Władza w PRL. Ludzie i mechanizmy

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historia Polski, PRL,
historia
almos

W powojennej Polsce prawdziwe mechanizmy władzy pozostawały ukryte, były tematem tabu. Podobnie jak tajemnicą okrywano niemal wszystko, co dotyczyło ludzi piastujących kierownicze stanowiska. Chociaż w prasie drukowano przemówienia przedstawicieli władz partyjnych i administracyjnych, a w książkach, czy w "Nowych Drogach” ogłaszano stenogramy kolejnych plenarnych posiedzeń Komitetu Centralnego i zjazdów PZPR, a także wydawano (zideologizowane i upolitycznione) opracowania o charakterze naukowym, wszystkie te publikacje służyły celom propagandowym, miały zasłonić najbardziej wstydliwą, choć zarazem powszechnie uświadamianą bolączkę systemu realnego socjalizmu - brak demokratycznej praktyki wyboru i sprawowania władzy.

źródło opisu: http://www.ipn.poczytaj.pl/219853

źródło okładki: http://www.ipn.poczytaj.pl/219853

pawel.dobroczek | 2016-09-09
Na półkach: Przeczytane, historia
guns | 2015-09-29
idaredalma | 2013-12-21
Na półkach: Chcę przeczytać, 04. Pap?