HP i Giuseppe Bergman

Wydawnictwo: Egmont Polska
HP e Giuseppe Bergman
komiksy
Grabik

Gdy Milo Manara stworzył postać Giuseppe Bergmana (swojego komiksowego sobowtóra) na przełomie lat 70. i 80. wywołał prawdziwy szok w świecie ówczesnego komiksu. Czytelnicy odkryli jednocześnie mistrzowski rysunek o realizmie pełnym elegancji i magnetyzmu, jakich dotąd nie znano, oraz zupełnie nowy ton w pozornie prostym sposobie prowadzenia narracji.W HP i Giuseppe Bergmanie o filozofii, poezji i uczuciach opowiada się poprzez rytm, akcję i heroizm właściwe opowieściom przygodowym. Przygoda jest tu motywem przewodnim, ożywianym przez postać Bergmana będącego w fantastycznej i pełnej niespodzianek podróży.Czytelnik wraz z bohaterem odkrywa świat, zgłębiając jednocześnie sferę swych doznań wewnętrznych. Peregrynacje Giuseppe Bergmana tworzą świat, bogaty i podlegający nieustannym przemianom, właściwym dla żyjącego dzieła sztuki, które eksploatuje możliwości współczesnego komiksu.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Paweł Panfil | 2016-12-16
Przeczytana: 14 grudnia 2016

W Czytelni Komiksów dzieło Manary znajduje się w kategorii "Komiks erotyczny". Ktoś chyba jednak nie zaglądał do środka, bądź też zasugerował się okładką, bowiem roznegliżowana pani na niej, to chyba szczyt erotyzmu jaki jest udziałem tego tytułu.
"HP i Giuseppe Bergman" to komiks dekonstruujący pewne schematy fabularne charakterystyczne dla komiksu przygodowego, a także będący refleksją na temat możliwości samego komiksu. Główny bohater rusza na poszukiwanie Przygody, którą bardzo trudno mu odnaleźć. Wpadka goni wpadnę, a w tym wszystkim towarzyszymy mu my czytelnicy/widzowie, z których obecności Giuseppe doskonale zdaje sobie sprawę.
Manara burzy "czwartą ścianę" i nieustannie bawi się konwencją z jednej strony badając granice medium, z drugiej grając na nosie wszystkim tym, którzy uznawali komiks za sztukę płytką. Autor z jednej strony przyznaje im racje, rysując bardzo prostą i schematyczną fabułę, z drugiej strony ciągły autotematyzm nie pozwala myśleć o tym komiksie w...

Eidos | 2016-07-06

Śmiała i oryginalna zabawa metakomiksowa. Wyczuwam tu pewną satyrę na ówcześnie panujące historie komiksowe i sam status komiksu w kulturze. Mamy więc tu komiks o robieniu komiksu, a raczej jego nieudolna próba, zakończona mimo wszystko zaskakującym finałem poprzedzonym surrealistyczną końcówką. Erotyzm - główne skojarzenie z Manarą - jest tu tylko świadomie zaaplikowanym wybiegiem mającym ratować planowo sypiącą się akcję (która jest cyniczną grą z konwencją) serwowanym w bardzo oszczędnej formie, daleko od najłagodniejszej pornografii. Czuć, że występujący tu erotyzm ma w pewnym stopniu tylko delikatnie pobudzić wyobraźnie czytelnika. Doceniona zostaje też szczególna uwaga czytelnika, nagradzana subtelnymi aluzjami i przyjemnym zdziwieniem. Manara na swój sposób walczy z konwencjonalnym traktowaniem sztuki komiksowej i brakiem zasłużonej akceptacji w dziedzinie sztuk pięknych.

Sławek Fedorczuk | 2018-01-03
MartinEden | 2017-12-21