Wielka Czwórka

Tłumaczenie: Jolanta Bartosik
Cykl: Herkules Poirot (tom 5)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Big Four
Marcin

Czworo przestępców pragnie przejąć, a jakże, władzę nad światem. Wobec takiej perspektywy mordercy za nic sobie mają życie ludzkie. Ci, którzy stają im na drodze, giną od miecza, ognia i wojny. Tu nic nie jest takie, jak się wydaje. Bohaterowie zmieniają tożsamość jak rękawiczki, uczestniczą w efektownych pościgach, zastawiają pomysłowe pułapki. Czterech na jednego to.... znakomita okazja dla...

Czterech na jednego to.... znakomita okazja dla Herkulesa Poirot, by pokazać, co potrafi! Bond wiele by się nauczył...

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

Teorie spiskowe, manie prześladowcze i tym podobne klimaty - chyba jednak wolę Herkulesa Poirot w bardziej klasycznym wydaniu, moim zdaniem szukanie morderców mu lepiej na zdrowie wychodzi, stanowczo. W końcu mały Belg ma już swoje lata, a bieganie za spiskowcami jak agent 007 może się dla niego kiedyś źle skończyć.
Najbardziej jednak brakowało mi zakończenia-zaskoczenia, które uwielbiam. Tym razem wszystko potoczyło się tak, że można się było domyślić. Nawet lekko drastyczny fortel Poirota przejrzałam od razu, moje szare komórki chyb nie są aż takie beznadziejne.
Herkules, błagam, wracajmy do sztyletów w plecach i arszeniku! :)

Dominika | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Widziałam gdzieś opinie, że wątki szpiegowskie i dotyczące przejęcia władzy nad światem są jednymi ze słabszych tej autorki. Na tę chwilę się zgadzam, ale co będzie dalej, to się zobaczy.

Zaczęło się nieźle. Numer Jeden, Dwa, Trzy, Cztery. Pod tymi cyframi kryją się osoby, które chcą mieć wielką władzę i skutecznie dążą do tego. Wielka Czwórka - to ich symbol, to ich broń. Ktoś stanie im na przeszkodzie, często będzie na nich napotykał. Kto? Oczywiście Herkules Poirot i jego przyjaciel Hastings. Zacznie się gra w kotka i myszkę...

Akcja zrobiła się mniej interesująca, gdy owe gierki weszły w fazę zaawansowaną. Według mnie za dużo kombinowania i zamieszania. Zagadki też jakby nie było, takie pomniejsze tylko. Jednak wolę jak jest jedna intryga, jeden zabójca i jedno rozwiązanie. Taka jest najlepsza Wielka Trójka u Christie.

Co do zakończenia, to mam wrażenie, że jest ono niejasne i że ciąg dalszy nastąpi... Było też nawiązanie do dyń, o których czytałam w poprzedniej książce....

„Wielka czwórka” różni się od innych klasycznych powieści z znanym Belgiem. Pełna jest teorii spiskowych, walki o życie i pogoni za tytułową międzynarodową organizacją, która ma na celu posiąść władzę absolutną.
W pewnej część powieść mi się podobała, reszcie mówię stanowcze nie. Zacznę od zalet: przyjemna odskocznia od klasycznego kryminały Christie; bardzo mnie wciągnęło, akcja była bardzo wartka.
Mniej przyjemna strona powieści:
1. Hastings – bardzo rozczarowałam się tym, jak Christie ukazała tutaj tą postać.
2. Wielka Czwórka – pomysł nie był zły, ale niedopracowany.
3. Zakończenie – z uwagi na to, że zbrodniarzy poznaliśmy na samym początku, a jeden z nich niemal cały czas mija się z bohaterami , zabrakło zaskoczenia oraz łamigłówki do rozwiązania.
Szkoda, że jednak „Wielka czwórka” nie wyszła Christie. Pomysł naprawdę nie uważam na zły, ale bardzo niedopracowany.

Leeloo_Dallas | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Jak dotąd nie przeczytałam ani jednej książki "Królowej kryminału". Na początek zakupiłam więc wydanie kieszonkowe "Wielkiej czwórki", takie w sam raz do podczytywania w autobusie i - trafiłam jak kulą w płot.
Słynny detektyw Herkules Poirot występuje w historii niczym James Bond, mierzy się z tajną grupą i ratuje świat. Z tą tylko różnicą, że zamiast genialnej sprawności fizycznej prezentuje genialność umysłu. Nad-genialność, rzekłabym.
Do tej książki potrzebny jest dystans i podejście pół żartem, pół serio.

