, jednak bez wzajemności. Na co Hanka zbiera pieniądze?
Krótka historia, napisana troszkę ironicznie, jednak zawiera wiele życiowych prawd. Książka jest poruszająca, wciągająca, bardzo szybko się ją czyta. Jej głównym motywem jest miłość - bezgraniczna i ślepa. Książkę uważam za ponadczasową.

Wabi | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Autor jest na wypoczynku w dolinie zakopiańskiej.