Dalajlama dla par. Jak kochać uważnie

Wydawnictwo: Zwierciadło
978-83-63014-19-3
surrealice

W momencie, kiedy mija pierwszy etap związku, okres zakochania, zauważamy, że tak pożądane wspólne szczęście nie jest trwałe samo z siebie. Przyzwyczajenie, stres, kryzysy oraz własne lęki podkopują lub wręcz niszczą związek. Autorzy pokazują na podstawie praktycznych przykładów i osobistych doświadczeń w jaki sposób można z powodzeniem wprowadzić do relacji z partnerem główne zasady buddyzmu. Autentyczne zainteresowanie, uważność, szacunek (dla siebie i drugiego człowieka) oraz odpowiedzialność za własne czyny pomagają umacniać i pogłębiać miłość.

Dzięki skoncentrowaniu się na tych wartościach partnerzy mogą przełamać negatywne wzorce, zakończyć kłótnie czy „ciche dni” i wyleczyć rany. Proponowane ćwiczenia medytacyjne pomagają doświadczać życia tu i teraz, nabrać dystansu do siebie samych oraz spojrzeć na partnera nowymi oczyma.

To, co różni tę książkę od innych poradników dotyczących związków to spojrzenie na miłość, wspólne życie i jego problemy z holistycznej perspektywy filozofii dalekowschodniej. Skłania do przemyśleń i weryfikacji zachodniokulturowych wyobrażeń o idealnej miłości. I nie trzeba być buddystą, aby ją przeczytać i zrozumieć. Napisana jest zrozumiałym, dostępnym i lekkim językiem, a wzbogacona przykładami z życia. Niczego nie narzuca, raczej doradza, analizuje, uświadamia, otwiera głowę i serce.

Książka zaprasza do refleksji, ćwiczeń medytacyjnych i próbowania ich w życiu. Zachodnie poglądy przeciwstawione są buddystycznym. Nie ma tu jednak wartościowania. Wyciągnięcie wniosków dla siebie i ewentualne zastosowanie ich w życiu autorzy pozostawiają czytelnikowi. Zapraszają do fascynującej podróży w głąb siebie.

Kasia | 2019-08-21
Przeczytana: 23 lutego 2019

Bardzo wartościowy poradnik.Przeczytałam go już dwukrotnie i na pewno będę do niego wracać.Przede wszystkim napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Książka niczego nie narzuca, podaje przykłady z życia.Pokazuje jak pracować nad
samym sobą!!! oraz związkiem.Przedstawia i analizuje najważniejsze wartości w związku takie jak: uważność,zainteresowanie ,szacunek oraz odpowiedzialność .
Skłania do przemyśleń i refleksji.POLECAM!!!

Edyta | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Moim zdaniem wbrew temu co głosi tytuł, książka nie jest dedykowana jedynie parom. Wg mnie zdecydowaną większość treści w niej zawartych można odnieść do niemal wszystkich relacji interpersonalnych.

Przypuszczam, że jeszcze wrócę do tej książki, ponieważ skłania przede wszystkim do pracy nad samym sobą. Nie daje gotowych rozwiązań, ale pewne wskazówki. Jakkolwiek trywialnie to zabrzmi - mam poczucie, że może być pomocna w budowaniu spokoju i szczęścia codziennego życia.

BiG_m | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Książka przypomniała mi naukę Anthonego de Mello (''Przebudzenie''): w razie złości należy stać się OBSERWATOREM swoich uczuć oraz naukę Pecka (''Droga rzadziej wędrowana''): aby słuchać uważnie, należy wziąć w nawias samego siebie i wybrać się do świata drugiego, podjąć wysiłek zrozumienia go. Zdaniem autorów konieczne jest dbanie o związek i poświęcanie mu uwagi nawet wówczas, gdy sprawia wrażenie, że wszystko jest OK, bowiem przyzwyczajenie jest źródłem cierpienia - twierdzą autorzy. Oczekiwania wobec swoich bliskich to to, co trzeba w sobie zwalczyć (bo gdy rozczarowujemy się co do swoich bliskich, odkrywamy, że nasze szczęście uzależniliśmy od nich.. że daliśmy im władzę nad sobą..) oraz nie mamy mocy zmieniania innych (nawet jeśli ego sobie tego życzy) i powinniśmy zaakceptować swojego partnera takim, jaki jest.
Dużo odnośników do buddyjskich psychologów oraz do twórczości Dalajlamy IV, poradnik bowiem jest przesiąknięty buddyjskimi poglądami.. jakże zbliżonymi do...