Zgłosuj na książki roku 2017

Liga Ho-de'-no-sau-nee, czyli Irokezów

Tłumaczenie: Bartosz Hlebowicz
Seria: Biblioteka Klasyków Antropologii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki
8 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The League of the Ho-de-no-sau-nee or Iroquois
9788361199427
historia

Amerykańska antropologia narodziła się w księgarni, w Albany w 1844 roku, gdzie Lewis Henry Morgan, adwokat, członek półtajnego bractwa w zachodniej części stanu Nowy Jork, naśladującego obrzędy Irokezów, a z czasem prekursor badań terenowych, przypadkowo spotkał Ha-sa-no-an-da - Ely'ego Parkera, młodego Indianina z ludu Seneka, który w przyszłości miał stać się sachemem Seneków i adiutantem gen. Ulyssesa Granta. Tej samej nocy, a także przez dwa następne dni, w pokoju hotelowym w Albany, przy pomocy młodego tłumacza Ha-sa-no-an-da, Morgan przeprowadził pierwsze wywiady etnologiczne z przywódcami Seneków na temat struktury Konfederacji Irokeskiej. Dzięki współpracy zafascynowanego Indianami prawnika i młodego Seneki siedem lat później powstała słynna "Liga Haudenosaunne, czyli Irokezów", określana mianem pierwszej prawdziwej etnografii i najlepszej - do dzisiaj! - monografii słynnych Irokezów. Na polskie tłumaczenie, dopiero trzecie w Europie, Liga czekała 160 lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2011

źródło okładki: http://www.derewiecki.pl

Tinkerbelle | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Zawsze z wielką ciekawością podchodzę do książek na temat Indian północno-amerykańskich.
Jest to stare opracowanie, ale nie czuć tego podczas czytania (czyżby zasługa tłumacza? nie wiem).
Jak dla mnie najtrudniejsza w odbiorze była przedmowa.
Niestety póki co utknęłam w połowie. Opracowanie jest baaaardzo szczegółowe, łącznie z pełnym cytowaniem bardzo długich przemówień. Mimo własnej porażki, gorąco polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

To było moje pierwsze spotkanie z plemionami Irokezów, ale nie pierwsze z Morganem. Bardzo polecam wszystkim, którzy są zafascynowani kulturą indian.

Cień | 2016-02-10
| 2013-10-24