Świat w naszych rękach. W trosce o środowisko i pokój na Ziemi.

Tłumaczenie: Paweł Listwan
Wydawnictwo: Czarna Owca
The World We Have: A Buddhist Approach to Peace and Ecology
978-83-7554-343-8
środowisko
Inne
Ewik

W tej prowokującej książce Thich Nhat Hanh przedstawia dramatyczną wizję przyszłości naszej planety. Od opisów postępującego niszczenia środowiska przechodzi do objaśnienia buddyjskich nauk o wzajemnym powiązaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy. Nietrwałość nie jest dla niego wymówką, aby nie angażować się w sprawy świata. Przeciwnie, autor z pasją dowodzi, że właśnie zaangażowanie jest kluczem do osobistego i zbiorowego ocalenia. Świat w naszych rękach to przede wszystkim książka niosąca nadzieję. Thich Nhat Hanh nie poprzestaje jednak na pięknych słowach, podaje proste przykłady praktycznych działań, które każdy z nas może z powodzeniem zastosować, przyczyniając się jednocześnie do odbudowy równowagi Środowiska naturalnego.

Tylko łączenie działalności ekologicznej z praktyką duchową daje nam narzędzia niezbędne do przeprowadzenia gruntownych przeobrażeń wewnętrznych, pozwalających zmierzyć się z ogólnoświatowym kryzysem. Drogowskazem może być dla nas ta książka, napisana przez wielkiego nauczyciela buddyjskiego.
Melvin McLeod, red. naczelny Best Buddhist Writing Series

Thich Nhat Hanh używa swojego daru wymowy, by nam przypomnieć, że być żywym to błogosławieństwo, a równocześnie zaszczyt, na który powinniśmy sobie zasłużyć.
Alan Weisman, autor książki Świat bez nas

THICH NHAT HANH (ur. w 1926 w Hue w Wietnamie) jest mnichem buddyjskim, poetą, humanistą, działaczem na rzecz praw człowieka. Przez całe życie podejmował wysiłki na rzecz pokoju i pojednania, w których uznaniu Martin Luter King w 1967 r. nominował go do Pokojowej Nagrody Nobla. Opublikował ponad 100 książek, z których najbardziej znane są klasyczne już pozycje: Cud uważności, Każdy krok niesie pokój oraz The Art of Power. Do dziś aktywnie uczestniczy w wygaszaniu konfliktów na całym świecie (m.in. konfliktu izraelsko-palestyńskiego). Mieszka we Francji, w ośrodku medytacyjnym Plum Village, podróżuje po całym świecie, prowadząc warsztaty sztuki uważnego życia. Więcej informacji można znaleźć na stronie jego wspólnoty duchowej www.plumvillage.org.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/duchowosc/swiat_w_naszych_rekach,p616969632

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/duchowosc/swiat_w_naszych_rekach,p616969632

FlowerOfTwilight | 2016-11-03
Przeczytana: kwiecień 2016