Paweł | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Bardzo dobry kryminał z teoriami spiskowymi w tle, gdzie stykamy się oczywiście z przygodami Herculesa Poirot oraz jego wiernego przyjaciela kapitana Hastingsa. Przed bohaterami wielka, groźna i przestępcza tytułowa ,, Wielka Czwórka", w której skład wchodzą bardzo niebezpieczni ludzie, którzy obracając w swych rękach wielkimi sumami są bezwzględni i dosłownie gotowi na wszystko; często kosztem ludzkiego życia. Przed Poirotem trudne wyzwanie pościgu za przestępcami. To również wielkie niebezpieczeństwo, które czyha na życia ludzi bardzo zainteresowanych wielką i dziwną sprawą ,,Wielkiej Czwórki", która wysnuwając dalekosiężne plany chce owładnąć panowanie nad całym światem. Oczywiście jak zwykle pojawia się Poirot, który miesza szyki rozjuszonym ,,dyktatorom". Nie zabraknie tragicznych momentów, niewyjaśnionych morderstw i bardzo dziwnych okoliczności wyjaśnienia wielkiej machiny zła. Polecam bardzo.

onika | 2013-04-30
Przeczytana: kwiecień 2013

No nie jest to typowe wcielenie Poirota. Raczej autorka zaserwowała nam tutaj Herkulesa Poirota a la Sherlock Holmes ;) W zasadzie przez całą książkę miałam wrażenie, że pani Christie przy pisaniu "Wielkiej Czwórki" troszkę się jakby bawiła z sobą samą i z czytelnikiem. Bo mamy międzynarodowy spisek, tajemniczą broń i współpracujące ze sobą rządy. Ale niezawodny Herkules Poirot z wiernym kapitanem Hastingsem u boku udaremni spisek i ocali świat od zagłady. Troszkę taki pierwowzór Bonda ;)
Co prawda wolę tradycyjne śledztwa Poirota, ale i ta książka mi się spodobała. Chociaż prawda jest taka, że jestem po prostu szaleńczo zakochana w H.P. i każda historia, w której on występuje dla mnie jest cudna :)

Stworek_vel_Oka | 2016-05-23
Przeczytana: 21 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka mnie zbulwersowała, a Hastingsa rozumek niczym u sennej wiewiórki, wołał o pomstę do nieba (przepraszam, jeśli jakaś wiewiórka poczuła się urażona). O co chodzi z tą Czwórką? Kogo tym razem uśmiercimy? Czy Christie nie przedobrzyła? O jakie pieniądze rozpocznie się gra i gdzie w tym wszystkim znajdzie się miejsce dla jajogłowego Belga?

Nie ma panny Lemon, to pierwszy smutny spoiler, od którego musiałam zacząć (cóż poradzę, że lubię pannę Cytrynkę zarówno w wersji serialowej, jak i książkowej). Mamy Poirota, który pakuje się do amerykańskiej wyprawy, chcąc między innymi spotkać się ze swoim druhem Hastingsem. A tu klops, bo mon ami puka do drzwi. Wraz z nim pojawia się tajemniczy przybysz, który dostał się do mieszkania Herkulesa chyba dziurką od klucza. Niewiele jednak mówi… i umiera. Pierwszy raz pojawia się wzmianka o Wielkiej Czwórce, którą Poirot potrafi sprecyzować, jako: Numer Jeden: Chińczyk,
Numer Dwa: Francuzka,
Numer Trzy: Amerykanin,
Numer Cztery: Anglik, z...

Degamisz | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Nie uznałbym tej książki za jakiś szczególny popis talentu Christie, nie po tak rewelacyjnej książce jak „Zabójstwo Rogera Ackroyda”. Ta była… Hmm… No po prostu była. Tak jakby Agatha napisała książkę bo dostała na nią zlecenie, albo napisała tylko po to żeby napisać.

Fabuła niedorzeczna – sam pomysł międzynarodowej szajki i spisku na ogólnoświatową skalę był dobry, ale wykonaniu brakowało głębi i dopracowania. Intryga sama w sobie intrygująca nie była. Napięcia ogólnie w moim przypadku brak. Całość zupełnie przewidywalna i do bólu rozczarowująca. Gdyby tego typu książkę napisano aktualnie to śmiało mógłbym pokusić się o stwierdzenie, że konstrukcyjnie autor specjalnie postarał się, żeby bez przeszkód treść można było przekształcić na scenariusz filmu sensacyjnego…

A największym minusem dla mnie był ten swego rodzaju dziwny pośpiech. Zamiast najpierw naprowadzić na ślad afery, zawiązać powoli akcję co by zdecydowanie pomogło w budowaniu napięcia, autorka od razu przeszła do...

Alex Ritter | 2016-10-26
Przeczytana: 25 października 2016

Uwielbiam kryminały Agathy Christie, ale czegoś brakowało mi w "Wielkiej Czwórce". Poirot nie pasuje mi jako bohater ratujący świat przed szajką przestępców. Niech sobie będzie detektywem i szuka morderców, złodziei, porywaczy, ale ratowanie świata niech zostawi superbohaterom.

Sam pomysł na fabułę całkiem dobry. Jednak według mnie można było rozbudować tę książkę. Szczerze bardziej podał mi się początek, niż koniec, w którym oczekiwała efektu WOW! A tu kicha.

Radek | 2017-12-09

Kolejna znakomita część z cyklu z Herkulesem Poirot, którą zaliczam do przeczytanych. Zadowolenie moje tym większe bo w kilku momentach a zwłaszcza w końcówce byłem miło zaskoczony.
Pora wziąć po kolejne z cyklu.