7 (18 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Sula
angielski
Jo_Ann

Two girls who grow up to become women. Two friends who become something worse than enemies. In this brilliantly imagined novel, Toni Morrison tells the story of Nel Wright and Sula Peace, who meet as children in the small town of Medallion, Ohio. Their devotion is fierce enough to withstand bullies and the burden of a dreadful secret. It endures even after Nel has grown up to be a pillar of the black community and Sula has become a pariah. But their friendship ends in an unforgivable betrayal—or does it end? Terrifying, comic, ribald and tragic, Sula is a work that overflows with life.

źródło opisu: Random House, 2004

źródło okładki: http://www.randomhouse.com/book/117659/sula-by-toni-morrison#synopsis

mynameism | 2016-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2016

W powieściach Toni Morrison jest wszystko: ciekawe postaci, doza ironicznego humoru, przekonujące opisy, dzięki którym czytelnik może poczuć emocje szargające bohaterami, aura magiczności, a także pewna tajemnica - tajemnica, która właściwie nie jest typową zagadką, jakiej spodziewamy się w książkach; jest to raczej poczucie, że świat, o którym czytamy jest tak samo niezmierzony jak ten, który nas otacza. Świat, w którym rozgrywają się powieści Toni Morrison jest "pełny" - ja zawsze mam poczucie, że poza tym obszarem życia bohaterów, do którego autorka pozwala zajrzeć jest coś więcej. "Sula" to więcej niż historia dwóch dziewczynek; to cały świat emocji, tragedii, przeżyć - to powieść pełna życia.

QueenMargot | 2012-10-29
Na półkach: Z Półki 2012
Przeczytana: 27 października 2012

Prozie tworzonej przez przedstawicieli mniejszości etnicznych w Stanach Zjednoczonych towarzyszy pewien rodzaj melancholii. W swoich dziełach pisarze zwykle z nostalgią odnoszą się do swoich prawdziwych korzeni, rozprawiają się z niesprawiedliwością ”białych” czy opisują skomplikowane relacje między „swoimi”. Tak jest u Leslie M. Silko, Maxine Hong Kingston czy Toni Morrison. Każda z tych pisarek pochodzi z innego zaplecza kulturowego, ale wszystkie połączyło jedno: trudne życie w Ameryce. Ta specyficzna melancholia odczuwalna jest także w powieści „Sula” Toni Morrison.

Historia opowiada o przyjaźni dwóch czarnoskórych dziewczynek, Nel Wright i Suli Peace. Obie wychowują się w małym miasteczku Medallion w stanie Ohio, gdzie razem przechodzą przez trudny okres dojrzewania, aby w końcu wybrać odmienne drogi życiowe. Nel zostaje żoną i matką, a Sula wyjeżdża na studia, aby po 10 latach nieobecności wrócić do rodzinnego miasteczka. Jednak jej powrót na zawsze odmieni życie...

cziskel | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Po pierwsze, widzę same ładne wydania tej książki :)

Świat Toni Morisson jest oczywiście okrutny i bezwględny, momentami dziwny i psychopatyczny. Całość przywoływało mi na myśl "Sto lat samotności" i właściwie nie do końca rozumiem dlaczego tytuł jest zawężony do jednej bohaterki. Którą, swoją drogą, szanuję- feministyczna, skrzywdzona, inteligentna, zimna, wciąż ludzka.
Także zachwycił mnie piękny opis śmierci, taki spokojny i niepodziewany, w punkt!
Nawet dodam cytat:
"Being good to somebody is just like being mean to somebody. Risky. You don't get nothing for it."

aneta | 2015-05-09
Na półkach: USA
Przeczytana: maj 2015

Według mnie to opowieść nie tylko o trudnych relacjach między kobietami, ale przede wszystkim opowieść o życiu w społeczeństwie, które nakłada na swoich członków wymogi, niejednokrotnie trudne do wypełnienia.

zuleyka | 2017-06-16
Na półkach: Po angielsku