978-83-235-0884-7
grupy etniczne, diaspora, etnologia
mantra

Publikacja pod redakcją naukową Ewy Nowickiej i Anny Bilewicz poświęcona jest problematyce utraty ojczyzny oraz pamięci o niej, a także funkcjonowaniu grup etnicznych w diasporze. Autorzy tekstów poruszają szeroki zakres tematów, od odrodzenia kulturowego Bułgarów na Ukrainie aż po wpływ internetu na diasporyczne tożsamości etniczne. Bardzo ważnym wątkiem jest problematyka wyobrażania sobie utraconej ojczyzny oraz pielęgnowania pamięci o niej, zwłaszcza w sytuacji, gdy grupa etniczna ulega asymilacji wśród dominującego w danym państwie bądź regionie narodu. Książka ukazuje również różne oblicza tożsamości narodowej wśród polskich emigrantów i ich potomków.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/

źródło okładki: http://www.wuw.pl/