Inteligencja

Tłumaczenie: Ewa Wojtych
Książka jest przypisana do serii/cyklu "szerokie horyzonty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Intelligence. A very short introduction
978-83-7489-382-4
inteligencja, IQ,
Ewa

Czy istnieje inteligencja ogólna? Co o inteligencji myślą psychologowie? Czy inteligencję się dziedziczy? Czy poziom IQ rośnie z każdym pokoleniem? Czy inteligencja się starzeje? Na te i wiele innych pytań odpowiada Ian J. Deary w niniejszej książce. Omawia on najciekawsze zagadnienia dotyczące inteligencji człowieka, powołując się na wiele badań, w których analizowano poziom inteligencji u...

Czy istnieje inteligencja ogólna?
Co o inteligencji myślą psychologowie?
Czy inteligencję się dziedziczy?
Czy poziom IQ rośnie z każdym pokoleniem?
Czy inteligencja się starzeje?

Na te i wiele innych pytań odpowiada Ian J. Deary w niniejszej książce. Omawia on najciekawsze zagadnienia dotyczące inteligencji człowieka, powołując się na wiele badań, w których analizowano poziom inteligencji u przedstawicieli różnych grup społecznych, kulturowych i wiekowych.

źródło opisu: www.gwp.pl

źródło okładki: www.gwp.pl

Barbara Bąkowska | 2018-02-28
Przeczytana: 28 września 2016

Przeczytałam, nie żałuje. Zawsze można się dowiedzieć czegoś, jeśli nie nowego to przynajmniej przedstawionego w inny sposób i z innej perspektywy. Czytało się dobrze.

EDDiE | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Książkę oceniam 5/10, pomimo dosyć małych rozmiarów, można byłoby z niej wyciąć gdzieś dodatkowe pół książki. Treści w tej książce jest naprawdę mało, z jednej strony jest ona wartościowa, natomiast dużo tutaj jest pisania o pisaniu, a kiedy autor opisuje badania innych naukowców to głównie skupia się na tym co kolejno pisali, a nie do jakich wniosków doszli. Czytałem już wiele książek, które były zbiorem wiedzy z różnych badań innych autorów, ale ta książka naprawdę wypada kiepsko. Ogólnie można byłoby tą książkę przyrównać do recenzji recenzji filmu, a i tak bardzo ogólnej. W skrócie, książkę można byłoby wydać w postaci 3/4 krótkich artykułów.

Łukasz | 2013-04-06

Książka w przystępny sposób przedstawia kwestię różnic indywidualnych w zakresie ludzkich zdolności umysłowych. Bardzo podoba mi się przedstawianie odkryć naukowych jako procesu - dokładne pokazanie w jaki sposób dochodzono do pewnych wniosków na temat inteligencji.
Osoba choć trochę znająca się na psychologii nie znajdzie wielu nowych informacji choć pojawiła się tu kilka ciekawostek jak na przykład kwestia związku długości przebywania ze sobą bliźniąt monozygotycznych przed rozdzieleniem do adopcji a podobieństwem wyników IQ w klasycznych badaniach bliźniąt.
Godny pochwały jest też fakt, że autor odsyła czytelnika do wielu różnorodnych źródeł gdzie można poszerzyć swoją wiedzę.
Myślę, że po lekturze tej książki nikt nie podejdzie z lekceważeniem do podanego mu do rozwiązania testu inteligencji.

Monia23 | 2013-10-16
Przeczytana: 24 lipca 2013

dość praktyczne podsumowanie, pisane lekkim językiem, prezentacja ciekawych badań, a co przede wszystkim- polecana literatura poszerzająca dla każdego z zagadnień.

MateuszZ | 2017-04-09
Piotr | 2017-03-10